Strona główna Artykuł sponsorowany Ile kosztuje fotowoltaika – czy to się opłaca?

Ile kosztuje fotowoltaika – czy to się opłaca?

0
Ostateczny koszt instalacji fotowoltaicznej jest inny w przypadku każdej inwestycji. Planując uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców energii elektrycznej warto zlecić przeprowadzenie audytu fotowoltaicznego, który da nam odpowiedź na pytania o potrzeby energetyczne naszego gospodarstwa domowego, rolnego czy firmy oraz pomoże w rozpoznaniu lokalnych warunków terenowych i nasłonecznieniowych.
Uzyskanie tych danych jest warunkiem precyzyjnego określić takich parametrów instalacji PV jak: wymiary, waga, liczba  i moc paneli optymalna lokalizacja instalacji (dach, grunt) najlepszy system montażowy (uzależniony od lokalizacji) optymalna lokalizacja inwertera Na etapie planowania warto także korzystać z kalkulatorów fotowoltaicznych, które znajdujemy na stronach firm, współpracę z którymi bierzemy wstępnie pod uwagę. Dane szacunkowe pozyskane dzięki kalkulatorom – a uwzględniają one parametry często w ogóle nie brane pod uwagę przez inwestora – pomogą nam podjąć decyzję, która nie wpędzi nas w kłopoty finansowe. Jeśli założymy, że nasza miesięczna rata za instalację oraz miesięczny rachunek za prąd nie mogą przekroczyć określonej kwoty, kalkulator podpowie nam jak szybko inwestycja się zwróci. Dobry kalkulator uwzględnia oczywiście możliwe dofinansowania, o których napiszemy poniżej. Podsumowując: inwestycja w fotowoltaikę nigdy nie jest inwestycją w ciemno. Dzięki kalkulatorom fotowoltaicznym oraz audytowi fotowoltaicznemu już na wejściu wiesz, jakie czekają Cię wydatki.

Co składa się na cenę instalacji fotowoltaicznej?
Na cenę pełnego zestawu fotowoltaicznego składają się:

 • Panele fotowoltaiczne (45% kosztów)
 • Inwerter (20% kosztów)
 • Okablowanie elektroenergetyczne
 • Zabezpieczenia przeciwprzepięciowe           → w sumie 25% kosztów
 • System montażowy
 • Robocizna dla montażystów i elektryków (10%)

Panele PV
Nawet najwyższej jakości panele PV minimalnie tracą moc z każdym rokiem użytkowania – ok. 0,5% – 0,7% rocznie –  ale każdy producent szacuje dopuszczalny stopień utraty tej mocy inaczej i określa go w gwarancji na uzysk. Informacja ta jest dla nas ważna, bowiem pokazuje na jaki zwrot inwestycji w skali wielu lat możemy liczyć. Nowoczesne panele PV są niepalne. W zależności od generacji paneli oraz techniki w jakiej są produkowane, ich maksymalna żywotność może sięgać od kilkunastu do nawet 50 lat, przy czym straty efektywności zawsze największe są w pierwszych kilu latach użytkowania. Wybierając panele zwracamy uwagę na moc znamionową. Znając tę wartość oraz cenę pojedynczego panela, możemy oszacować ile energii elektrycznej rocznie otrzymamy z każdej wydanej złotówki.

Inwerter
Serce instalacji PV, urządzenie, dzięki któremu prąd o napięciu stałym zostaje przekształcony w prąd o napięciu zmiennym, czyli taki, jakiego wymagają wszystkie urządzenia domowe. Dobór inwertera, zwanego też falownikiem, najlepiej zostawić firmie fotowoltaicznej. Specjaliści dysponują programem umożliwiającym symulację zacieniania projektowanej dla nas instalacji PV przez cały rok, a uzyskane informacje są niezbędne w doborze falownika.

Okablowanie elektroenergetyczne
Kable muszą być odporne na działanie czynników atmosferycznych. Straty wynikające z grzania się przewodów nie powinny być wyższe niż 1%, a w przypadku instalacji niskonapięciowych strata nie może przekraczać 3%. Dobrej jakości okablowanie to gwarancja sprawnego działania całej instalacji.

Zabezpieczenia przeciwprzepięciowe
Zabezpieczenia przeciwprzepięciowe chronią instalację przed przepięciami pochodzącymi zarówno z sieci energetycznej, jak i przed przepięciami i sprzężeniami wywołanymi uderzeniem pioruna w okolice instalacji i w samą instalację a także przed innymi przepięciami powstałymi w instalacji fotowoltaicznej i sterującej.

Jak można obniżyć koszt inwestycji?
Inwestorzy mogą liczyć na różnego rodzaju dofinansowania oraz ulgi inwestycyjne, które pozwalają podjąć decyzję o zakupie także osobom, które wahają się ze względów finansowych. Obecnie skorzystać można z następujących udogodnień:

W przypadku fotowoltaiki dla domu

 • Bezzwrotne dofinansowanie z programu Mój prąd
 • Ulga termomodernizacyjna 

W przypadku gospodarstwa rolnego

 • Odliczenie całego podatku VAT, dzięki czemu odzyskuje 23% poniesionych kosztów.
 • Ulga inwestycyjna (którą można odliczać nawet przez 15 kolejnych lat) dla rolników decydujących się na inwestycje ekologiczne – to kolejne 25% odliczane od podatku gruntowego.

W przypadku firmy

 • Program Energia Plus – dla przedsiębiorstw (w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców), prowadzących działalność gospodarczą, które spełniają określone warunki.
 • Program BOCIAN Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej – dofinansowanie obejmuje systemy fotowoltaiczne na budynku lub gruncie o mocy  od 40 kWp do 1 MWp.
 • Regionalne programy operacyjne – każde z 16 województw ma swój własny RPO

Opłacalność fotowoltaiki jest coraz większa, a możliwości dopasowania instalacji do indywidualnych potrzeb energetycznych oraz finansowych sprawia, że warto podjąć rozmowę z firmą specjalizującą się w systemach umożliwiających pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych.

W przygotowaniu tekstu brała udział firma SYNTEZA OZE, zajmująca się sprzedażą i montażem systemów fotowoltaicznych dla klientów indywidualnych, rolników i firm na terenie całej Polski.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułSytuacja na drogach nadal bardzo trudna
Następny artykułJerzy Owsiak napisał do wolontariuszki pobitej podczas 29. finału WOŚP. „Jest mi przykro i nie kryję swojego ogromnego przerażenia”