Strona główna 0_Slider Tak będzie wyglądał basen letni po modernizacji? Magistrat ogłasza nowy przetarg i...

Tak będzie wyglądał basen letni po modernizacji? Magistrat ogłasza nowy przetarg i przedstawia wizualizacje [FOTO]

8

Dwa baseny rekreacyjne, basen sportowy, brodzik dla dzieci, wodny plac zabaw i zjeżdżalnie – to część atrakcji, które zaplanowano w ramach modernizacji świdnickiego kąpieliska przy ulicy Śląskiej. Ogłoszony został nowy przetarg na realizację tej inwestycji, dzięki której wyremontowany basen miałby zostać udostępniony mieszkańcom w 2023 roku.  Jest to już piąte podejście do modernizacji kąpieliska.

Kompleks basenów to prawie stuletni obiekt, który wymaga przebudowy, aby dostosować go do obecnie panujących standardów.  O tym, że gruntowny remont kąpieliska jest konieczny, już w czerwcu 2017 roku mówił Włodzimierz Banaś, projektant odpowiedzialny za jeden z przygotowanych projektów przebudowy i rozbudowy basenu. – Okres budowy obiektu przypada na pierwszą połowę XX wieku i określono na lata 1928-1930. (…) W chwili obecnej okładziny niecek basenowych są uszkodzone i nie nadają się do dalszej eksploatacji; (…) na powierzchni elementów żelbetowych występują uszkodzenia powstałe z długiego okresu eksploatacji. Dalsza eksploatacja obniża komfort użytkowania obiektu oraz pogarsza jego stan. Wokół niecek basenowych istnieje betonowa plaża basenowa. Na plaży licznie występują deformacje, uskoki, zarysowania i wyszczerbienia. Dalsze użytkowanie plaży w takim stanie nie jest możliwe – opisywał.

25 listopada 2016 roku Rada Miejska w Świdnicy podjęła uchwałę, na mocy której Świdnickiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji powierzono przebudowę i administrowanie zespołem basenów odkrytych. Od tego czasu ŚPWiK czterokrotnie ogłaszało przetargi na realizację robót. Wszystkie kończyły się unieważnieniem – najpierw z powodu problemów z dokumentacją przetargową, później z uwagi na zbyt wygórowaną cenę zaproponowaną przez jedynego chętnego wykonawcę, za trzecim podejściem przez zupełny brak złożonych ofert, a podczas czwartego przetargu z powodu problemu w sfinansowaniu inwestycji.

Pomimo braku widocznych zmian na terenie świdnickiego kąpieliska, spółka wodociągowa poniosła spore koszty w związku z realizacją powierzonego zadania przebudowy i administrowania basenami. – Kwota wydatków poniesiona na prace związane z przygotowaniem do remontu basenu od 2017 roku wyniosła około 1 mln zł. Są to m.in. koszty eksploatacyjne, czyli podatek od nieruchomości – 290 706 zł, amortyzacja – 183 420 zł, audyty rekompensat i pozostałe koszty – 33 604 zł. To także nakłady modernizacyjne, czyli m.in.: przygotowanie założeń do planu funkcjonalno-użytkowego, weryfikacja dokumentacji projektowej – 115 975 zł, aktualizacja dokumentacji projektowej – 162 850 zł, usługi prawne i doradcze – 255 728 zł – wyliczał wiceprezydent Jerzy Żądło w odpowiedzi na zapytanie złożone przez jednego z miejskich radnych.

W kwietniu 2020 roku świdniccy radni zdecydowali o uchyleniu wcześniejszej uchwały, w wyniku czego odkryte kąpielisko przy ulicy Śląskiej wróciło pod kontrolę miasta. Podjęto również decyzję o tym, że modernizacja basenowego kompleksu przeprowadzona zostanie przez Urząd Miejski.

Miasto ogłasza nowy przetarg i przedstawia wizualizacje

Inwestycja realizowana będzie w formule „zaprojektuj – wybuduj”. Jej zakres obejmie opracowanie dokumentacji projektowej oraz przebudowę kompleksu, czyli: budowę stalowych niecek basenów o łącznej powierzchni ponad 2,5 tys. m2 wraz z wyposażeniem, zjeżdżalni, wodnego placu zabaw, tarasów wraz z żaglami solarnymi, trybun, altan wypoczynkowych, wieży ratowniczej, przebieralni, budynku technologii basenowej wraz z zagospodarowaniem terenu, infrastrukturą komunikacyjną, małą architekturą oraz nasadzeniem zieleni. Wykonany zostanie także demontaż, oczyszczenie i ponowny montaż dwóch rzeźb – wylicza Magdalena Dzwonkowska ze świdnickiego magistratu.

Nowością na kąpielisku będzie wodny plac zabaw z dwoma zjeżdżalniami i wieloma urządzeniami zabawowymi dla dzieci. Znajdą się tam m. in.: armatki wodne, wiadra przelewowe, tryskające dysze w kształcie jeżyków, liści czy też muchomorów. Kolejną atrakcją dla nieco starszych amatorów wodnych kąpieli będzie 60-metrowa zjeżdżalnia rurowa oraz 15-metrowa zjeżdżalnia jednotorowa. Baseny rekreacyjne wyposażone zostaną w platformy dla osób niepełnosprawnych, a wśród urządzeń wodnych znajdą się m.in.: dzika rzeka, kula generująca fale, gejzery powietrzne, ścieżka pontonowa czy też przyrządy do masażu. Dla szukających ochłody i cienia przygotowane zostaną altany na lekkiej konstrukcji drewnianej z zadaszeniem materiałowym zsuwanym. Nie zabraknie również przebieralni, siedzisk i ławek – dodaje Dzwonkowska.

Na realizację inwestycji świdnicki magistrat planuje przeznaczyć 35 mln zł. Basen miałby zostać udostępniony mieszkańcom po przebudowie w 2023 roku.

Wizualizacje basenu przygotowane przez ASPA Pracownie Architektoniczną z Wrocławia:

/UM Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułMinister zdrowia rekomenduje przedłużenie obostrzeń. Opublikowano listę szpitali, w których będą szczepieni medycy
Następny artykuł„Piłeś? Nie jedź!” Ogólnodostępny alkomat w komendzie Straży Miejskiej