Strona główna Artykuł sponsorowany Dlaczego warto wybrać kocioł na ekogroszek?

Dlaczego warto wybrać kocioł na ekogroszek?

0
Piece na ekogroszek są w ostatnich latach jednymi z częściej wybieranych pieców na paliwa stałe. Ekogroszek może nie jest tani, za to bardzo wydajny, a przy tym ekologiczny. Dopłaty do wymiany starych pieców, w których można palić czym popadnie na nowe piece oraz wprowadzany przez niektóre samorządy zakaz spalania niespełniających norm ekologicznych paliw przyczyniają się do rosnącej popularności pieców na ekogroszek.
 

Kotły na ekogroszek są w ostatnich latach jednymi z częściej wybieranych kotłów na paliwa stałe. Ekogroszek może nie jest tani, za to bardzo wydajny, a przy tym ekologiczny. Dopłaty do wymiany starych kotłów, w których można palić czym popadnie na nowe kotły oraz wprowadzany przez niektóre samorządy zakaz spalania niespełniających norm ekologicznych paliw przyczyniają się do rosnącej popularności kotłów na ekogroszek.

Kotły na ekogroszek są znacznie bardziej przyjazne dla środowiska niż węgiel i inne tradycyjne paliwa stałe. Ekogroszek to materiał opałowy przyjazny dla środowiska. Produkowany jest z wyselekcjonowanych partii węgla o dużej kaloryczności, niskiej wilgotności i niewielkiej zawartości substancji niepalnych. W efekcie wielokrotnie przesiewany podczas granulowania ekogroszek jest znacznie bardziej wydajny niż jakikolwiek materiał opałowy.

Z kolei sam sposób spalania paliwa w niskoemisyjnych kotłach na ekogroszek gwarantuje wysoką sprawność energetyczną, dzięki czemu koszt energii wytwarzanej podczas spalania jest dość niski. Co więcej, spalanie ekogroszku w dedykowanych kotłach na ekogroszek to proces niemal bezdymny, który emituje do atmosfery znikomą ilość gazów cieplarnianych.

Wymiana kotła na ekogroszek
Ekogroszkiem nie warto palić w starym kociotle „kopciuchu”, bo nawet najlepszej jakości materiał opałowy spalany w nieprzystosowanym kotle nie będzie ani ekologiczny, ani ekonomiczny. Aby tak było niezbędny jest nowoczesny, spełniający normy ekologiczne kocioł na ekogroszek. Zwykle są to kotły z podajnikiem tłokowym lub ślimakowym. Kotły na ekogroszek są nie tylko przyjazne dla środowiska, ale też wygodne w eksploatacji – niemal bezobsługowe.

Producenci kotłów na ekogroszek zwykle podają, jaki opał należy stosować do danego modelu, takie informacje można zobaczyć na przykład na kotłach Stalmark. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na kaloryczność oraz stopień granulacji. Na rynku można spotkać niepełnowartościowy ekogroszek. Na szczęście w związku z ustawą o normach jakości węgla, zakazującą handlu opałem niskiej jakości, ryzyko trafienia na „podrabiany” ekogroszek jest coraz mniejsze.

Wartość opałowa dobrej jakości ekogroszku powinna wynosić minimum 24 MJ/kg, a najlepiej 26 MJ/kg, spiekalność powinna być możliwie jak najniższa, zawartość siarki nie powinna przekraczać 1%, z kolei zawartość popiołu nie powinna być wyższa niż 10%, a zawartość wody także nie powinna przekraczać 10%, granulacja ekogroszku waha się w przedziale 5-25 mm.

Niektórych użytkowników wybierających kocioł CO może do wyboru kotła na ekogroszek zniechęcić rosnące z każdym sezonem ceny ekogroszku. Przyczynia się do tego rosnący popyt na paliwa ekologiczne wymuszany także zaostrzeniem przepisów antysmogowych. Ceny ekogroszku są rzeczywiście pozornie wyższe w porównaniu z innymi materiałami opałowymi, ale mimo to ekogroszek – biorąc pod uwagę jego wydajność i tak jest bardzo opłacalnym materiałem. Modernizując domową kotłownię, warto więc jednak poważnie rozważyć zakup kotła na ekogroszek.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułPrzyjechał na przesłuchanie, czeka go więzienie
Następny artykułŚwidnicki biskup apelował o wprowadzenie matury z religii. Jest szansa na realizację?