Strona główna 0_Slider Ulga i radość w muzeach w Świdnicy i Jaworzynie Śląskiej

Ulga i radość w muzeach w Świdnicy i Jaworzynie Śląskiej

1

– To wielka radość, że znów będziemy mogli naszym gościom pokazać wszystkie nasze zakamarki i wystawy! – z decyzji o otwarciu placówek muzealnych od 1 lutego cieszy się Katarzyna Szczerbińska-Tercjak, dyrektorka Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej. Po wielu tygodniach zamknięcia znów będzie można odwiedzić Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy, które zaprasza od 2 lutego.

Dzięki własnym staraniom Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego na Śląsku, która prowadzi kilka placówek muzealnych (m.in. Młyn Hilberta w Dzierżoniowie i Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej), jaworzyńskie muzeum mogło być otwarte, ale zwiedzanie ograniczono tylko do przestrzeni na wolnym powietrzu. – Pod koniec 2019 roku zakończyliśmy bardzo duże prace rewitalizacyjne, otworzyliśmy nowe ekspozycje w parowozowni. Zrobiliśmy to z myślą także o zwiedzaniu zimowym. Zostało zamontowane ogrzewanie, by zachęcić turystów do odwiedzin. Od poniedziałku znów otwieramy się w całości, oczywiście przy zachowaniu reżimu sanitarnego – mówi dyrektorka. Muzeum nie mogło skorzystać z żadnych rządowych środków pomocowych. – Otrzymaliśmy mnóstwo wsparcia od naszych gości, którzy w ostatnich tygodniach potrafili przyjeżdżać po kilka razy, wiedząc, że każdy bilet jest dla nas cenny. Otrzymaliśmy także darowizny. Bardzo dziękujemy i zapraszamy! – zachęca Katarzyna Szczerbińska-Tercjak. Muzeum w dni powszednie jest otwarte od 8.00 do 16.00, a w weekendy od 10.00 do 18.00.

– Bardzo tęskniliśmy za zwiedzającymi – mówi Dobiesław Karst, dyrektor Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy. Muzeum jest w lepszej sytuacji niż jaworzyńska placówka. Jako jednostka miejska ma zagwarantowany budżet. – Ale liczy się także każdy sprzedany bilet, poza tym naszą misją jest nie tylko gromadzenie i ochrona zabytków, ale przede wszystkim ich udostępnianie – podkreśla dyrektor. Muzeum zostanie otwarte dla zwiedzających od wtorku, 2 lutego.

/asz/

Poprzedni artykułTrzech chętnych do przebudowy basenu letniego. Kąpielisko wreszcie doczeka się modernizacji?
Następny artykułPogranicznicy przejęli tytoń warty ponad 120 tys. złotych [FOTO]