Strona główna 0_Slider Zabójstwo Kristiny z Mrowin. Areszt dla Jakuba A. ponownie przedłużony

Zabójstwo Kristiny z Mrowin. Areszt dla Jakuba A. ponownie przedłużony

1

Wkrótce minie 1,5 roku od zabójstwa 10-letniej Kristiny z Mrowin. Śledztwo w sprawie brutalnej zbrodni wciąż trwa. Podejrzany o jej dokonanie Jakub A. w dalszym ciągu pozostaje w tymczasowym areszcie, który kilka dni temu został przedłużony przez Sąd Apelacyjny we Wrocławiu o kolejne trzy miesiące.

Jak potwierdza Małgorzata Lamparska, rzecznik Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, 3 grudnia sąd przychylił się do wniosku prokuratury o ponowne przedłużenie tymczasowego aresztu dla Jakuba A. Tym samym 23-latek pozostanie w zamknięciu do 7 marca 2021 roku. – Zgromadzony materiał dowodowy wskazuje na duże prawdopodobieństwo sprawstwa podejrzanego w zakresie obu zarzuconych przestępstw. Konieczne jest zabezpieczenie prawidłowego toku dalszych czynności postępowania przygotowawczego. Okoliczności te spełniają uzasadniają dalsze stosowanie środka zabezpieczającego – mówi Lamparska, przywołując uzasadnienie decyzji sądu.

W ramach prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Świdnicy postępowania, w dotychczas wykonanych na zlecenie prokuratury opiniach biegli psycholodzy i psychiatrzy stwierdzili, że w trakcie zabójstwa 23-latek był poczytalny. Sprawą Jakuba A. zajmował się także seksuolog, Zbigniew Lew-Starowicz, który stwierdził, że podejrzany o dokonanie zbrodni mężczyzna nie miał zaburzeń. Śledczy zlecili również przygotowanie opinii dotyczących motywacji podejrzanego. W celu ustalenia wszystkich okoliczności zabójstwa, świdnicka prokuratura chce również zapoznać się z danymi pochodzącymi z serwisu społecznościowego Facebook – w tym z prowadzoną za jego pośrednictwem korespondencją. W tym celu śledczy zwrócili się do Stanów Zjednoczonych z wnioskiem o udzielenie pomocy prawnej. – Czekamy też na kompleksową opinię z zakresu biologii – obejmującą zabezpieczone śladów, a także na kompleksową analizę elektronicznych i informatycznych nośników – wyjaśnia Tomasz Orepuk z Prokuratury Okręgowej w Świdnicy.

Przypomnijmy, do zabójstwa 10-letniej Kristiny doszło 13 czerwca 2019 roku. Po zakończonych zajęciach szkolnych dziewczynka nie wróciła do domu. Rodzina zgłosiła policji jej zaginięcie i przystąpiła do poszukiwań, do których następnie włączyła się lokalna społeczność, strażacy i policjanci. Wieczorem w lesie między Imbramowicami a Pożarzyskiem przypadkowa osoba odnalazł ciało dziecka. Jak wykazała sekcja zwłok przeprowadzona na zlecenie Prokuratury Rejonowej w Świdnicy, przyczyną śmierci 10-latki były rany kłute klatki piersiowej i szyi.

Podejrzewany o dokonanie zbrodni 23-latek został zatrzymany 16 czerwca 2019 roku na wrocławskich Partynicach. – Postawiono mu dwa zarzuty: pierwszy to zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie, skumulowane ze znieważeniem zwłok, natomiast drugi zarzut to jest podżeganie we wcześniejszym okresie innej osoby do udziału lub współudziału w tym zabójstwie – wyliczał Mariusz Pindera z Prokuratury Okręgowej w Świdnicy.

/mn/

Poprzedni artykułOśrodek Pomocy z Dobromierza apeluje o pomoc dla seniorów
Następny artykuł33 wykroczenia, 2 odebrane prawa jazdy. Policja podsumowała sobotnią akcję „Prędkość”