Strona główna 0_Slider Kolejne autobusy elektryczne trafią do Świdnicy? MPK Świdnica walczy o wielomilionową dotację

Kolejne autobusy elektryczne trafią do Świdnicy? MPK Świdnica walczy o wielomilionową dotację

0

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Świdnicy ubiega się o dofinansowanie na zakup sześciu autobusów elektrycznych oraz budowę nowych stacji ładowania. Wniosek w tej sprawie złożono do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dofinansowanie, o udzielenie którego zwrócił się świdnicki przewoźnik, pochodzić będzie z programu „Zielony transport publiczny”. W ramach pierwszego naboru do rozdysponowania było 1,1 mld zł dotacji na zakup autobusów napędzanych prądem lub wodorem. Przewidywano, że przyjmowanie wniosków potrwa do grudnia. Zainteresowanie programem było jednak tak duże, że dostępna pula środków została wyczerpana po zaledwie dwóch tygodniach od rozpoczęcia naboru. 17 stycznia 2021 roku, dzień przed zakończeniem przyjmowania wniosków o dofinansowanie, swój projekt zdążyło złożyć Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Świdnicy.

Projekt zakłada zakup sześciu autobusów elektrycznych, budowę dwóch stacji ładowania zlokalizowanych przy ulicy Emilii Plater oraz ulicy Kolejowej, sześciu stacji plug-in do ładowania autobusów na terenie zajezdni, a także zakup dwóch mobilnych ładowarek na potrzeby serwisowe – wylicza Tomasz Kurzawa, prezes MPK Świdnica. Łączna kwota projektu, o dofinansowanie którego przewoźnik zawnioskował do NFGiOŚ, wynosi 16 mln 950 tys. zł netto, z czego 12 mln 615 tys. zł ma pochodzić z dotacji, a pozostała część zostanie pokryta z preferencyjnej pożyczki udzielonej przez NFGiOŚ.

Teraz trwa oczekiwanie na dokonanie oceny złożonych wniosków. – Teoretycznie do końca tygodnia powinniśmy poznać wynik kwalifikacji formalnej, natomiast weryfikacja merytoryczna powinna potrwać 35 dni. Z uwagi na to, że w trakcie naboru wpłynęło dużo wniosków, może to potrwać nieco dłużej. Podejrzewam, że ostateczny wynik powinniśmy poznać za 2-3 miesiące. Będziemy cierpliwie czekać – wskazuje Kurzawa.

W przypadku otrzymania dotacji, nowe autobusy będą mogły być wykorzystywane na wszystkich liniach obsługiwanych przez MPK. – W projekcie od razu zawnioskowaliśmy o możliwość, aby mogły one wyjeżdżać poza granice Świdnicy, a więc również na teren gminy wiejskiej Świdnica oraz gminy Marcinowice – wyjaśnia prezes. Do tej pory Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Świdnicy dysponowało dwoma autobusami elektrycznymi, które dotarły do Świdnicy w kwietniu 2020 roku.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykuł122 i 113 km/h przez Świdnicę. Kolejni kierowcy przesiądą się na fotel pasażera
Następny artykułPolicjanci ostrzegają przed oszustami oferującymi szczepionki przeciw COVID-19 i negatywne testy