Strona główna 0_Slider Z pomocą dla chorej Amelki. Odnowiona Škoda stanęła na świdnickim Rynku

Z pomocą dla chorej Amelki. Odnowiona Škoda stanęła na świdnickim Rynku

0

Ponad dziewięciu milionów złotych potrzeba na leczenie 18-miesięcznej Amelki Gmyrek ze Strzegomia, u której stwierdzono SMA – rdzeniowy zanik mięśni. W zbiórkę środków zaangażowało się wiele osób. Wśród nich znaleźli się strzegomscy entuzjaści motoryzacji, którzy wpadli na śmiały pomysł odrestaurowania Škody Favorit. Wyjątkowe auto dzisiaj stanęło na świdnickim Rynku i będzie promować akcję zbiórki do zmroku.

Amelka urodziła się w czerwcu ubiegłego roku. – Lekarze zauważyli, że ma lekką asymetrię ciała, dlatego byliśmy od początku pod kontrolą neurologa. Lekarz zauważył też obniżone napięcie mięśniowe i rozpoczęliśmy rehabilitację – wyjaśniali rodzice dziewczynki. Dziecko przeszło badania genetyczne, które nie pozostawiły wątpliwości – Amelka choruje na SMA, rdzeniowy zanik mięśni. Nieleczona, choroba ta prowadzi do śmierci. Ratunek może przynieść terapia genowa, która wiąże się jednak z ogromnym wydatkiem. Potrzeba 9 milionów złotych, a czasu na skuteczne leczenie jest coraz mniej. – Niestety, Amelka waży 10 kg a terapię można wykonać do momentu, gdy dziecko waży mniej niż 13,5 kg. Prosimy, wręcz błagamy, o każda złotówkę i chęć pomocy. Bez waszej pomocy nie damy rady i będziemy musieli patrzeć na cierpienie naszej małej córeczki! – apelowali rodzice.

W celu pokrycia kosztów leczenia małej Amelki zorganizowane zostały zbiórki prowadzone za pośrednictwem serwisów Pomagam.pl oraz siepomaga.pl, natomiast w dedykowanej grupie społecznościowej na Facebooku prowadzone są licytacje. Swoje wsparcie postanowili okazać również miłośnicy motoryzacji ze Strzegomia. Postanowili wystawić na licytację Škodę Favorit, którą wcześniej odrestaurowano, nadając autu rajdowy charakter.

Przeznaczona do odrestaurowania Škoda została zakupiona już rok temu przez Łukasza Kondaka, który wraz ze znajomymi planował start w charytatywnym rajdzie Złombol. – Wówczas zabrakło nam czasu na przygotowanie samochodu, a dodatkowo plany pokrzyżowała nam pandemia. Do pomysłu powróciłem wraz z rozpoczęciem zbiórki na rzecz Amelki. Stwierdziłem, że skoro auto kupiłem z myślą o działaniach charytatywnych, to może uda się wspomóc tę inicjatywę. Skrzyknąłem ludzi z branży motoryzacyjnej i znajomych, którym zaproponowałem odnowienie samochodu – wykonanie remontu kapitalnego i nadanie mu fajnej stylizacji, a następnie wystawienie go na licytację – wyjaśniał pomysłodawca akcji. Chętnych do wsparcia swojego pomysłu długo szukać nie musiał.

Dzięki wysiłkom wszystkich zaangażowanych w akcję Škoda przeszła gruntowny remont, zyskała nowy wygląd i stylizację nawiązującą do sportowej Škody V. Pojazd ma trafić na licytację, ale na razie zostanie wykorzystany do zbiórki i promowania akcji na rzecz Amelki. – Z powodu pandemii nie można organizować pikników charytatywnych, dlatego wpadliśmy na ten pomysł. Każdy może zrobić sobie zdjęcie, zajrzeć pod maskę, porozmawiać z nami. A przy okazji wrzucić datek do puszki i dowiedzieć się, jak przekazać 1% podatku – zaprasza Łukasz Kondak.

Akcje z udziałem Škody:

Świdnica, Rynek, 5-7 stycznia
Świebodzice, Rynek, 8-9 stycznia
Jawor, Rynek, 10 stycznia
Wrocław, (miejsce zostanie podane wkrótce) 11-19 stycznia

Licytacja pojazdu potrwa od 18 do 24 stycznia na portalu Allegro Charytatywnie.

Do tej pory udało się uzbierać ponad 800 tysięcy złotych. Potrzebne jest 9 milionów zł.

/red./

Poprzedni artykułImpreza w szopce, ranny pies i zagubiony młot. Ostatnie interwencje SM w 2020 roku
Następny artykułNie żyją kolejne trzy osoby. Koronawirus w powiecie świdnickim, w województwie i w Polsce