Strona główna 0_Slider Od jutra dzieci i młodzież mogą wychodzić z domu bez opieki dorosłych

Od jutra dzieci i młodzież mogą wychodzić z domu bez opieki dorosłych

0

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział wydanie rozporządzenia, na mocy którego zniesiony zostanie zakaz wychodzenia z domu przez dzieci i młodzież do 16 roku życia. Ograniczenie obowiązywało od 27 grudnia i spotkało się z krytyką samych zaineteresowanych, a także rodziców, nauczycieli i psychologów.

dzieci młodzież do 16 roku życia na mocy rozporządzenia z 21 grudnia od poniedziałku do piątku nie mogły poruszać się w przestrzeni publicznej bez obecności rodziców. Zakaz tłumaczono względami bezpieczeństwa w związku z rozprzestrzenianiem pandemii koronawirusa. Petycję o zniesienie zakazu do premiera skierowała Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, której badania pokazały, że w czasie wiosennego lockdownu jedna trzecia nastolatków oceniała swój stan psychiczny jako zły. 63 proc. doskwierała przymusowa izolacja, a 53 proc. – konieczność pozostania w domu. Fundacja wskazała, że zakaz narusza art. 32 konstytucji, który mówi, że wszyscy są równi wobec prawa i mają prawo do równego traktowania przez władze.

Minister Niedzielski podczas konferencji prasowej stwierdził, że rozporządzenie zostanie wydane jeszcze dzisiaj i od jutra, 5 stycznia, zakaz zostanie zniesiony.

Od dzisiaj w całej Polsce trwają ferie zimowe. Ze względu na ograniczenia nie są dostępne placówki kultury, baseny, sale sportowe, sale zabaw. Nie są organizowane zimowe kolonie, drastycznie zostały ograniczone możliwości wyjazdów indywidualnych. Do 17 stycznia zamknięte są wyciągi narciarskie, hotele, restauracje.

/Dziennik Gazeta Prawna, red./

Poprzedni artykułKornawirus. Jaka sytuacja w Polsce, województwie i powiecie świdnickim?
Następny artykułPijani i piraci na drogach powiatu świdnickiego