Strona główna 0_Slider W styczniu mają ruszyć szczepienia przeciw koronawirusowi. Rząd zapowiada zadośćuczynienia dla osób...

W styczniu mają ruszyć szczepienia przeciw koronawirusowi. Rząd zapowiada zadośćuczynienia dla osób z powikłaniami

6

Dołączamy do grona państw, które w styczniu przystąpią do procesu szczepienia obywateli przeciwko koronawirusowi. Mamy już dzisiaj zakontraktowanych ponad 60 mln dawek od 6 firm, które jako pierwsze przedstawiły swoją dokumentację do akceptacji przez odpowiednie agencje medyczne. Priorytetem nr 1 jest zaszczepienie jak największej liczby osób – stwierdził premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowej konferencji prasowej poświęconej Narodowemu Programowi Szczepień przeciw COVID-19. – Walka z koronawirusem wciąż trwa, to nie czas na luzowanie obostrzeń – zaznaczył.

Dołączamy do grona państw w ramach UE, które już w styczniu przystąpią do procesu szczepienia. Po konsultacjach w gronie epidemiologów i wirusologów przedstawiamy dzisiaj przyjętą przez Radę Ministrów Narodową Strategię Szczepień. Mamy już dzisiaj zakontraktowanych ponad 60 mln dawek od 6 firm, które jako pierwsze przedstawiły swoją dokumentację do akceptacji przez odpowiednie agencje medyczne. Priorytetem nr 1 jest zaszczepienie jak największej liczby osób – mówił premier Morawiecki

Narodowy Program Szczepień zapewnia, że szczepionki będą dobrowolne, darmowe i dostępne dla tych, którzy są w domach i nie mogą z nich wyjść. Przede wszystkich dla starszych i niepełnosprawnych. Moment, w którym pierwsza Polka lub Polak przystąpi do szczepienia, będzie momentem zwrotnym. Według specjalistów dzisiaj to jedyne remedium, żeby pozbyć się koronawirusa raz na zawsze. Czekaliśmy na ten dzień, kiedy się pojawi szczepionka od dawna, ale trzeba też dzisiaj wspomnieć, że zagrożenie nie mija. Musimy mieć na uwadze to, że wirus atakuje. U nas w ostatnich tygodniach sytuacja jest lepsza, ale nie ma co udawać, że wirus jest pokonany i, że sytuacja jest na tyle dobra, że można myśleć o zmianach w kierunku odmrażania – dodał szef rządu.

Nasi sąsiedzi wzmacniają obostrzenia. Musimy wytrzymać, mimo tego, że jest szczepionka ta walka nie zakończyła się. W czasie zbliżających się świąt, zostańmy więc w domach – zaapelował premier. – Mamy stały kontakt z Radą Medyczną, która doradza nam i tam głos był jednorodny – musimy się zaszczepić jak najszybciej. Będziemy zaczynali od medyków, chcemy też stosunkowo szybko zaszczepić nauczycieli. Natomiast powrót do szkół zależy od przebiegu pandemii w najbliższych czterech tygodniach, nie tylko od samego szczepienia nauczycieli – zaznaczył Morawiecki.

Jak dodał, planowane jest stworzenie funduszu kompensacyjnego dla osób, u których wystąpią niepożądane odczyny poszczepienne. Oznacza to, że jeśli po przyjęciu szczepionki wystąpią powikłania, obywatel będzie mógł domagać się zadośćuczynienia od władz. Szczegółowe zasady tego funduszu zostaną określone w ustawie.

Kto ma zostać zaszczepiony na COVID-19 w kolejnych etapach?

Etap 0: pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy Domów Pomocy Społecznej i pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych. W ramach szczepień pracowników sektora ochrony zdrowia możliwość zaszczepienia się otrzymają osoby m.in. wykonujące zawody medyczne, czyli udzielające świadczeń zdrowotnych, w tym diagności laboratoryjni, farmaceuci, psycholodzy kliniczni i inni, włącznie z pracownikami prywatnych podmiotów świadczących usługi zdrowotne. Szczepieniami objęci zostaną również pracownicy techniczni i administracyjni podmiotów leczniczych, laboratoriów diagnostycznych, transportu medycznego a także nauczyciele akademiccy uczelni i studenci kierunków medycznych.

Etap I: pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej oraz Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu; osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych; służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie; pracownicy sektora edukacji.

Szczegóły kolejnych etapów w tym II i III, będą wynikały z wniosków z procesu szczepień przeprowadzonego na pierwszym etapie.

Etap II: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia, wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia; osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne.

Etap III: przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii; powszechne szczepienia pozostałej części populacji dorosłej.

/opr. mn/

Poprzedni artykułSylwestrowy drink bar w zaciszu domu – poznaj smaki najlepszych koktajli
Następny artykułWsiadł za kierownicę mimo zakazu. Podczas kontroli okazało się, że jest poszukiwany