Strona główna Polityka Parlamentarzyści PO zażądali kontroli w WSSE. Byli prezesi strefy chcą teraz przeprosin

Parlamentarzyści PO zażądali kontroli w WSSE. Byli prezesi strefy chcą teraz przeprosin

10

Wałbrzyscy parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej 8 lutego zażądali od wicepremiera Jarosława Gowina kontroli w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej „Invest-Park”, w związku z ujawnionymi przez telewizją Dami nagraniami. Podczas konferencji prasowej Tomasz Siemoniak mówił o chciwości i marnowaniu potencjału strefy. Dziś za te słowa przeprosin żądają były prezes Maciej Badora i były wiceprezes Michał Szukała.

12 stycznia TV Dami ujawniła nagranie rozmów prowadzonych w gabinecie wiceprezesa Invest Park Development w Wałbrzychu, będącej spółką zależną od Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej “Invest Park”, które ukazywało konflikt wewnątrz wałbrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości. W nagraniu bierze udział Janusz Czyż, ojczym Kamila Zielińskiego, byłego wicewojewody wałbrzyskiego i obecnego wiceprezesa strefy, a także wiceprezes WSSE Bartłomiej Grzegorczyk. Kilka dni później Gazeta Wyborcza opublikowała kolejne nagranie, na którym słychać, jak wiceprezes Zieliński jednoosobowo przyznaje państwowe dotacje. Po ujawnieniu nagrań wałbrzyskie struktury Prawa i Sprawiedliwości zostały rozwiązane, a wszyscy członkowie wyrzuceni z partii.

– W 2015 roku Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „Invest Park” w rankingach uchodziła za jedną z dwóch najlepszych w Polsce – mówił 8 lutego podczas konferencji prasowej w Wałbrzychu Tomasz Siemoniak. – Przez ostatnie 5 lat przez rządy chciwych działaczy PiS, nieinteresujących się miejscami pracy dla wałbrzyszan, ale własnymi partyjnymi gierkami i pieniędzmi, które można kierować w różne miejsca, spadła do końcówki stref ekonomicznych w Polsce. WSSE jest dla Wałbrzycha bardzo ważna, bo po upadku przemysłu górniczego w latach 90. stała się dźwignią rozwoju miasta, dawała pracę. Dziś ten potencjał jest marnowany. Jest marnowany, bo są tam ludzie chciwi i niekompetentni. Oni muszą odejść.

Do tych słów w liście otwartym odnieśli się Maciej Badora i Michał Szukała.

Pan Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej

Tomasz Siemoniak

– LIST OTWARTY –

Szanowny Panie Pośle,

w ostatnim czasie wypowiada się Pan na temat działalności Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest – Park” sp. z o.o. z siedzibą w Wałbrzychu, co związane jest z ujawnionymi publicznie zdarzeniami, które zostały nagrane przez jednego z pracowników spółki. W internetowym wydaniu Gazety Wyborczej z dnia 8 lutego 2021 r., w artykule pt. „Po ujawnieniu taśm PiS politycy PO chcą kontroli NIK w wałbrzyskiej strefie. „Są tam ludzie chciwi i niekompetentni””, zacytowano Pana wypowiedź, gdzie wskazuje Pan rok 2015, w którym Spółka miała zajmować wysokie wyniki w rankingach, zaś ostatnich 5 lat, to rządy (w spółce) „chciwych działaczy PiS”, które doprowadziły WSSE do spadku na ostatnie miejsca w rankingu stref. Taka wypowiedź świadczy albo o braku wiedzy, którą powinien Pan jako poseł ziemi wałbrzyskiej dysponować, albo o manipulowaniu faktami i wprowadzeniu w błąd opinii publicznej, a co więcej godzi w dobre imię niżej podpisanych.

W latach 2016 – 2018 WSSE „Invest-Park” osiągnęła wiele spektakularnych sukcesów, pozostając w ścisłej czołówce polskich stref ekonomicznych. W tym czasie pozyskała prestiżowe inwestycje w tym: budowę fabryki Mercedesa w Jaworze, inwestycje w produkcję napędów hybrydowych w fabrykach Toyoty, czy też budowę fabryki „Umicore” w Nysie. W rankingu specjalnych stref ekonomicznych za rok 2018, WSSE uzyskała pierwsze miejsce pod względem wartości inwestycji i drugie miejsce pod względem wydanych zezwoleń i decyzji (ranking Pulsu Biznesu opublikowany w 2019 roku). W uznaniu osiągnięć w rozwoju relacji gospodarczych pomiędzy Polską i Japonią, prezes zarządu strefy Maciej Badora, został wyróżniony przez Ministra Spraw Zagranicznych Japonii.

W okresie od marca 2016 do czerwca 2019 roku, nie odwiedził Pan spółki, nie mamy też wiedzy, aby podejmował Pan – jako parlamentarzysta – jakiekolwiek działania wspierające ten ważny dla życia gospodarczego podmiot. Wypowiedzi dezawuujące osiągnięcia Spółki w okresie od 2016 do 2019 roku są nierzetelne i wymagają sprostowania, zwłaszcza że deprecjonują wielki wysiłek pracowników spółki, dzięki którym wiele prestiżowych inwestycji mogło dojść do skutku.

Jednocześnie jako osoby sprawujące funkcje członków zarządu WSSE „Invest-Park” w okresie marzec 2016 – czerwiec 2019 r. oczekujemy publicznych przeprosin za przytoczoną wyżej wypowiedź, w której zaliczył nas Pan do osób „chciwych i niekompetentnych”.

Wałbrzych dnia 16 lutego 2021 r.

Z poważaniem

|-| Maciej Badora

|-| Michał Szukała

Poprzedni artykułŁatali dziury łopatą i nogą. Na Wrocławskiej można teraz stracić koło albo… oko [FOTO]
Następny artykułOdnowili budynki, wygrali w konkursie