Strona główna 0_Slider Ograniczono liczbę łóżek dla chorych na COVID-19 w świdnickim szpitalu. Przywrócono zabiegi...

Ograniczono liczbę łóżek dla chorych na COVID-19 w świdnickim szpitalu. Przywrócono zabiegi planowe

1

Wojewoda dolnośląski ponownie zmniejszył limit łóżek, jakie Regionalny Szpital Specjalistyczny „Latawiec” w Świdnicy musi zapewnić pacjentom z podejrzeniem zakażenia koronawirusem lub chorym na COVID-19. W placówce przywrócono już realizację zabiegów planowych.

Zgodnie z decyzją wojewody Jarosława Obremskiego, świdnicki „Latawiec” do połowy grudnia 2020 roku musiał zapewnić 10 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2 oraz 40 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem, w tym czterech łóżek intensywnej terapii. Wraz z zaleconym przez Narodowy Fundusz Zdrowia czasowym zawieszeniem udzielania świadczeń planowych, w istotnym stopniu wpłynęło to na dostęp do placówki.

Sytuacja uległa zmianie wraz z ustabilizowaniem się sytuacji epidemiologicznej w kraju, a także odciążeniem świdnickiej placówki przez szpital w Świebodzicach. 14 grudnia wojewoda dolnośląski zmienił wydaną wcześniej decyzję i zdecydował o zmniejszeniu liczby łóżek covidowych w świdnickim szpitalu z 50 do 32. Kolejną zmianę wprowadzono pod koniec 2020 roku. Od 31 grudnia szpital musi zapewnić jedynie 16 łóżek – 6 dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2 oraz 10 dla pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem, w tym 4 łóżka intensywnej terapii. Dzięki temu „uwolnione” zostały łóżka dla pacjentów, którzy nie są zakażeni koronawirusem.

We wtorek Narodowy Fundusz Zdrowia wydał nowe zalecenia w sprawie realizacji zabiegów planowych. – Ze względu na poprawę sytuacji epidemicznej, dotychczasowe zalecenia ograniczenia udzielania świadczeń planowych, wydane w związku z minimalizowaniem ryzyka transmisji infekcji COViD-19 oraz potrzebą zapewnienia dodatkowych łóżek szpitalnych dla pacjentów wymagających pilnego przyjęcia, należy przyjąć za nieobowiązujące. W sytuacji ograniczonej lub czasowo zawieszonej realizacji świadczeń wykonywanych planowo Centrala Funduszu zaleca wznowienie ich udzielania. Jednocześnie przypominamy, że nadal obowiązuje zasada minimalizacji ryzyka transmisji infekcji COViD-19. W każdym przypadku podjęcia decyzji o udzieleniu świadczenia planowego należy indywidualnie ocenić oraz wziąć pod uwagę uwarunkowania i ryzyka dotyczące stanu zdrowia pacjentów, uwzględniając także prawdopodobieństwo zakażenia wirusem SARS-CoV-2 – poinformowano w komunikacie NFZ.

Decyzję o wznowieniu zabiegów planowych podjęto również w „Latawcu”. Jak informuje dyrektor Grzegorz Kloc, w szpitalu przywrócono już zabiegi planowe i sukcesywnie zwiększana jest ich liczba.

/mn/

Poprzedni artykułŚwidnicki zawodnik powołany do kadry Polski!
Następny artykułJak wypromować restaurację? Sposoby na reklamowanie lokalu gastronomicznego