Strona główna 0_Slider Kolejna świdnicka restauracja zapowiada otwarcie. Samorządowcy przyjęli pakiet pomocowy dla przedsiębiorców

Kolejna świdnicka restauracja zapowiada otwarcie. Samorządowcy przyjęli pakiet pomocowy dla przedsiębiorców

3

Zwolnienie z podatku od nieruchomości, przedłużenie terminów płatności rat podatku od nieruchomości, a także wprowadzenie ulg za najem, dzierżawę lub użytkowanie nieruchomości – to rozwiązania, które znalazły się w pakiecie pomocowym mającym na celu wsparcie świdnickich przedsiębiorców, których działalnością zachwiała trwająca pandemia koronawirusa oraz wprowadzone z jej powodu zakazy. Pomimo obowiązujących obostrzeń do podawania dań na miejscu postanowiła powrócić kolejna świdnicka restauracja.

fot. Restauracja Apetyt

Zgodnie z wprowadzonymi przez rząd obostrzeniami, obowiązuje zakaz stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji. Mogą one jedynie realizować usługi polegające na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos oraz w dowozie. W czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że zakaz ten zostanie przedłużony do 14 lutego. Wobec przedłużających się obostrzeń związanych z pandemią, a także z uwagi na brak wystarczającej pomocy ze strony państwa, w całym kraju swój sprzeciw głośno zaczęli wyrażać przedsiębiorcy z branży hotelarskiej, gastronomicznej oraz fitness, którzy w wielu przypadkach zdecydowali się na wznowienie działalności.

Tydzień temu na taki krok zdecydowała się świdnicka restauracja „Wieża”, w której – przy zachowaniu zasad sanitarnych – od 23 stycznia odbywają się „testy smaków”. Od soboty, 30 stycznia stacjonarną działalność wznowi też restauracja „Apetyt”. – Podstawą do wznowienia Naszej działalności są wyroki sądów, które uzasadniają że rozporządzenia na podstawie których zostaliśmy zmuszeni do zamknięcia Restauracji, są niezgodne z Konstytucją RP, najwyższym aktem prawnym w naszym kraju. Nie jesteśmy w stanie dłużej czekać… OTWIERAMY SIĘ – ogłoszono za pośrednictwem fanpage’a restauracji.

Bądźcie z nami wszyscy, bo my jesteśmy dla Was! Jesteśmy ludźmi, musimy się zrozumieć i być razem! Przez cały ten ciężki okres utrzymaliśmy całą załogę pracowników, nie zwolniliśmy nikogo! Każdy z nas ma rodziny, kredyty, zobowiązania i potrzeby! Nie możemy już dłużej czekać! Pomimo, że wspieracie nas licznymi dowozami nie jest to wystarczające aby przetrwać. Decyzja o otwarciu była bardzo trudna ale to nasza ostatnia deska ratunku! – przekazano, zapewniając o stosowaniu się do zasad bezpieczeństwa, w tym dezynfekowania stolików i zachowywania odstępów. Zaapelowano przy tym do lokalnych władz o wspieranie restauratorów.

Pakiet pomocowy dla przedsiębiorców przyjęty. Decyzja radnych jednogłośna

Od marca ubiegłego roku, kiedy to ogłoszono stan epidemii, wprowadzono szereg obostrzeń i zakazów dotyczących m.in. prowadzenia działalności gospodarczej, ale również innych obostrzeń, które miały pośredni lub bezpośredni wpływ na funkcjonowanie firm. Wielu przedsiębiorców musiało częściowo ograniczyć lub całkowicie zamknąć swoją działalność. W związku z tym wielu przedsiębiorców sygnalizowało i nadal zgłasza potrzebę pomocy i wsparcia ze strony miasta. Dlatego też po raz kolejny chcemy wesprzeć i pomóc przedsiębiorców w tym trudnym czasie – podkreślała Anna Skrzypacz, dyrektor wydziału funduszy zewnętrznych i rozwoju gospodarczego w świdnickim magistracie, która podczas piątkowych obrad Rady Miejskiej przedstawiała trzy uchwały pomocowe dla świdnickich przedsiębiorców.

W ramach tzw. pakietu pomocowego zaproponowane zostały rozwiązania w postaci ulg i innego typu wsparcia dla lokalnych przedsiębiorców.

Zwolnienie z podatku od nieruchomości: gruntów, budynków i budowli lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zwolnienie dotyczy podatku od nieruchomości należnego za okres od 1 stycznia do 31 marca 2021 roku. Będzie się mógł o nie ubiegać przedsiębiorca znajdujący się w grupie objętej całkowitym zakazem prowadzenia działalności gospodarczej, wprowadzonym Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 roku w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Dokumenty, tj. formularz covidowy wraz z korektą deklaracji na podatek o nieruchomości (osoby prawne) lub korektą informacji podatkowej (osoby fizyczne) będą przyjmowane w terminie od wejścia w życie uchwały do dnia 15 marca 2021 roku.

Przedłużenie terminów płatności rat podatku od nieruchomości

Dla pozostałych grup przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu na skutek spadku obrotów gospodarczych, zaproponowano przedłużenie terminów płatności rat podatku od nieruchomości do 30 czerwca 2021 roku. Aby uzyskać ulgę wystarczy złożyć formularz covidowy oraz oświadczenie (do pobrania na stronie urzędu) w terminie od wejścia w życie uchwały, a przed upływem terminu płatności rat podatku od nieruchomości.

Ulgi za najem, dzierżawę lub użytkowanie, nieruchomości stanowiących własność Gminy Miasto Świdnicy

Trzecią formą wsparcia jest odstąpienie od dochodzenia należności za najem, dzierżawę lub użytkowanie, nieruchomości stanowiących własność Gminy Miasto Świdnicy lub jej jednostek organizacyjnych, za okres od 1 stycznia do 31 marca 2021 roku.  Ulga może wynieść:

    • 100 % odstąpienia dla przedsiębiorcy, który znajduje się w grupie przedsiębiorców objętych całkowitym zakazem prowadzenia działalności gospodarczej w czasie obowiązywania stanu epidemii (analogicznie jak przy zwolnieniach z podatku od nieruchomości);
    • 50% odstąpienia dla przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu na skutek spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19 o, co najmniej 50% w dowolnym miesiącu przypadającym po 30 września 2020 roku w porównaniu do miesiąca poprzedniego lub analogicznego miesiąca roku poprzedniego.

Aby ubiegać się o ulgę w należnościach cywilnoprawnych należy złożyć formularz covidowy i wniosek o odstąpienie od dochodzenia należności (do pobrania na stronie urzędu) w terminie od wejścia w życie uchwały do 15 marca 2021 roku.

W trakcie piątkowego posiedzenia świdniccy radni jednogłośnie przyjęli uchwały z pakietu pomocowego. Z uchwałami można się zapoznać na stronie Rady Miejskiej w Świdnicy. – Aktualne informacje odnośnie oferowanych form pomocy oraz procedur ich uzyskania można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Świdnicy w zakładce „Koronawirus – info” oraz pod numerami telefonów – tel. 74 856 28 91, 74 856 28 60 oraz 605 762 069 w godzinach od 7.30 do 15.30 – informują przedstawiciele magistratu.

/mn/

Poprzedni artykułSynoptycy wydali dwa ostrzeżenia pogodowe. Może być ślisko i śnieżnie
Następny artykułWiększe ulgi dla krwiodawców