Strona główna 0_Slider Szczepienia przeciw COVID-19. Ruszyła rejestracja dla seniorów 70+. Jak się zapisać?

Szczepienia przeciw COVID-19. Ruszyła rejestracja dla seniorów 70+. Jak się zapisać?

0

W piątek o godzinie 6.00 ruszyła rejestracja seniorów powyżej 70. roku życia na szczepienia przeciw COVID-19. Od tygodnia z takiej możliwości mogą skorzystać osoby, które skończyły 80 lat. Przypominamy jak można się zarejestrować, a także gdzie prowadzone będą szczepienia.

Od zeszłego piątku do 20 stycznia na szczepienie przeciw COVID-19 zapisało się ponad 670 tys. seniorów powyżej 80. roku życia. Od 22 stycznia rejestrować mogą się osoby urodzone w latach 1942–1951. – Prosimy o zrozumienie tego, że obecnie nie we wszystkich częściach Polski i nie dla wszystkich seniorów terminów szczepień będzie dostatecznie dużo – zaznaczał w środę Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera i pełnomocnik rządu ds. szczepień. – W pierwszym momencie, gdy rusza rejestracja danej grupy, jest duży napór na infolinię czy stronę. Zdarza się, że trzeba poczekać na dodzwonienie się. Tak mieliśmy w ostatni piątek, kiedy zaczęła się rejestracja seniorów 80+. Natomiast później już dużo łatwiej jest się dodzwonić – mówił Dworczyk, apelując o cierpliwość.

Na szczepienie przeciw COVID-19 można się zarejestrować przez internet, telefonicznie lub osobiście w punkach szczepień. Podczas rejestracji trzeba wskazać dokładny termin oraz miejsce szczepienia. Potwierdzenie umówienia wizyty na szczepienie zostanie przysłane wiadomością SMS na numer telefonu podany w trakcie rejestracji. Osoby, które mają trudność z dotarciem do punktu szczepień będą mogły skorzystać ze specjalnie zorganizowanego transportu poprzez specjalnie uruchomione infolinie dla mieszkańców każdej gminy.

Do czasu wykonania pierwszego szczepienia pacjent może zmienić termin wizyty lub punkt szczepień. Jednak po pierwszym zaszczepieniu (dostępne są na tym etapie szczepionki dwudawkowe) nie można już wprowadzić zmiany, ponieważ dawka musi być podana w określonym przez producentów terminie (w ciągu 3-4 tygodni po pierwszej). Pacjent musi też zakończyć szczepienia preparatem, którym był szczepiony pierwszy raz, by zagwarantować maksymalną skuteczność.

Jak przebiega samo szczepienie? Szczepionka podawana jest domięśniowo w ramię. Do szczepienia kwalifikuje lekarz w punkcie szczepień. Pacjent wypełnia też na miejscu kwestionariusz. Po zastrzyku należy odczekać 15-30 minut w poczekalni, by zobaczyć, czy nie wystąpią niepożądane odczyny poszczepienne. Personel medyczny odnotowuje szczepienie w e-karcie szczepień w systemie e-zdrowie (P1). Pacjent otrzymuje też zaświadczenie o szczepieniu. Po przyjęciu dwóch dawek otrzymuje kod QR, który potwierdza, że został zaszczepiony. Może go pobrać w swoim Internetowym Koncie Pacjenta lub w aplikacji mObywatel lub poprosić o jego wydruk w punkcie szczepień.

Jak się zarejestrować?

Przez telefon – dzwoniąc na bezpłatną i całodobową infolinię 989

Bezpłatna, całodobowa infolinia Narodowego Programu Szczepień działa pod numerem 989 (22 62 62 989 – dla dzwoniących z zagranicy). Konsultant pomoże znaleźć dogodny termin oraz punkt szczepienia znajdujący się najbliżej miejsca zamieszkania. Do zapisu wystarczy numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego. Przez telefon można też zarejestrować swoich dziadków lub rodziców.

Przez internet – za pośrednictwem usługi e-Rejestracja

Aby skorzystać z e-Rejestracji na stronie internetowej pacjent.gov.pl konieczne jest posiadania Profilu Zaufanego. Profil zaufany to bezpłatna metoda potwierdzania tożsamości obywatela Polski w elektronicznych systemach administracji, dzięki któremu sprawy urzędowe można załatwiać przez internet. Profil zaufany można założyć m.in. przez bankowość internetową (dotyczy posiadaczy kont w bankach: PKO Bank Polski SA, Santander, Banku Pekao, mBanku, ING Banku Śląskiego, Alior Bank, Millennium Bank, T-Mobile Usługi Bankowe), a także za pomocą konta w systemie Envelo Poczty Polskiej. Wniosek o założenie profilu zaufanego można też złożyć przez internet, a potem potwierdzić go w punkcie potwierdzającym (m.in. w urzędzie skarbowym, oddziałach NFZ lub ZUS). [→ Więcej informacji o zakładaniu profilu zaufanego]

Po zalogowaniu się system e-Rejestracji zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko Twojego miejsca zamieszkania. Jeśli żaden z proponowanych terminów nie będzie Ci pasował albo będziesz chciał zaszczepić się w innym punkcie, w innym mieście – będzie taka możliwość. Wystarczy, że skorzystasz z dostępnej wyszukiwarki i wskażesz dogodną dla Ciebie datę i lokalizację.

Jeżeli nie masz Profilu Zaufanego, skontaktuj się z infolinią NFZ 989, bezpośrednio z wybranym punktem szczepień lub skorzystaj ze wsparcia swojej przychodni.

W wybranym punkcie szczepień

Kolejną opcją rejestracji jest bezpośredni kontakt z wybranym punktem szczepień. W województwie dolnośląskim takich punktów jest blisko 500. Z wykazem punktów szczepień można się zapoznać na stronie www.gov.pl/szczepimysie. Lista punktów działających w powiecie świdnickim:

Świdnica

 • „Ars Medica” Sp. z o.o. ul. Konopnickiej 4
 • Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej “KOLMED” s.c., ul. Kolejowa 8
 • Przychodnia Rodzinna Beata Trzcińska-Larska, ul. Kopernika 34 A
 • Przedsiębiorstwo Lecznicze Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej “BHMED” Sp. z o.o, ul. Strzelińska 6a
 • „AR-VITA” Usługi Medyczne s.c., ul. Kliczkowska 37
 • Zespół Usług Medycznych “MEDYK” Sp. z o.o., ul. Gdyńska 25a
 • Centrum Usług Medycznych “Eskulap” Sp. z o.o., ul. Zamenhofa 47

Świebodzice

 • SALMED Przychodnia Specjalistyczna, ul. Królowej Elżbiety 84
 • MIKULICZ Sp. z o.o. Świebodzice, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 3-7
 • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Miejski Ośrodek Zdrowia w Świebodzicach, Aleje Lipowe 15

Strzegom

 • Strzegomskie Centrum Medyczno-Diagnostyczne Sp. z o.o., ul. Witosa 7
 • „Zdrowie” Sp. z o.o. Poradnia Lekarza Rodzinnego, ul. Kościelna 4

Jaworzyna Śląska

 • Samorządowa Przychodnia Zdrowia w Jaworzynie Śląskiej, ul. Westerplatte 16

Marcinowice

 • Praktyka Lekarza Rodzinnego Danuta Łydźba, ul. Staffa 1

Żarów

 • Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej “Medicus” Sp. z o.o. ul. Armii Krajowej 56

Roztoka (gm. Dobromierz)

 • „Zdrowie” Sp. z o.o. Poradnia Lekarza Rodzinnego, ul. Jana Pawła II 3

Strzelce Świdnickie (gm. Marcinowice)

 • NZOZ „AGA-MED” Andrzej Sroka, Strzelce 36 A gm. Marcinowice

Lutomia Dolna (gm. Świdnica)

 • NZOZ Wiejski Ośrodek Zdrowia, Lutomia Dolna 28

/gov.pl, PAP, opr. mn/

Poprzedni artykułBędzie dzielić funkcję trenera ze statystykiem…
Następny artykułPompa ciepła powietrze woda – zasada działania