Strona główna 0_Slider Koniec z noszeniem przyłbic i chust. Nowe zasady od soboty

Koniec z noszeniem przyłbic i chust. Nowe zasady od soboty

4

Od 27 lutego wprowadzamy obowiązek zakrywania ust i nosa wyłącznie przy użyciu maseczki. Nie będzie można stosować szalików, kominów, chust, bandan i przyłbic – poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Również od soboty wprowadzony zostaje obowiązek kwarantanny dla osób przekraczających granicę z Czechami i Słowacją.

Dzisiejsze wyniki wskazują, że trzecia fala pandemii rozpędza się w Polsce. Te wzrosty stają się coraz większe i dynamika zakażeń zaczyna doganiać tę z początku drugiej fali. Z tygodnia na tydzień obserwujemy wzrost ilości zakażeń o blisko jedną trzecią. W ciągu ostatnich dwóch tygodni odnotowujemy dzienny wzrost liczby zakażonych osób. Dziś mamy 12 146 nowych potwierdzonych zakażeń koronawirusem. Przekroczyliśmy barierę 10 tysięcy – mówił minister Adam Niedzielski podczas środowej konferencji prasowej. – Na poziomie regionów sytuacja jest zróżnicowana. Województwa północne dotknięte są bardziej epidemią, natomiast na drugim biegunie jest chociażby woj. dolnośląskie, czy woj. łódzkie. Najbardziej niepokojąca jest sytuacja woj. warmińsko-mazurskiego. Niestety, w tym regionie mamy do czynienia z blisko dwukrotnym przekroczeniem średniej krajowej. Na 100 tys. mieszkańców jest tam ponad 45 zakażeń – wskazywał szef resortu zdrowia.

W oczekiwaniu na rozwój trzeciej fali pandemii obecne restrykcje zostają utrzymane w całym kraju, oprócz województwa warmińsko-mazurskiego, gdzie nauka w pierwszych klasach powróci do trybu zdalnego i zamknięte zostaną m.in. muzea, galerie handlowe i kina – przekazał minister. Od najbliższej soboty, 27 lutego, wprowadzony zostaje również obowiązek kwarantanny dla osób przekraczających południową granicę Polski, czyli z Czechami i Słowacją. Kwarantanna nie będzie jednak dotyczyła osób zaszczepionych dwoma dawkami szczepionki. Warunkiem z jej zwolnienia jest negatywny test na COVID-19 wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin

W związku z obecną sytuacją epidemiczną rząd podjął decyzję w sprawie zasad zasłaniania ust i nosa. – Chcemy dokonać korekty dotyczącej stosowania maseczek. Do tej pory w regulacjach mieliśmy dopuszczoną możliwość zastępowania maseczek przyłbicami, chustami i innymi zamiennikami. W tej chwili chcemy zrezygnować z tej możliwości. Przyłbice i chusty mogą być stosowane jedynie dodatkowo, razem z maseczką. Nie są dopuszczone jako element zastępujący maseczkę. Nadal podstawowym elementem pozwalającym nam się zabezpieczyć jest maseczka – stwierdził Niedzielski.

Maseczki rekomendowane to maseczki chirurgiczne i powyżej. Używać można też tzw. maseczek jednorazowych. Pamiętajmy, że kluczowe jest to, aby mieć maseczkę, która prawidłowo zasłania nos i usta – wyjaśniała obecna na konferencji Iwona Paradowska-Stankiewicz, konsultant krajowy w dziedzinie epidemiologii.

/opr. mn/

Poprzedni artykułIzolacja dachu z blachy – zalety wyboru piany PUR
Następny artykułWałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST-PARK”– ulgi również dla małego biznesu