Strona główna 0_Slider Była pizzeria, będzie klub seniora oraz filia biblioteki. Trwa wyposażanie wnętrza nowego...

Była pizzeria, będzie klub seniora oraz filia biblioteki. Trwa wyposażanie wnętrza nowego obiektu [FOTO]

0

Trwają prace związane z utworzeniem wielopokoleniowego centrum w budynku przy ulicy Malinowej, w którym dawniej mieściła się pizzeria „Al Capone”. Po zakończeniu przebudowy przeniesie się tam filia miejskiej biblioteki na Kraszowicach, a swoją działalność rozpocznie tam klub seniora.

O pomyśle zagospodarowania na cele społeczne nieużytkowanego pawilonu przy ulicy Malinowej mówi się już od ponad dwóch lat. Wszystko zaczęło się od pomysłu utworzenia wielopokoleniowego centrum kulturalnego, który zaproponowali mieszkańcy zrzeszeni w Kraszowickim Stowarzyszeniu Inicjatyw Obywatelskich. Jak tłumaczyli, byłaby to przestrzeń na kulturę, otwarta na mieszkańców oraz umożliwiająca umacnianie więzi między pokoleniami. – Marzy nam się, aby stworzyć na Kraszowicach centrum kulturalne, gdzie każdy mieszkaniec, niezależnie od wieku, znajdzie coś interesującego dla siebie – twierdzili. Z uwagi na brak miejsca i warunków rozbudowy, nie było szans, by pomysł ten realizować w istniejącej filii biblioteki miejskiej przy ulicy Kraszowickiej. Z tego właśnie powodu wybór padł na budynek po „Al Capone”.

Pomysł przystosowania parterowego pawilonu z lat 80. XX wieku do potrzeb przyszłego centrum kulturalnego Kraszowic ostatecznie doczekał się realizacji w połowie 2020 roku. Urząd Miejski ogłosił wówczas przetarg na przebudowę budynku. W ukończonym pawilonie 86,5 m² zajmować będzie klub seniora, a blisko 98 m² zajmie filia biblioteki. Wszystkie pomieszczenia w budynku będą dostępne dla osób niepełnosprawnych. Na realizację prac przeznaczono około 890 tys. złotych. Roboty budowlane mają zostać ukończone w I kwartale 2021 roku.

Otwarcie klubu seniora, który będzie działał w strukturach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy, planowane jest na 2021 rok. Według wstępnych założeń, będzie on czynny od poniedziałku do piątku. W przypadku większego zainteresowania ze strony mieszkańców rozważane będzie jego udostępnienie również w weekendy. W nowej filii biblioteki wydzielona zostanie przestrzeń dla wypożyczani, czytelni, stanowisk komputerowych oraz strefy dla najmłodszych czytelników.

/mn/

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułSzkoła w Mrowinach: Zamiast likwidacji ma być przekształcenie
Następny artykułZamek Grodno wystawiony na licytację