Strona główna 0_Slider Przyłapały ich kamery, zostaną ukarani za zaśmiecanie

Przyłapały ich kamery, zostaną ukarani za zaśmiecanie

0

Grzywną w wysokości nawet 500 złotych mogą zostać ukarane osoby, które zostały przyłapane na podrzucaniu śmieci przez kamery monitoringu i foto-pułapki należące do gminy Strzegom. „Bohaterowie” nagrań mogą się teraz liczyć z wizytą policji.

Od kilku miesięcy gmina Strzegom dysponuje kamerami, które pojawiły się w miejscach, gdzie uporczywie podrzucane są śmieci. Ich lokalizacja rotacyjne się zmienia. Miejsca, w których będą montowane, pozostaną tajemnicą. – Kamery służą do kontrolowania sytuacji, w których ktoś podrzuca śmieci lub nielegalnie je składuje. Wiele osób nie przejmuje się segregacją, dlatego papier ląduje w pojemnikach na plastik, a obok wiat śmietnikowych rosną sterty różnych śmieci. Resztki mebli, dywany, kanapy, opony to tylko niektóre rzeczy, jakie można zobaczyć pod kontenerami i altanami śmietnikowymi – tłumaczy Tomasz Wanecki z Urzędu Miejskiego w Strzegomiu.

Jak dodaje, wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy z faktu, że wyrzucanie śmieci poza wyznaczonymi do tego miejscami jest karalne. – Nie można postawić kanapy obok śmietnika czy altany śmietnikowej poza terminem wskazanym w harmonogramie albo ją podrzucić innej wspólnocie i liczyć na to, że ktoś ją wywiezie. Koszty ponoszą wówczas wszyscy mieszkańcy – wskazuje. Podrzucający śmieci liczą na to, że uda im się zostawić śmieci i odjechać bezkarnie. Nie pozostają jednak anonimowi, bowiem miejsc objętych monitoringiem jest w Strzegomiu coraz więcej .

Gminne kamery już zarejestrowały sytuacje i osoby, które zaśmiecają oraz podrzucają śmieci w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Na potwierdzenie tych słów publikujemy zdjęcia, które przedstawiają takie sytuacje w ostatnim czasie. Niepokorni mieszkańcy mogą się liczyć z wizytami policji. Obecnie w wielu przypadkach prowadzone są czynności wyjaśniające – wyjaśniają strzegomscy urzędnicy i dodają: „Kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec oraz podrzuca śmieci, podlega karze grzywny do 500 zł”.

Przypominają przy tym, że odpady można zawieźć i oddać bezpłatnie do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych mieszczącego się przy ul. Al. Wojska Polskiego 75 w Strzegomiu. Wystarczy zabrać ze sobą dokument tożsamości.

/UM Strzegom, opr. mn/

Poprzedni artykułOpowiadania o mieście 3
Następny artykuł„To nie jest miejsce dla niepełnosprawnych”. Nie przyjął mandatu i liczy na sprawę w sądzie