Strona główna 0_Slider Kolejne otwarcie w świdnickiej gastronomii. Rozpoczynają „rekrutację na testera jakości smaku”

Kolejne otwarcie w świdnickiej gastronomii. Rozpoczynają „rekrutację na testera jakości smaku”

2

Rząd przedłużył zamknięcie gastronomii na kolejne dwa tygodnie. Już wcześniej, mimo obowiązujących zakazów, dwie świdnickie restauracje otworzyły stacjonarną działalność. Od soboty grono to powiększy się. Świdnicki magistrat przypomina tymczasem o pakiecie pomocowym dla przedsiębiorców i zapowiada wprowadzenie kolejnej ulgi dla restauratorów.

Zgodnie z wprowadzonymi przez rząd obostrzeniami, od 24 października 2020 roku obowiązuje zakaz stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji. Mogą one jedynie realizować usługi polegające na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos oraz w dowozie. Wobec przedłużających się obostrzeń związanych z pandemią, a także z uwagi na brak wystarczającej pomocy ze strony państwa, od kilku tygodni swój sprzeciw dla restrykcji głośno wyrażają przedsiębiorcy z branży hotelarskiej, gastronomicznej oraz fitness, którzy w wielu przypadkach zdecydowali się na wznowienie działalności.

Już trzy tygodnie temu na taki krok zdecydowała się świdnicka restauracja „Wieża”, w której – przy zachowaniu zasad sanitarnych – odbywają się „testy smaków”. Od 30 stycznia stacjonarną działalność wznowiła restauracja „Apetyt”, a 6 lutego „Słodkie pomidory Pizza alla Romana”. 13 lutego do tego grona dołączy „Paśnik Family” z lokalami mieszczącymi się przy ulicy Dworcowej oraz Kolejowej. – Już dłużej czekać nie możemy. Tak długo staraliśmy się dopasować, ale już dłużej nie możemy. Nie potrafimy patrzeć jak wszystko co kochamy i zbudowaliśmy przez ostatnie lata niszczeje i to tracimy. Stworzyliśmy dla Was piękne miejsce na mapie Świdnicy, które bardzo kochamy, dlatego podejmujemy walkę o marzenia i naszą NAJLEPSZĄ ekipę. (…) Po długich naradach okazało się że musimy mieć więcej personelu. Nowe menu wymaga przetestowania dlatego już od 13.02.2021 rekrutujemy na stanowisko ” tester jakości smaku”. Testerem może zostać każda osoba! – ogłoszono za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Oczywiście wszystko odbędzie się z zachowaniem reżimu sanitarnego. Będziemy Was gościć (rekrutować) ale musicie pamiętać o bezpieczeństwa: ograniczona ilość miejsc, dezynfekcja po każdym Gościu, a dla Was dezynfekcja dostępna w lokalu w kilku miejscach, obsługa w maseczkach, a Wy ściągacie maseczki tylko przy stoliku, zachowajcie odstępy. Aby Wam to wszystko ułatwić nasz ekipa będzie obsługiwać Was przy stolikach i o wszystkim Wam powie – dodano.

Pakiet pomocowy dla świdnickich przedsiębiorców. W planach kolejne wsparcie

Na styczniowej sesji Rady Miejskiej przyjęto trzy uchwały pomocowe dla świdnickich przedsiębiorców, które weszły w życie 3 lutego. Można więc już składać niezbędne wnioski, które dostępne są na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Świdnicy. Wśród przyjętych rozwiązań znalazły się:

Zwolnienie z podatku od nieruchomości: gruntów, budynków i budowli lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zwolnienie dotyczy podatku od nieruchomości należnego za okres od 1 stycznia do 31 marca 2021 roku. Będzie się mógł o nie ubiegać przedsiębiorca znajdujący się w grupie objętej całkowitym zakazem prowadzenia działalności gospodarczej, wprowadzonym Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 roku w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Dokumenty, tj. formularz covidowy wraz z korektą deklaracji na podatek o nieruchomości (osoby prawne) lub korektą informacji podatkowej (osoby fizyczne) będą przyjmowane do 15 marca 2021 roku.

Przedłużenie terminów płatności rat podatku od nieruchomości

Dla pozostałych grup przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu na skutek spadku obrotów gospodarczych, zaproponowano przedłużenie terminów płatności rat podatku od nieruchomości do 30 czerwca 2021 roku. Aby uzyskać ulgę wystarczy złożyć formularz covidowy oraz oświadczenie (do pobrania na stronie urzędu) w terminie od wejścia w życie uchwały, a przed upływem terminu płatności rat podatku od nieruchomości.

Ulgi za najem, dzierżawę lub użytkowanie, nieruchomości stanowiących własność Gminy Miasto Świdnicy

Trzecią formą wsparcia jest odstąpienie od dochodzenia należności za najem, dzierżawę lub użytkowanie, nieruchomości stanowiących własność Gminy Miasto Świdnicy lub jej jednostek organizacyjnych, za okres od 1 stycznia do 31 marca 2021 roku. Ulga może wynieść:

  • 100 % odstąpienia dla przedsiębiorcy, który znajduje się w grupie przedsiębiorców objętych całkowitym zakazem prowadzenia działalności gospodarczej w czasie obowiązywania stanu epidemii (analogicznie jak przy zwolnieniach z podatku od nieruchomości);
  • 50% odstąpienia dla przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu na skutek spadku obrotów gospodarczych w następstie wystąpienia COVID-19, o co najmniej 50% w dowolnym miesiącu przypadającym po 30 września 2020 roku w porównaniu do miesiąca poprzedniego lub analogicznego miesiąca roku poprzedniego.

Aby ubiegać się o ulgę w należnościach cywilnoprawnych należy złożyć formularz covidowy i wniosek o odstąpienie od dochodzenia należności (do pobrania na stronie urzędu) do 15 marca 2021 roku.

W planach jest też zwolnienie restauratorów z jednej z trzech rocznych rat opłaty za sprzedaż alkoholu spożywanego na miejscu. Na najbliższej sesji Rady Miejskiej omawiana będzie uchwała w tej sprawie, która zakładać będzie zwolnienie przedsiębiorców z opłaty drugiej raty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych należnej w 2021 roku, natomiast tym restauratorom, którzy wnieśli ją jednorazowo za cały rok, przyzna się zwrot tej raty. Jak szacuje skarbnik miasta Kacper Siwek, kwota, która nie wpłynie do budżetu miasta, po wprowadzeniu tej ulgi, to około 40 tys. złotych.

Aktualne informacje odnośnie oferowanych form pomocy oraz procedur ich uzyskania można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Świdnicy oraz pod numerami telefonów: 74 856 28 91, 74 856 28 60 oraz 605 762 069, w godzinach od 7.30 do 15.30.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykuł400 stopni Celsjusza. Od pożaru sadzy w kominie do tragedii tylko krok
Następny artykułNiepokojące odgłosy na klatce schodowej, nieletnie z winem w parku i niebezpieczne sople. Interwencje straży miejskiej