Strona główna 0_Slider Nowy dworzec kolejowy w Imbramowicach otwarty

Nowy dworzec kolejowy w Imbramowicach otwarty [FOTO/VIDEO]

0

Dworzec kolejowy w Imbramowicach doczekał się modernizacji.  W piątek, 26 lutego obiekt został oficjalnie otwarty. Jest to już 12 stacja zmodernizowana na Dolnym Śląsku w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023.

Prace nad przebudową dworca kolejowego w Imbramowicach rozpoczęły się pod koniec 2019 roku. Remont obejmował z zewnątrz odnowienie elewacji, stolarki okiennej i drzwiowej oraz pokrycia dachu.  Z kolej w środku zmieniło się niemal wszystko. Przede wszystkim powstała przestrzeń do obsługi pasażerów. 

Dworzec w Imbramowicach dawniej, źródło: polska-org.pl

Zima już niestraszna

Od teraz na pasażerów pociągów, mieszkańców Imbramowic i pracowników kolei czeka ogrzewana poczekalnia, ogólnodostępne toalety, Biuro Obsługi Klienta, pomieszczenie dla opiekunów dzieci oraz pomieszczenie służące obsłudze ruchu kolejowego. Ponadto wykonawca zadbał również o osoby niepełnosprawne. Zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz wykonano ścieżki prowadzące dla osób niedowidzących i niewidomych oraz tablice dotykowe ze schematami poruszania się po dworcu. Dostępny jest również podjazd na peron dla osób jeżdżących na wózku – Na Dolnym Śląsku mamy wiele pięknych dworców, spora część z nich jest chroniona jako zabytki. Poza piękną architekturą ważna jest również dla nas obsługa podróżnych i ich komfort. Z tego względu decydujemy się na modernizację, by nasze obiekty spełniały wszystkie wymogi i standardy XXI wieku – podkreślił dyrektor oddziału PKP we Wrocławiu, Tadeusz Szulc.

W ramach inwestycji uporządkowano i zagospodarowano również tereny przydworcowe, na których postawiono ławki i kosze na śmieci. Wymieniono także nawierzchnie chodnikową, pojawiły się stojaki na rowery oraz nowo przygotowane miejsca parkingowe. Wartość całej inwestycji to 5,1 mln. zł – Cieszę się, że mieszkańcy Imbramowic nareszcie mają swój dworzec. Przez lata najpierw odbijali się oni od drzwi zdewastowanego dworca, a następnie z nadzieją obserwowali jego remont. Od dziś mogą już z niego korzystać i za to należą się podziękowania wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie firmom i osobą prywatnym – mówił burmistrz Żarowa, Leszek Michalak.

Modernizacja dworca w Imbramowicach jest już kolejną, ale nie ostatnią inwestycją na trasie Wrocław-Jelenie Góra. W przeszłości zostały wyremontowane dworca m.in. w Smolcu, Kątach Wrocławskich oraz w Żarowie. W tym roku w planie jest jeszcze otwarcie nowych stacji i przestanków na trasie linii: Boguszów Gorce Zachód, Wałbrzych Główny, a także ogólnie: Szklarska Poręba Górna, Bolesławiec i Węgliniec – Wszystkie inwestycje, jakie prowadzimy w Grupie PKP, mają jeden cel – podwyższenie standardu obsługi podróżnych. Bo to oni są najważniejsi. Jeśli pasażerowie będą zadowoleni, Grupa PKP będzie odnosiła kolejne sukcesy – mówił Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. 

/Tekst/foto/video: Artur Ciachowski/

Poprzedni artykułRuszyły premiery nagrań świdnickich zespołów pop, rock, metal i blues
Następny artykułNauczyciel i wieloletni radny Michał Ossowski z tytułem Zasłużonego dla Województwa Dolnośląskiego