Strona główna 0_Slider Zamów księdza przez internet. Różne pomysły parafii na organizację wizyt kolędowych

Zamów księdza przez internet. Różne pomysły parafii na organizację wizyt kolędowych

8

W związku z pandemią koronawirusa, w tym roku wizyty duszpasterskie w całej Polsce będą przebiegały inaczej niż dotychczas. W niektórych diecezjach zupełnie zrezygnowano z tradycyjnej formy wizyt domowych, w zamian proponując wiernym udział w nabożeństwach odprawianych dla mniejszych grup. Do uczestniczenia we wspólnym kolędowaniu w kościołach zachęca również biskup świdnicki Marek Mendyk, który dopuścił również możliwość zapraszania kapłanów do domów na życzenie jego mieszkańców. Świdnickie parafie umożliwiają skorzystanie z tego rozwiązania na kilka sposobów – w niektórych wizytę można „zamówić” drogą mailową lub poprzez wypełnienie internetowego formularza.

zdjęcie ilustracyjne (fot. parafia pw. NMP Królowej Polski w Świdnicy)

Przypomnijmy, 3 grudnia świdnicka kuria biskupia wydała komunikat w sprawie zasad organizowania wizyt duszpasterskich. – W okresie Narodzenia Pańskiego według dawnego zwyczaju duszpasterze udawali się z błogosławieństwem do domów ludzi wierzących. Obecna sytuacja związana z epidemią bardzo utrudnia tradycyjne odwiedziny kolędowe. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wiernych, przekonanych, że w trudnym czasie pandemii duszpasterze ich nie opuszczą, jako szafarze Bożego błogosławieństwa będą blisko nich, zachęcamy duszpasterzy do dalszej ofiarnej służby wiernym i do osobistego rozeznania, która z form będzie właściwa w danej wspólnocie parafialnej – stwierdził biskup świdnicki Marek Mendyk.

Zaproponował przy tym m.in. aby wiernych, którzy w poprzednich latach byli odwiedzani przez duszpasterzy w określonym dniu (zamieszkali przy określonych ulicach) zapraszać do kościoła na wieczorną mszę sprawowaną w ich intencji, po której – jeśli pozwalają na to warunki – można poprowadzić wspólne kolędowanie. Zasugerował również, aby obrazki kolędowe – zwyczajowo rozdawane podczas wizyty duszpasterskiej – wyłożyć w kościele, umożliwiając wiernym ich zabranie do domów. Chętnym umożliwiono też zaproszenie księdza do swojego domu. – Jeśli w parafii są rodziny lub osoby, które koniecznie chciałyby przyjąć kapłana (np. w celu modlitwy i pobłogosławienia nowego domu czy mieszkania), można się z nimi umówić indywidualnie, w dowolnym czasie, pamiętając o przestrzeganiu wszelkich rygorów sanitarnych – przekazano w komunikacie.

W oparciu o wytyczne biskupa Mendyka, duchowni ze świdnickich parafii w różny sposób podeszli do organizowania kolędy. – Duszpasterska wizyta kolędowa w okresie pandemii będzie miała inną formę jak w poprzednich latach. Obecna sytuacja utrudnia tradycyjne odwiedziny kolędowe, w niektórych domach ma miejsce kwarantanna. Zgodnie z życzeniem Biskupa Świdnickiego będziemy zapraszać wiernych z poszczególnych ulic do kościoła w porze wieczornej na wspólną Mszę św. z homilią i modlitwą błogosławieństwa nad zebranymi i pozostałymi w domach mieszkańcami, zwłaszcza chorymi. Do kościoła przyniesiemy wodę w swoich naczyniach, zostanie ona poświęcona. Po powrocie do domu, będzie można odprawić „liturgię rodzinną” odmawiając modlitwę oraz kropiąc mieszkanie wodą święconą – poinformował ks. Rafał Kozłowski, proboszcz parafii pw. NMP Królowej Polski w Świdnicy.

Równocześnie wszystkim chętnym umożliwiono zaproszenie księdza na tradycyjną kolędę, udostępniając przy tym specjalny formularz zamieszczony na stronie internetowej parafii. – Jeśli w parafii są osoby, które chciałyby przyjąć kapłana do domu, wówczas proszę wpisać na kartkach wyłożonych na stoliku adres swego mieszkania i wrzucić do pudełka. Zaproszenia na kolędę można również pobrać dla sąsiadów. Istnieje możliwość zgłoszenia wizyty za pośrednictwem naszej strony internetowej, wypełniając formularz. W czasie Świąt będziemy ogłaszać kiedy ksiądz przybędzie z wizytą kolędową na daną ulicę, przy zachowaniu wszelkich rygorów sanitarnych – dodał ks. Kozłowski w ogłoszeniach duszpasterskich.

„Kolęda na zaproszenie” zorganizowana zostanie również w parafii katedralnej, w przypadku której wypełnioną kartkę z zaproszeniem należy złożyć w zakrystii świdnickiej katedry, jak również w parafii św. Józefa Oblubieńca NMP. – Kolęda w tym roku z racji obostrzeń będzie wyglądać następująco: nie będzie odwiedzin wszystkich parafian w domach. W święta podamy kolejność mszy św. w intencji mieszkańców poszczególnych ulic i zaprosimy ich do kościoła. Tu będziemy wraz z nimi modlić się o błogosławieństwo dla nich i ich rodzin. O szczegółach powiemy w późniejszym czasie. Z wizytą do domów udamy się jedynie na zaproszenie, gdy np. zamieszkali nowi mieszkańcy i chcą, aby im poświęcić mieszkanie. Prosimy takie osoby, aby zgłaszały taką potrzebę do zakrystii sporządzimy listę takich mieszkańców i będziemy się z nimi kontaktować – wyjaśniają duchowni z kościoła przy ulicy Kotlarskiej.

Na podobne rozwiązania zdecydowano się w ​​parafii pw. Ducha Świętego w Świdnicy. – W okresie Bożego Narodzenia po przeżytych świętach rozpoczynaliśmy odwiedziny duszpasterskie w domach naszych Parafian – w tym roku, ze względu na pandemię, nie będziemy mogli tego uczynić w tradycyjnej formie. Chcemy jednak umożliwić spotkanie oraz modlić się o Boże błogosławieństwo w roku 2021 razem z Wami w styczniu w kościele, podczas Mszy świętych wieczornych o godzinie 18:00. Będziemy zapraszać mieszkańców poszczególnych ulic i bloków na określone dni wg. wyznaczonego planu. Będzie też możliwe zaproszenie księdza do domu, z zachowaniem przepisów sanitarnych. W związku z tym bardzo proszę o zabranie ze sobą koperty z zaproszeniem, które znajdują się w koszyczku przy opłatkach i proszę po ich wypełnieniu złożyć ja na tacę do 20 grudnia br. włącznie w celu przygotowaniu grafiku odwiedzin duszpasterskich na zaproszenie. Zaproszenie można też przesłać na email – przekazano w ogłoszeniach parafialnych.

/opr. mn/

Poprzedni artykułChcą walczyć z dzikimi wysypiskami. Pomóc ma w tym fotopułapka
Następny artykułWzięły rewanż za porażkę w Katowicach