Strona główna 0_Slider Pomagają bezdomnym i apelują o zgłoszenia

Pomagają bezdomnym i apelują o zgłoszenia

0

Synoptycy na najbliższe tygodnie prognozują zimową aurę z mrozami i śniegiem. To czas szczególnie trudny dla bezdomnych, które szukają schronienia w pustostanach czy na terenie ogrodów działkowych. Policja, MOPS i strażnicy miejscy systematycznie kontrolują takie miejsca, ale też apelują o zgłoszenia.

Fot. KPP w Świdnicy

W ostatnim dniu 2020 roku policjanci wspólnie z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej podjęli działania pomocowe. – Sprawdzano miejsca, gdzie przebywają osoby bezdomne i potrzebujące naszej pomocy. Każda z osób w czasie takiej wizyty otrzymała ciepły posiłek, ale na tym wizyta się nie zakończyła. Osobom bezdomnym proponowano  pomoc, informując o możliwości skorzystania ze stałych jej form, ale również są o możliwościach uzyskania ciepłego posiłku czy odzieży. Jest to bardzo ważne, szczególnie gdy niskie temperatury stanowią zagrożenie dla ich zdrowia i życia – podkreśla Magdalena Ząbek z KPP w Świdnicy.

Jeśli zauważymy osoby bezdomne  w miejscach, w których są oni narażeni na wyziębienie czy zamarznięcie,  nie pozostańmy obojętni.  Informujmy o tym policję oraz instytucje pomocowe – apeluje rzeczniczka świdnickiej policji i dodaje. – Policjanci w trakcie codziennej służby stale kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Sprawdzają i weryfikują też każdą otrzymaną informację.

Problemy osób bezdomnych można sygnalizować także za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i tym samym wspomóc działania służb i instytucji, które na co dzień pomagają takim osobom. KMZB w swoim katalogu potencjalnych zgłoszeń, udostępnia kategorię: „Bezdomność”, która pozwala użytkownikom wskazywać miejsca przebywania osób bezdomnych, potrzebujących pomocy. Policjanci apelują, by wykorzystywać możliwości jakie daje KMZB i jeśli jest to, możliwe dodawać opis, bo to ułatwi szybsze dotarcie do osób potrzebujących. Informacje wymagające natychmiastowego działania należy przekazywać na numer alarmowy 112.

/Źródło KPP w Świdnicy, opr. red./

Poprzedni artykułPrzywiązał psa do drzewa w lesie, obrożę spiął trytką
Następny artykułŚwidnicki zawodnik powołany do kadry Polski!