Strona główna 0_Slider Ponowne otwarcie w rytmie maszyn. Każdy odwiedzający to ratunek dla muzeów

Ponowne otwarcie w rytmie maszyn. Każdy odwiedzający to ratunek dla muzeów

0

Już w najbliższy weekend, 6-7 lutego 2021r., Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska zaprasza do odwiedzenia swoich obiektów w Jaworzynie Śląskiej, Dzierżoniowie i Katowicach. Muzea Techniki otwierają się dla zwiedzających po długiej i nieplanowanej przerwie.

– Muzea Techniki to łącznie ponad 40 000 m2 bezpiecznej i otwartej przestrzeni ekspozycyjnej przystosowanej do zwiedzania w nowym reżimie sanitarnym odpowiadającym wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W każdym z obiektów wprowadziliśmy pewne ograniczenia i środki ostrożności dla zachowania Państwa bezpieczeństwa. Wszystkich odwiedzających Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej, Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia w Katowicach i Młyn Hilberta w Dzierżoniowie prosimy o stosowanie się do wyznaczonych zasad bezpieczeństwa – apeluje Fundacja.

Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej

Największa zabytkowa parowozownia w Polsce zaprasza na spotkanie z dawną techniką kolejową w najlepszym wydaniu. Blisko 200 pojazdów kolejowych i specjalistycznych zgromadzonych zostało na ponad 2,5 ha otwartej przestrzeni. Pojazdy eksponowane są na blisko 2 km torów. W weekend w Muzeum organizowane będą przejazdy po bocznicy kolejowej w otwartym wagonie turystycznym prowadzonym przez zabytkową lokomotywę spalinową Ls40 z 1956 r. Muzeum przystosowane jest do samodzielnego zwiedzania, ale na chętnych czekać będzie przewodnik, który oprowadzi po zabytkowych budynkach ponad stuletnich zabudowaniach parowozowni oraz uruchomi makiety kolejowe. Muzeum otwarte codziennie (weekendy 10.00 – 18.00, w tygodniu 8.00 -16.00). Na terenie Muzeum działa Centrum Obsługi Turysty z kawiarnią, a po zmroku włączana jest zimowa iluminacja.

Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia

Największa poprzemysłowa hala udostępniona dla zwiedzających na Śląsku zaprasza do zwiedzenia jedynego w Europie kompletnego ciągu technologicznego do produkcji blach cynkowych. Zespół zabytkowych maszyn i urządzeń zajmuje powierzchnię blisko 3000 m2. Już w ten weekend o godz. 12.00 (6 i 7.02.2021 r.) ostatni nadmistrz Walcowni Janusz Stolorz zaprezentuje pokaz mini ciągu technologicznego, a także opowie o swojej pracy w Hucie, ale i nie tylko. Będzie można obejrzeć rozruch m.in : nożycy krążkowej, giltynowej a także Gryfnej Frelki – Walcarki wykańczającej. – Po długim kimaniu znów bydzie u nos larmo! Nie możecie tego przegapić Trefić chcymy do kożdego, bo to bydzie fest gryfny fajer – zapraszają na Śląsk muzealnicy.

 Młyn Hilberta w Dzierżoniowie

Młyn Hilberta jest największym w Polsce zabytkowym młynem zbożowym udostępnionym dla zwiedzających, na 10 000 m2 prezentowany jest unikatowy ciąg technologiczny do produkcji mąk, kasz i otrębów. Pochodzące z lat 30-tych XX wieku urządzenia – m.in. mlewniki, odsiewacze ramowe czy tryjery – ilustrują poziom rozwoju techniki młynarskiej z przełomu XIX i XX wieku. Początki młyna sięgają lat 40-tych XIX wieku i działalności przemysłowej rodziny Hilbertów z Bielawy. Młyn bez zniszczeń przetrwał II wojnę światową i okres przekształceń własnościowych przełomu XX i XXI wieku. – Zapraszamy do zwiedzania Młyna, w weekendy prosimy o rezerwację telefoniczną (tel. 885 204 500). Godziny otwarcia w lutym 2021: Sobota i niedziela od 11.00 do 16.00 Przejścia z przewodnikiem o 11.00, 12.00, 13.00, 14.15, 15.15 – informuje muzeum.

– Odwiedzając w tym trudnym dla turystyki czasie wspieracie zabytki techniki – podkreśla Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska.

/opr. red./
Zdjęcia udostępnione przez Fundację

Poprzedni artykułPijany kierowca zasnął w aucie na środku ulicy. Obok chrapał pasażer
Następny artykułJak wybrać hulajnogę miejską?