Strona główna 0_Slider Z pomocą dla chorej Amelki. Na licytację trafi odnowiona Skoda w rajdowej...

Z pomocą dla chorej Amelki. Na licytację trafi odnowiona Skoda w rajdowej stylistyce [FOTO]

0

Ponad dziewięciu milionów złotych potrzeba na leczenie 17-miesięcznej Amelki Gmyrek ze Strzegomia, u której stwierdzono SMA – rdzeniowy zanik mięśni. W zbiórkę środków zaangażowało się wiele osób. Wśród nich znaleźli się strzegomscy entuzjaści motoryzacji, którzy wpadli na śmiały pomysł odrestaurowania Skody Favorit. Odnowione auto w rajdowej stylistyce trafi na licytację, a wszystkie pieniądze ze sprzedaży auta zostaną przekazane na leczenie Amelki.

Przeznaczona do odrestaurowania Skoda została zakupiona już rok temu przez Łukasza Kondaka, który wraz ze znajomymi planował start w charytatywnym rajdzie Złombol. – Wówczas zabrakło nam czasu na przygotowanie samochodu, a dodatkowo plany pokrzyżowała nam pandemia. Do pomysłu powróciłem wraz z rozpoczęciem zbiórki na rzecz Amelki. Stwierdziłem, że skoro auto kupiłem z myślą o działaniach charytatywnych, to może uda się wspomóc tę inicjatywę. Skrzyknąłem ludzi z branży motoryzacyjnej i znajomych, którym zaproponowałem odnowienie samochodu – wykonanie remontu kapitalnego i nadanie mu fajnej stylizacji, a następnie wystawienie go na licytację – wyjaśnia pomysłodawca akcji.

Chętnych do wsparcia swojego pomysłu długo szukać nie musiał. – Wystarczyło kilka telefonów do znajomych z branży motoryzacyjnej, osób które miały już doświadczenie w odrestaurowywaniu samochodów, a także do zaprzyjaźnionych warsztatów blacharskich i mechanicznych. Zaangażowanie było natychmiastowe, a dodatkowo do prac dołączyły inne osoby ze Strzegomia i okolicy, którym spodobał się ten pomysł. Koledzy poświęcają swoją pracę, swoje warsztaty, umiejętności, żeby finalnie coś z tego wyszło, dzięki czemu będziemy mogli pomóc dziewczynce – bo to jest nasz główny cel – opowiada Kondak.

Auto przechodzi obecnie kapitalny remont obejmujący silnik, skrzynię biegów, cały układ napędowy i zawieszenie. Wszystkie części są czyszczone, naprawiane i ewentualnie zastępowane nowymi. Nadwozie również zostało rozebrane do gołej blachy w celu wykonania prac blacharskich i lakierniczych. Skoda zyska nowy wygląd i stylizację nawiązującą do sportowej Skody V. Czasu mamy dość mało i nie udało nam się zgromadzić dość środków, żeby zrobić prawdziwą rajdówkę – tłumaczy inicjator renowacji. – Bardzo byśmy chcieli, aby jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia auto zostało wystawione na licytację. Robimy wszystko, żeby tak się stało – dodaje.

Amelka urodziła się w czerwcu ubiegłego roku. – Lekarze zauważyli, że ma lekką asymetrię ciała, dlatego byliśmy od początku pod kontrolą neurologa. Lekarz zauważył też obniżone napięcie mięśniowe i rozpoczęliśmy rehabilitację – opisują rodzice dziewczynki. Dziecko przeszło badania genetyczne, które nie pozostawiły wątpliwości – Amelka choruje na SMA, rdzeniowy zanik mięśni. Nieleczona, choroba ta prowadzi do śmierci.

Ratunek może przynieść kosztowna terapia genowa, która skutecznie powstrzymuje chorobę. Wiąże się to jednak z ogromnym wydatkiem. Potrzeba 9 milionów złotych, a czasu na skuteczne leczenie jest coraz mniej. – Niestety, Amelka waży 10 kg a terapię można wykonać do momentu, gdy dziecko waży mniej niż 13,5 kg. Prosimy, wręcz błagamy, o każda złotówkę i chęć pomocy. Bez waszej pomocy nie damy rady i będziemy musieli patrzeć na cierpienie naszej małej córeczki! – apelują rodzice.

Wsparcie dla małej Amelki można przekazać za pośrednictwem serwisu Pomagam.pl, serwisu siepomaga.pl, z kolei na grupie społecznościowej prowadzone są licytacje.

Michał Nadolski
[email protected]

zdjęcia użyczone

Poprzedni artykułWezmą rewanż na KKS-ie Siechnice?
Następny artykułSpłonęło kilkanaście kur