Strona główna 0_Slider Niepełnosprawni tworzą własne radio

Niepełnosprawni tworzą własne radio

0

Od listopada 2020 roku uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Mokrzeszowie, podopieczni Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Świdnicy biorą udział w nowym i kreatywnym projekcie, realizując swoje dziennikarskie pasje. Mowa o Radiu SoVo – innowacyjnym przedsięwzięciu zakładającym utworzenie pierwszego w Polsce ogólnodostępnego portalu radiowego dla osób o specjalnych potrzebach edukacyjnych – przyjaznego seniorom i osobom z różnymi niepełnosprawnościami.

Radio SoVo jest projektem, którego celem jest podniesienie kompetencji cyfrowych osób niepełnosprawnych intelektualnie, jak również grup senioralnych. Na portalu internetowym, który oficjalnie ruszył 11 grudnia 2020 roku, umieszczane są efekty pracy bardzo dużej grupy ludzi z całej Polski. Warsztat Terapii Zajęciowej w Mokrzeszowie jest jedną z 15 grup niepełnosprawnych intelektualnie dziennikarzy radiowych, którzy tworzą audycje. W styczniu 2021 ma dojść jeszcze dodatkowych 15 grup dziennikarzy, ale z grupy senioralnej. Finalnie liczba ma oscylować w granicy 30 grup redaktorów, w których łącznie działać będzie 140 dziennikarzy – amatorów.

Projekt miał się rozpocząć w lutym 2020 roku, jednakże ze względu na pandemię koronawirusa nastąpiło przesunięcie na jesień. Przed oficjalnym rozpoczęciem grupy radiowe, które brały udział w poprzednich edycjach musiały udostępnić swoje archiwalne audycje. Trzeba było przyjąć i zaznajomić się z nowym sprzętem, który otrzymaliśmy w ramach projektu, a także zapoznać się z wytycznymi. Do tego należało uzupełnić i wysłać wymaganą dokumentację, stworzyć swoją wizytówkę, która jest umieszczona na stronie radiosovo.pl a także nagrać sondę ”Czego nie należy publikować w sieci i dlaczego”. Sonda jest materiałem z pierwszego bloku tematycznego katalogu kompetencji cyfrowych. Otrzymała ona wiele pozytywnych komentarzy z całej Polski. Bloki tematyczne zmieniają się co dwa miesiące. W listopadzie i w grudniu pracowaliśmy nad bezpieczeństwem w sieci, w grudniu radiowcy przygotowali również video z życzeniami świątecznymi, które można obejrzeć i wysłuchać na www.radiosovo.pl. Drugim materiałem przygotowanym w grudniu było video z iluminacjami świątecznymi – opowiada Anna Robak, liderka projektu, instruktorka Warsztatu Terapii Zajęciowej w Mokrzeszowie.

W styczniu i lutym planowane jest natomiast zdobywanie wiedzy w sieci. W ramach tego bloku redaktorzy przygotowują dwa materiały. Pierwszy z nich dotyczy wywiadu z osobą, która brała udział w teleturnieju „Jaka to melodia”, a jest nią uczestnik mokrzeszowskich warsztatów – Sławomir Tyburcy, który był bliski dotarcia do finału programu. Drugim materiałem będzie rozmowa z dziennikarzem portalu informacyjnego o weryfikacji informacji umieszczanych w Internecie. Kolejnymi zaplanowanymi blokami będą wizerunek w sieci i relacje w sieci. W całym projekcie biorą udział również grupy słuchaczy, w tym podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy – PSONI Koło w Świdnicy.

Realizacja projektu jest długofalowa opierająca się na możliwości zdobywania wiedzy i poszerzania kompetencji cyfrowych, umiejętności współpracy z innymi grupami społecznymi, wymianą informacji oraz osobistych doświadczeń. W innowacyjnym projekcie „Sovo – dostępne radio internetowe” z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Mokrzeszowie udział biorą Karol Brześkiewicz, Wojciech Kobus, Piotr Kulig, Paweł Pastuch i Sławomir Tyburcy – dodaje Anna Robak z WTZ Mokrzeszów.

Więcej informacji na temat całego projektu możemy znaleźć TUTAJ. – Jesteśmy grupą radiową z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Mokrzeszowie. Naszą przygodę z Radiem SoVo zaczęliśmy w roku 2011. Nagraliśmy wiele audycji, które podobały się szerszemu gronu odbiorców. Jesteśmy wyjątkowi, bo umiemy słuchać, okazywać empatię i wyrozumiałość, staramy się być dobrymi, życzliwymi osobami dla wszystkich. Chętnie się uczymy i nabywamy wiedzę. Lubimy wyzwania i doświadczanie nowych, różnych rzeczy. Potrafimy zgodnie ze sobą współpracować. Wspieramy się nawzajem w trudnych chwilach. Zachowujemy spokój w sytuacjach stresowych. Dbamy o nasze znajomości i przyjaźnie. Solidnie i sumiennie wykonujemy każde powierzone nam zadanie. Jesteśmy odpowiedzialni i dotrzymujemy terminów. Chętnie dzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi ludźmi. Nie ma takiej drugiej grupy jak nasza, która z niczego potrafi zrobić coś konkretnego – mówią o sobie uczestnicy projektu.

/MDvR/

Poprzedni artykułWyprowadziła ze szkolnej kasy prawie 170 tysięcy złotych. Księgowa oszukiwała po mistrzowsku
Następny artykułOdraczanie postępowania powypadkowego