Strona główna 0_Slider Babcia wchodzi, wnuczka zostaje za drzwiami sklepu? Kontrowersje wokół godzin dla seniorów

Babcia wchodzi, wnuczka zostaje za drzwiami sklepu? Kontrowersje wokół godzin dla seniorów

11

Najwyraźniej to jest jakaś luka albo niedopatrzenie – mówi świdniczanka, która przyszła na zakupy do jednego z marketów w Świdnicy w godzinach dla seniorów. Była z 9-letnią wnuczką i ochroniarz, powołując się na przepisy, nie zgodził się, by dziecko weszło z babcią do sklepu. – To jakiś absurd. Dziecko było pod moją opieką, więc miałam je zostawić samo w domu?

Zdjęcie ilustracyjne

Ostatecznie seniorka otrzymała zgodę na wejście do sklepu z wnuczką. – Decyzję na swoją odpowiedzialność podjęła kierowniczka zmiany. Nie mam pretensji do pana z ochrony, nie dziwię się, że ludzie boją się drakońskich kar. Jednak w podobnej sytuacji jest wielu seniorów, którzy pomagają w opiece nad dziećmi.

Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z  21 grudnia 2020 roku godziny dla osób powyżej 60. roku życia obowiązują w wyznaczonych typach sklepów i placówek od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 – 12.00. Łamiącym to ograniczenie grozi kara taka sama, jak za złamanie innych ograniczeń epidemicznych, a więc od 10 do 30 tysięcy złotych. W rozporządzeniu jest kilka wyjątków. Przepis nie dotyczy sklepików szkolnych, sprzedaży hurtowej oraz przypadków zagrożenia zdrowia lub życia (zakupy leków w aptece).

Czy faktycznie za zgodę wpuszczenia do sklepu razem z seniorem dziecka może zakończyć się karą? – Ustawodawca w § 12 ust. 1  Rozporządzenia ustanowił nakaz obsługiwania osób wyłącznie powyżej 60. roku życia, co w konsekwencji sprowadza się do tego, że tylko takie osoby mogą robić zakupy w godzinach 10-12 w tygodniu. Wyjątki od tego nakazu są przewidziane w § 12 ust. 3 Rozporządzenia. Należy jednak zauważyć, że w opisanym przez Panią przypadku to osoba starsza (senior) miał robić zakupy w sklepie, a zatem to senior miał był osobą obsługiwaną a nie dziecko. Dziecko jedynie towarzyszyło swojej babci, a poza tym nie robiło ono żadnych zakupów, w związku z czym można wywnioskować, że dziecko nie było osobą obsługiwaną – odpowiada dr n. med. Ireneusz Skawina, Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świdnicy.

– Z przepisów Rozporządzenia co prawda nie wynika zakaz przebywania na terenie wymienionych w przepisach obiektów handlowych osób poniżej 60 roku życia, jednakże zamiarem ustawodawcy było ograniczenie w godzinach 10-12 ruchu osób innych niż seniorzy, w celu umożliwienia seniorom zrobienia zakupów w warunkach możliwie najbardziej komfortowych. Dlatego też należy unikać tego typu sytuacji, chociaż jak wiemy życie pisze różne scenariusze i czasami senior opiekujący się wnukiem musi iść na zakupy w tygodniu właśnie w godzinach 10-12, więc pójdzie na nie z tym wnukiem. Należy wówczas zachować ostrożność i zachowywać się odpowiedzialnie względem siebie, jak również innych osób. Oczywiście, każda sytuacja jest inna, dlatego też każda sytuacja może podlegać innej ocenie i prowadzić do odmiennych wniosków. Jednakże trzeba też podkreślić, że w podejmowanych działaniach zawsze należy dążyć do zachowania zdrowego rozsądku – wskazuje Skawina.

/asz/