Strona główna 112 Oszuści podszywają się pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Uwaga na fałszywe maile

Oszuści podszywają się pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Uwaga na fałszywe maile

0

Maile wysyłane z adresu imitującego prawdziwą domenę Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to najnowsza forma oszustwa. W ostatnich dniach rozsyłane są maile z informacją m.in. o niedopłacie składek i konieczności jej uregulowania w ciągu 24h. ZUS przypomina, że drogą mailową nie kieruje do swoich klientów informacji o rozliczeniach ani żądaniach zapłaty.

Fałszywa korespondencja jest wysyłana z adresu: [email protected]. – Ten adres jest wizualnie praktycznie identyczny z naszym firmowym, ale jest to typowe, informatyczne oszustwo – przestrzega Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – My nie wysyłamy mailem do klientów żadnych informacji o rozliczeniach składek ani wezwań do zapłaty czy też informacji o nadpłatach – wyjaśnia Kowalska-Matis

Rzeczniczka wyjaśnia, że drogą elektroniczną ZUS kontaktuje się jedynie z tymi klientami, którzy posiadają konto na portalu Platformy Usług Elektronicznych i wybrali taką właśnie formę kontaktu. – Jeżeli ktoś nie ma swojego indywidualnego konta na naszej platformie PUE ZUS wtedy nie ma najmniejszej możliwości żeby dostał maila z ZUS – dodaje Iwona Kowalska-Matis. Przestrzega przy tym, aby w żadnym przypadku nie odpowiadać na maile, ani nie otwierać zawartych w korespondencji załączników. Korespondencja tego typu ma, bowiem najczęściej na celu zainfekowanie komputera lub uzyskanie dostępu do danych wrażliwych, które zapisane są w jego pamięci.

Osoby mające wątpliwości co do nadawcy otrzymanej korespondencji, powinny się skontaktować z najbliższą placówką Zakładu lub Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem: 22 560 16 00 lub adresem mailowym [email protected].

/ZUS, opr. mn/

Poprzedni artykułSportowcy ruszają na pomoc chorej dziewczynce
Następny artykułŚwietlica w Rusku odnowiona