Strona główna 112 Idzie silny mróz. Synoptycy wydali ostrzeżenie

Idzie silny mróz. Synoptycy wydali ostrzeżenie

0

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla niemal całej Polski ostrzeżenia przed silnym mrozem. W nocy w powiecie świdnickim temperatura może spaść nawet do -16 stopni Celsjusza. Z apelem o wrażliwość i reagowanie na sytuacje zagrażające zdrowiu lub życiu osób wymagających wsparcia, narażonych na działania niskich temperatur apelują policjanci oraz pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy.

Prognozuje się temperaturę minimalną w nocy od -16°C do -15°C. Wiatr o średniej prędkości od 5 km/h do 10 km/h – informuje Edyta Socha, synoptyk IMGW-PIB. Wydane dla powiatu świdnickiego pogodowe ostrzeżenie I stopnia obowiązywać będzie od godziny 20.00 w niedzielę do godziny 9.00 w poniedziałek. Prawdopodobieństwo wystąpienia prognozowanych zjawisk oceniono na 80%.

Apel Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy

Większość z nas jest odpowiednio przygotowana do zimy. Ale są też tacy, którzy ze względu na wiek, choroby, niepełnosprawność, niesamodzielność, biedę, czy różne sytuacje losowe, nie poradzą sobie są ze skutkami mrozów. Pamiętajmy o nich.

Dlatego, jak każdego roku, zwracamy się do mieszkańców Świdnicy z apelem o wrażliwość i reagowanie na sytuacje zagrażające zdrowiu lub życiu osób wymagających wsparcia, narażonych na działania niskich temperatur.

Informacje o osobach bezdomnych, przebywających w ogródkach działkowych, zniszczonych budynkach bez ogrzewania, na klatkach schodowych, mieszkańcy Świdnicy mogą przekazywać, również anonimowo, całą dobę do Straży Miejskiej pod numerem alarmowy 986. Prosimy o reagowanie także wtedy, gdy osoby te są pod wpływem alkoholu.

Można kontaktować się z policją za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, która w swoim katalogu potencjalnych zgłoszeń udostępnia kategorię „Bezdomność”, która pozwala użytkownikom wskazywać miejsca przebywania osób bezdomnych, potrzebujących pomocy. Policjanci proszą, aby by wykorzystywać możliwości jakie daje KMZB i jeśli jest to możliwe dodawać opis, bo to ułatwi szybsze dotarcie policjantów i innych służb do osób potrzebujących. Informacje wymagające natychmiastowego działania przekazujemy dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Prosimy, by mieszkańcy Świdnicy zwracali baczniejszą uwagę i pomagali swoim sąsiadom, jeśli mają taką możliwość. Informacje o osobach, które nie są w stanie samodzielnie zabezpieczyć swoich potrzeb (chodzi szczególnie o osoby starsze czy samotne czy z niepełnosprawnością) proszę przekazywać w godzinach 8.00 – 15.00 do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej 74 640-28-88, 74 640-28-89.

Nie bądźmy obojętni, gdy gdzieś w pobliżu, w sąsiedztwie marzną ludzie. Pomóżmy im w miarę naszych możliwości. Nasza wrażliwość na drugiego człowieka i życzliwa postawa mogą uratować komuś życie. Przekazanie informacji pracownikom służb społecznych pozwoli na zorganizowanie pomocy, która może zapobiec tragicznym w skutkach zdarzeniom.

/IMGW, MOPS Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułRząd wstrzymuje transport szczepionek przeciw COVID-19 do szpitali. Odwołana również najbliższa dostawa do Świdnicy
Następny artykułSyn strażaka potrzebuje pomocy. Ruszyła zbiórka na rzecz 4-letniego Marcela