Strona główna 0_Slider Jest ślisko na alejkach w Parku Centralnym? I tak zostanie

Jest ślisko na alejkach w Parku Centralnym? I tak zostanie

6

Kto szuka ekstremalnych zimowych przygód, nie musi wybierać morsowania, wspinaczki na ośmiotysięczniki czy wypraw w bieliźnie na górskie trasy. Wystarczy spacer do zrewitalizowanego niedawno Parku Centralnego w Świdnicy i spacer po oblodzonych alejkach. Rzeczniczka prasowa Urzędu Miejskiego informuje, że alejki w parku nie są objęte zimowym utrzymaniem.

11 stycznia z prośbą o interwencję w sprawie oblodzonych alejek w odnowionym za blisko 20 milionów złotych parku zwrócił się czytelnik Swidnica24.pl. Załączył zdjęcia, wykonane wieczorem. Oblodzenie jest doskonale widoczne w jasnym świetle ponad 250 parkowych latarń. Prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska, wielokrotnie podkreślała, że właśnie dzięki oświetleniu spacerowicze będą bardziej bezpieczni. Na pewno światła zdecydowanie pomogą dostrzec lód, który podczas zimy może jeszcze wielokrotnie pokryć nawierzchnię alejek. Jest to o tyle istotne, że świdniczanie i goście, którzy tu zawitają, nie mają co liczyć na posypanie śliskiej nawierzchni piaskiem. Na nasze pytanie, dlaczego, Magdalena Dzwonkowska z Urzędu Miejskiego odpowiada: „Na bieżąco podejmowane są działania związane z zimowym utrzymaniem jezdni dróg gminnych, ciągów pieszych i schodów oraz przystanków komunikacyjnych na terenie miasta. Wszystkie chodniki okalające park oraz schody w Parku Centralnym są w pełnym utrzymaniu zimowym. Zadanie to nie dotyczy alejek parkowych.

Na ponowione pytanie, dlaczego,  rzeczniczka odpisuje: „Alejki parkowe nie wchodzą w zakres tych prac.” Na postawione po raz trzeci pytanie: dlaczego, przecież są to ciągi komunikacyjne, które bez uszarstniania stanowią poważne zagrożenie dla spacerowiczów? – odpowiedzi jeszcze nie otrzymaliśmy.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach “Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości; właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych.” Uchwalony niedawno przez Radę Miejską w Świdnicy Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Świdnica w rozdziale 10, par. 25 stanowi: “Właściciele nieruchomości zapewniają uprzątanie błota, lodu, śniegu i innych zanieczyszczeń z wydzielonych ciągów komunikacyjnych położnych na częściach nieruchomości służących do użytku publicznego, w szczególności dróg, chodników, dojść do budynków i garaży oraz do miejsc gromadzenia odpadów, poprzez gromadzenie tych zanieczyszczeń w miejscach, w których nie utrudnia to ruchu pieszego i nie zagraża przechodniom, pojazdom oraz istniejącej zieleni, z zachowaniem możliwości odpływu wody roztopowej do kanalizacji;”

Agnieszka Szymkiewicz

Poprzedni artykułPorzucony w lesie Lolek czeka na dom
Następny artykułSurowa kara za jazdę bez uprawnień