Strona główna Wydarzenia Większe ulgi dla krwiodawców

Większe ulgi dla krwiodawców

1

Pandemia zdecydowanie ograniczyła aktywność krwiodawców. Są nowe zachęty i ulgi, z jakich mogą skorzystać zarówno dawcy krwi, jak i ozdrowieńcy oddający osocze.

Od dnia 26 stycznia br. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. 2021r. poz. 159), która uprawnia Honorowych Dawców Krwi do 2 dni wolnego po oddaniu krwi i osocza. Dzień wolny przysługuje w dniu oddania oraz w dniu następnym.

Ustawa wprowadziła także ulgę w wysokości 33% na przejazdy w komunikacji krajowej środkami publicznego transportu drogowego (dotyczy to zarówno pociągów, jak i autobusów) dla Dawców krwi i osocza, którzy od ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego od 14 marca 2020r. oddali co najmniej 3 donacje krwi lub jej składników lub 3 razy osocze jako ozdrowieniec. Uprawnienie to przysługuje przez 6 miesięcy od dnia wystawienia zaświadczenia. Nowe uprawnienia dla krwiodawców przysługują tylko w czasie zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.

W dni powszednie krew i osocze można oddawać Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu, przy ul. Chrobrego 31. Na stronie RCKiK znajdują się także aktualne informacje o akcjach wyjazdowych oraz zapotrzebowaniu na poszczególne grupy krwi.

W Świdnicy zespół wyjazdowy czeka na krwiodawców w każdy czwartek od 9.00 do 13.00 w budynku dawnego Gimnazjum nr 1 przy ul. Kozara-Słobódzkiego na Osiedlu Młodych.

/opr. red./

Poprzedni artykułKolejna świdnicka restauracja zapowiada otwarcie. Samorządowcy przyjęli pakiet pomocowy dla przedsiębiorców
Następny artykułLeżał nieprzytomny niedaleko ogrodów działkowych. Dziś jest sparaliżowany i rodzina prosi o pomoc