Strona główna 0_Slider Babcia wchodzi, wnuczka zostaje za drzwiami sklepu? Kontrowersje wokół godzin dla seniorów

Babcia wchodzi, wnuczka zostaje za drzwiami sklepu? Kontrowersje wokół godzin dla seniorów

9

Najwyraźniej to jest jakaś luka albo niedopatrzenie – mówi świdniczanka, która przyszła na zakupy do jednego z marketów w Świdnicy w godzinach dla seniorów. Była z 9-letnią wnuczką i ochroniarz, powołując się na przepisy, nie zgodził się, by dziecko weszło z babcią do sklepu. – To jakiś absurd. Dziecko było pod moją opieką, więc miałam je zostawić samo w domu?

Zdjęcie ilustracyjne

Ostatecznie seniorka otrzymała zgodę na wejście do sklepu z wnuczką. – Decyzję na swoją odpowiedzialność podjęła kierowniczka zmiany. Nie mam pretensji do pana z ochrony, nie dziwię się, że ludzie boją się drakońskich kar. Jednak w podobnej sytuacji jest wielu seniorów, którzy pomagają w opiece nad dziećmi.

Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z  21 grudnia 2020 roku godziny dla osób powyżej 60. roku życia obowiązują w wyznaczonych typach sklepów i placówek od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 – 12.00. Łamiącym to ograniczenie grozi kara taka sama, jak za złamanie innych ograniczeń epidemicznych, a więc od 10 do 30 tysięcy złotych. W rozporządzeniu jest kilka wyjątków. Przepis nie dotyczy sklepików szkolnych, sprzedaży hurtowej oraz przypadków zagrożenia zdrowia lub życia (zakupy leków w aptece).

Czy faktycznie za zgodę wpuszczenia do sklepu razem z seniorem dziecka może zakończyć się karą? – Ustawodawca w § 12 ust. 1  Rozporządzenia ustanowił nakaz obsługiwania osób wyłącznie powyżej 60. roku życia, co w konsekwencji sprowadza się do tego, że tylko takie osoby mogą robić zakupy w godzinach 10-12 w tygodniu. Wyjątki od tego nakazu są przewidziane w § 12 ust. 3 Rozporządzenia. Należy jednak zauważyć, że w opisanym przez Panią przypadku to osoba starsza (senior) miał robić zakupy w sklepie, a zatem to senior miał był osobą obsługiwaną a nie dziecko. Dziecko jedynie towarzyszyło swojej babci, a poza tym nie robiło ono żadnych zakupów, w związku z czym można wywnioskować, że dziecko nie było osobą obsługiwaną – odpowiada dr n. med. Ireneusz Skawina, Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świdnicy.

– Z przepisów Rozporządzenia co prawda nie wynika zakaz przebywania na terenie wymienionych w przepisach obiektów handlowych osób poniżej 60 roku życia, jednakże zamiarem ustawodawcy było ograniczenie w godzinach 10-12 ruchu osób innych niż seniorzy, w celu umożliwienia seniorom zrobienia zakupów w warunkach możliwie najbardziej komfortowych. Dlatego też należy unikać tego typu sytuacji, chociaż jak wiemy życie pisze różne scenariusze i czasami senior opiekujący się wnukiem musi iść na zakupy w tygodniu właśnie w godzinach 10-12, więc pójdzie na nie z tym wnukiem. Należy wówczas zachować ostrożność i zachowywać się odpowiedzialnie względem siebie, jak również innych osób. Oczywiście, każda sytuacja jest inna, dlatego też każda sytuacja może podlegać innej ocenie i prowadzić do odmiennych wniosków. Jednakże trzeba też podkreślić, że w podejmowanych działaniach zawsze należy dążyć do zachowania zdrowego rozsądku – wskazuje Skawina.

/asz/

Poprzedni artykułŚmiałkowie na oblodzonym zalewie i stawie. Interweniowała straż miejska
Następny artykułKolejny świdniczanin wygrywa w sprawie bezprawnych opłat w Strefie Płatnego Parkowania