Strona główna 0_Slider Trzech chętnych do przebudowy basenu letniego. Kąpielisko wreszcie doczeka się modernizacji?

Trzech chętnych do przebudowy basenu letniego. Kąpielisko wreszcie doczeka się modernizacji?

0

35 mln złotych planuje przeznaczyć świdnicki magistrat na modernizację kompleksu basenowego przy ulicy Śląskiej. Do ogłoszonego przez miasto przetargu złożono trzy oferty od firm zainteresowanych realizacją inwestycji. Jest to już piąte podejście do przebudowy letniego kąpieliska. Dotychczasowe próby wyłonienia wykonawcy kończyły się niepowodzeniem.

Ogłoszenie piątego już przetargu na wykonanie przebudowy kąpieliska nastąpiło 18 grudnia 2020 roku. Poprzednie cztery zamówienia były unieważniane – najpierw z powodu problemów z dokumentacją przetargową, później z uwagi na zbyt wygórowaną cenę zaproponowaną przez jedynego chętnego wykonawcę, za trzecim podejściem przez zupełny brak złożonych ofert, a podczas czwartego przetargu z powodu problemu w sfinansowaniu inwestycji.

28 stycznia minął termin składania ofert w najnowszym zamówieniu na przebudowę wodnego kompleksu. Według informacji przekazanych przez świdnicki magistrat, wykonaniem modernizacji zainteresowane są trzy podmioty. Najniższą cenę zaproponowała spółka Transcom z Katowic, która gotowa jest zrealizować inwestycję za blisko 30 mln 498 tys. złotych. Za 32 mln 986 tys. złotych prace chce wykonać konsorcjum firm Pre-Fabrykat z Karpacza oraz czeska AKVAHELP Metal, natomiast spółka KARPAT-BUD z Głogowa Małopolskiego złożyła ofertę opiewającą na 35 mln 178 tys. złotych. Urząd Miejski w Świdnicy planuje przeznaczyć na inwestycję 35 mln złotych. Rozstrzygnięcie przetargu planowane jest wiosną. Jeżeli w obecnym postępowaniu uda się wyłonić wykonawcę, który zajmie się przebudową, ukończony basen miałby zostać udostępniony mieszkańcom w 2023 roku.

Jak ma się zmienić kąpielisko przy Śląskiej? – Inwestycja realizowana będzie w formule „zaprojektuj – wybuduj”. Jej zakres obejmie opracowanie dokumentacji projektowej oraz przebudowę kompleksu, czyli: budowę stalowych niecek basenów o łącznej powierzchni ponad 2,5 tys. m2 wraz z wyposażeniem, zjeżdżalni, wodnego placu zabaw, tarasów wraz z żaglami solarnymi, trybun, altan wypoczynkowych, wieży ratowniczej, przebieralni, budynku technologii basenowej wraz z zagospodarowaniem terenu, infrastrukturą komunikacyjną, małą architekturą oraz nasadzeniem zieleni. Wykonany zostanie także demontaż, oczyszczenie i ponowny montaż dwóch rzeźb – wyliczała w grudniu ubiegłego roku Magdalena Dzwonkowska, rzecznik świdnickiego magistratu.

Nowością na kąpielisku będzie wodny plac zabaw z dwoma zjeżdżalniami i wieloma urządzeniami zabawowymi dla dzieci. Znajdą się tam m. in.: armatki wodne, wiadra przelewowe, tryskające dysze w kształcie jeżyków, liści czy też muchomorów. Kolejną atrakcją dla nieco starszych amatorów wodnych kąpieli będzie 60-metrowa zjeżdżalnia rurowa oraz 15-metrowa zjeżdżalnia jednotorowa. Baseny rekreacyjne wyposażone zostaną w platformy dla osób niepełnosprawnych, a wśród urządzeń wodnych znajdą się m.in.: dzika rzeka, kula generująca fale, gejzery powietrzne, ścieżka pontonowa czy też przyrządy do masażu. Dla szukających ochłody i cienia przygotowane zostaną altany na lekkiej konstrukcji drewnianej z zadaszeniem materiałowym zsuwanym. Nie zabraknie również przebieralni, siedzisk i ławek – wymieniała Dzwonkowska.

Wizualizacje basenu przygotowane przez ASPA Pracownie Architektoniczną z Wrocławia:

Michał Nadolski
[email protected]

 

Poprzedni artykułKoniec godzin dla seniorów, otwarcie sklepów w galeriach handlowych. Pozostałe obostrzenia przedłużone
Następny artykułUlga i radość w muzeach w Świdnicy i Jaworzynie Śląskiej