Strona główna 0_Slider Po pożarze miasta prawie nic nie ocalało. A jednak! Sensacyjne dokumenty sprzed...

Po pożarze miasta prawie nic nie ocalało. A jednak! Sensacyjne dokumenty sprzed 200 lat

0

Świebodzice wzbogacą się o wspaniałe dokumenty historyczne. Władze miasta pozyskają od osoby prywatnej stary poszyt z kilkudziesięcioma oryginalnymi dokumentami z lat 1781-1827! To niezwykle cenny nabytek zważywszy na fakt, że większość świebodzickiego archiwum z dokumentami sięgającymi średniowiecza spłonęło podczas wielkiego pożaru miasta w dniu 26 lipca 1774 roku – podkreśla Świdnicki Portal Historyczny.

To właśnie ŚPH doprowadził do kontaktu pomiędzy władzami miasta a posiadaczką cennych dokumentów. Poszyt trafi wkrótce do Izby Historycznej Świebodzic. – Pobieżne obejrzenie dokumentów z poszytu wskazuje na to, że wszystkie one dotyczą dawnego kościoła ewangelickiego w Świebodzicach, obecnie parafii rzymskokatolickiej pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła a konkretnie spraw związanych z odlaniem i zawieszeniem trzech dzwonów na wieży kościoła – mówi historyk Sobiesław Nowotny, który obok dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach – Małgorzaty Grudzińskiej oraz redaktora naczelnego Świdnickiego Portalu Historycznego – Andrzeja Dobkiewicza, był jedną z pierwszych osób, jaka mogła zapoznać się z dokumentami.

– Poszyt z dokumentami może pochodzić z przedwojennego archiwum miejskiego Świebodzic, na co wskazywać mogą adresaci niektórych pism m.in. burmistrz Świebodzic – Johann Friedrich Kretschmer lub z archiwum parafialnego kościoła ewangelickiego. Dokładna analiza nazwisk występujących w dokumentach być może da na to odpowiedź. Wśród dokumentów znajdują się pisma z własnoręcznymi podpisami członków rodziny von Hochberg z Książa i Roztoki, którzy wsparli finansowo i materiałowo odbudowę Świebodzic po pożarze oraz budowę kościoła ewangelickiego – mówi Andrzej Dobkiewicz.

Poszyt oprócz pism w różnego rodzaju sprawach zawiera między innymi także kalkulacje i rachunki związane z odlaniem i transportem oraz zawieszeniem dzwonów, rachunki z ich napraw, a także zestawienia wpłat od mieszkańców Świebodzic na wykonanie tych dzwonów.

/skrót, pełny tekst na Świdnickim Portalu Historycznym/

Poprzedni artykułSpacerem nad Jezioro Bystrzyckie [FOTO]
Następny artykułDublet świdniczan. Nasi piłkarze z awansem do wielkiego, dolnośląskiego finału! [FOTO]