To jest okropna i podstępna choroba – mówi Daniel Młynarczuk, menadżer w Wagonach Świdnica i basista w zespole TOXIDE, który niedawno przechorował COVID-19. Dzisiaj po raz pierwszy jako ozdrowieniec oddał osocze. – Nie jest to trudne zadanie, a w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu spotkałem się z życzliwym i profesjonalnym podejściem – zapewnia.
Do tej pory w powiecie świdnickim na COVID-19 zachorowało 3 101 osób, zmarło 97. Znaczna część ozdrowieńców może podzielić się bezcennym osoczem, które może pomóc w walce z chorobą wielu osobom. – Przechodziłem COVID dość lekko, ale to podstępna choroba. Po pięciu dniach, gdy wydawało się, że jest już lepiej, nagle przyszło załamanie, duszność, kaszel, osłabienie. Miałem szczęście, nie potrzebowałem hospitalizacji, ale są osoby, które przechodzą tę chorobę znacznie gorzej. Cały czas są w moich myślach – mówi pan Daniel. Dzisiaj po raz pierwszy oddał osocze. Jak się do tego zabrać? – Po pierwsze wszedłem na stronę internetową Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, gdzie znalazłem podstawowe informację i numer telefonu. Bardzo miła pani przeprowadziła telefoniczny wywiad i wyznaczyła termin. Ze Świdnicy wyjechałem o 7.00, w domu byłem o 10.00. Nie bolało! – uśmiecha się świdniczanin i zapewnia, że to nie był ostatni raz. Po wpisie, który zamieścił w mediach społecznościowych, pojawiło się mnóstwo pytań od innych ozdrowieńców. – To nie jest trudne, a możemy komuś pomóc – dodaje.
2. Osoby po zakażeniu SARS-CoV-2, u których minął okres co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów albo zakończania izolacji, lub osoby u których stwierdzono przeciwciała anty-SARS-CoV-2 i nigdy nie miały objawów COVID-19, u których minął okres co najmniej 14 dni od dodatniego wyniku na obecność przeciwciał.
4. Nie otrzymały w przeszłości transfuzji krwi lub jej składników.
Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy, w czasie której pobrana z żyły krew jest rozdzielana na osocze i pozostałe elementy krwi, które są zwrotnie przetaczane do tej samej żyły. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 650 ml osocza. Plazmafereza trwa zazwyczaj od 30 do 40 minut.
Wykorzystano informacje ze strony RCKiK w Wałbrzychu