Strona główna Kultura Opowiadania o mieście 3

Opowiadania o mieście 3

0

„Opowiadania o mieście” to żarowski projekt składający się z mapy opowiadań, foto (montaży) i podcastów internetowych, które będą publikowane od lutego na stronie internetowej Fundacji Inicjatywa B.

– Na 3. edycję projektu „Opowiadania o mieście” mamy trochę inną koncepcję niż dotychczas. Tym razem w pracy nad opowiadaniami łączymy fakty z fikcją literacką, co sprawi że prezentowane treści poza wartością informacyjną i edukacyjną dostarczą odbiorcom wrażeń literackich – tłumaczy Tomasz Nycz.

Do tworzenia „Opowiadań” fundacja zaprosiła żarowskie autorki: Natalię Dominik, Magdalenę Rypan, Klaudię Piasecką oraz Katarzynę Rembisz, które tworzą w oparciu o zlepki danych historycznych, literackie wersje historii obiektów i miejsc znajdujących się na terenie Żarowa – Literacka wersja projektu to eksperyment, który nie wiemy gdzie zaprowadzi najpierw autorki tekstów, a później ich odbiorców.

W trakcie trwania pracy twórczej nad „Opowiadaniami”, Fundacja Inicjatywa B prowadzi rekrutację dziesięciu narratorów, czyli osób z terenu Gminy Żarów, które użyczą swojego głosu i wezmą udział w tworzeniu podcastów.Rekrutacja potrwa do 31 stycznia.

Praca związana z rejestracją podcastów ze względu na obostrzenia, prowadzona będzie od 1 do 25 lutego indywidualnie z poszczególnymi narratorami. Sama idea zaangażowania autorek i narratorów, to próba zestawienia ze sobą osób o różnym doświadczeniu i kompetencjach, o odmiennym wieku oraz płci, aczkolwiek posiadających wspólny mianownik: ŻARÓW, który będzie promowany za pomocą audialnych historii.

– Teksty literacko-historyczne czytane przez narratorów publikowane będą na „mapie opowiadań”, tuż obok foto (montaży) składających się z przedwojennych widoków miejskich i współczesnych fotografii nad którymi już teraz pracuje Grzegorz Lewicki, żarowski fotograf stale współpracujący z naszą fundacją – tłumaczy Tomasz Nycz.

Foto (montaże) i podcasty przybliżać będą historię 10 obiektów-miejsc z terenu miasta, które pod wpływem czasu zmieniły swój wygląd lub całkowicie zniknęły nie tylko z pamięci mieszkańców, ale także przestrzeni miasta. Inspiracją do stworzenia dzieł literackich są: Fabryka braci Langer, Fabryka Cegieł Szamotowych, Hotel Brodtkego, Hotel Schwarzer-Adler, Dom pocztowy, Zakłady Chemiczne Silesia, stacja kolejowa, Szpital Joannitów, ulica Polna oraz Żarowskie Zakłady Młynarskie.

– Po stworzeniu wszystkich podcastów w przestrzeni miasta pojawi się 10 tabliczek dźwiękowych, na których umieścimy kody QR z poszczególnymi nagraniami. Wspomniane tabliczki realizowane w Agencji Reklamowej Geospace, rozszerzą miejski szlak „Opowiadań o mieście” o kolejnych 10 utworów – dodaje Tomasz Nycz.

Fundacja Inicjatywa B informuje, że rezultaty pracy nad trzecią edycją projektu publikowane będą od 15 stycznia do 28 lutego br. W tym okresie na stronie: www.inicjatywab.pl/opowiadaniaomiescie3 oraz w mediach społecznościowych prowadzonych przez organizację, pojawią się informacje, foto (montaże), podcasty oraz inne materiały.

Aby lepiej poznać „Opowiadania o mieście”, Fundacja Inicjatywa B zaprasza do zapoznania się ze wcześniejszymi realizacjami projektu z 2017 i 2018 roku: www.inicjatywab.pl/opowiadaniaomiescie, www.inicjatywab.pl/opowiadaniaomiescie2

/Fundacja Inicjatywa B, opr. red./

Poprzedni artykułPolonez na liście UNESCO? Świdniccy tancerze włączyli się do zbierania podpisów!
Następny artykułPrzyłapały ich kamery, zostaną ukarani za zaśmiecanie