Strona główna Artykuł sponsorowany Pompa ciepła powietrze woda – zasada działania

Pompa ciepła powietrze woda – zasada działania

0
Pompa ciepła powietrze woda jest stosowana zarówno do podgrzewania wody użytkowej, jak i ogrzewania domów. Korzystają one z energii cieplnej, które pobierają z powietrza z zewnątrz budynku. Ich działanie jest porównywane do odwrotnej pracy lodówki. Na czym więc polega praca powietrznych pomp ciepła?

Obecnie na rynku można spotkać dwa rodzaje powietrznych pomp ciepła. Po pierwsze, split, a po drugie, monoblok. Pomimo że urządzenia te mają kilka obiegów i działają na podobnej zasadzie, to jednak różnią się między sobą konstrukcją.

Pompa ciepła powietrze woda typu split posiada system, który składa się z dwóch modułów. Jeden jest zamontowany wewnątrz budynku, a drugi – na zewnątrz. Wewnętrzny składa się ze skraplacza, elektrycznego podgrzewacza wspomagającego, a także pompy obiegowej. Drugi natomiast – z wentylatora, parownika, zaworu rozprężnego i sprężarki. Moduły są połączone ze sobą specjalnymi rurami chłodniczymi.

Monoblok z kolei posiada jeden moduł montowany na zewnątrz budynku. Składa się on ze skraplacza, parownika, wentylatora, elektrycznego podgrzewacza wspomagającego, pompy obiegowej, sprężarki oraz zaworu rozprężnego. Moduł ten jest podłączony do stacji hydraulicznej, bądź też centrali grzewczej. Ciepło jest z niego przekazywane do obiegów grzewczych.

Zarówno split, jak i monoblok nie wymagają wykopów w gruncie ani też montażu żadnych specjalnych instalacji. Są one dość proste w założeniu, dlatego też z chęcią wykorzystuje się je do w gospodarstwach domowych.

Jak pompa ciepła powietrze woda pobiera ciepło?
Działanie pompy ciepła powietrze woda jest dość proste. Najprościej ujmując, zasady można podzielić na trzy części: system źródła ciepła, pompę ciepła i system rozprowadzania i przechowywania ciepła po domu.

Pierwszym krokiem jest pobór ciepła przez system źródła ciepła, w którym krąży ciecz – najczęściej woda zmieszana ze specjalnym środkiem zapobiegającym zamarznięciu. Ciecz pobiera ciepło z otoczenia, to jest z wód gruntowych albo gruntu, a następnie transportuje je do pompy ciepła. Pompy ciepła powietrzne jednak zasysają powietrze przez wentylator, dostarczając ciepło do urządzenia.

Drugim krokiem jest wykorzystanie ciepła przez pompę, w której krąży czynnik chłodniczy. W parowniku dochodzi do przekazania energii z pierwszego obiegu do drugiego, przez odparowuje czynnik chłodniczy. Para jest pobierana przez sprężarkę, która podnosi poziom temperatury. W skraplaczu czynnik gazowy skrapla się i oddaje ciepło, przez co w kolejnym etapie trafia do zaworu rozprężnego. Tam zmniejsza się ciśnienie, a czynnik zmienia swój stan na ciecz.

W trzecim i ostatnim etapie dochodzi do ogrzewania budynku poprzez instalację grzewczą. W systemie krąży woda, będąca czynnikiem grzewczym, która przejmuje ciepło. Kieruje ją do dystrybucji, między innymi do grzejników albo zbiornika wody grzewczej.

Czy pompa ciepła typu powietrze woda może być jednym urządzeniem w domu do ogrzewania?
Dość często pada pytanie na temat tego, czy pompa ciepła typu powietrze woda może być stosowana w domu jako jedyne urządzenie grzewcze. Otóż, jest to możliwe, ale raczej niewskazane przez firmy produkujące. Większość producentów zaleca zainstalowanie takiej pompy, która pokryje 80 procent maksymalnego zapotrzebowania na ciepło w domu, ale jednocześnie będzie posiadała odpowiednią pomoc w postaci innego urządzenia. Można jej zapewnić wsparcie ze strony źródła ciepła, takiego jak na przykład kominka, bądź też kotła gazowego, węglowego albo olejowego. Wysokiej jakości pompy powietrzne oferuje Klima-Therm.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułSzczepienia przeciw COVID-19. Ruszyła rejestracja dla seniorów 70+. Jak się zapisać?
Następny artykułŚwidniczanie piszą recenzje i śpiewają covery ulubionych artystów