Strona główna 0_Slider Ruszyły szczepienia przeciw koronawirusowi w świdnickim szpitalu

Ruszyły szczepienia przeciw koronawirusowi w świdnickim szpitalu [FOTO/VIDEO]

0

Regionalny Szpital Specjalistyczny „Latawiec” w Świdnicy otrzymał w środę pierwszą partię szczepionek przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. Tym samym możliwe było rozpoczęcie szczepień personelu medycznego. Jako pierwsza zaszczepiona została dr n. med. Ewa Kilar, ordynator oddziału onkologii świdnickiego szpitala.

Pierwsze szczepienia w Polsce odbyły się w niedzielę, 27 grudnia. 28 grudnia do kraju dotarło 300 tysięcy dawek szczepionki, umożliwiając rozpoczęcie jej dystrybucji do ponad 250 szpitali.

W środę, 30 grudnia świdnicki szpital otrzymał pierwszą partię 150 dawek szczepionki mRNA przeciw COVID-19 – COMIRNATY BioNTech Pfizer. Pierwsze szczepienia ruszyły tego samego dnia, a jako pierwsi zaszczepili się ordynator oddziału onkologii klinicznej dr n. med. Ewa Kilar, dyrektor szpitala Grzegorz Kloc, ordynator oddziału chirurgii ogólnej dr n. med. Adam Biernacki, lek. med. Paweł Kosikowski oraz naczelna pielęgniarka Małgorzata Tomska.

Do szczepień zgłosiło się dotychczas ponad 70% załogi szpitala. Cały czas otrzymuję zgłoszenia od kolejnych osób zainteresowanych szczepieniem – część załogi znajduje się na kwarantannach lub objęta została izolacją, informacja o zapisach dotarła do nich trochę później. Otrzymaliśmy również kilkaset zgłoszeń od podmiotów zewnętrznych – z aptek, prywatnych gabinetów lekarskich. Jako szpital węzłowy szczepimy również osoby zatrudnione w innych podmiotach medycznych, takich jak gabinety stomatologiczne lub przychodnie – mówiła Luiza Nowaczyńska, koordynująca szczepienia w SP ZOZ w Świdnicy. Przypomniała przy tym, że zgłoszenia chętnych do szczepienia w etapie „0” świdnicki szpital będzie przyjmował do 13 stycznia 2021 roku.

Wszystkim nam zależy na tym, aby powrócić do normalnego życia osobistego i zawodowego, a także na przywróceniu dostępu do leczenia osobom chorującym na inne schorzenia niż COVID-19, który jest obecnie utrudniony. Nie mamy wyjścia, musimy się zaszczepić abyśmy mogli wrócić do normalności w każdej dziedzinie naszego życia – dodała Nowaczyńska.

Zgodnie z założeniami ogłoszonego przez rząd Narodowego Programu Szczepień, szczepienia przeciw koronawirusowi będą prowadzone w kilku etapach:

  • Etap 0: pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy Domów Pomocy Społecznej i pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych. W ramach szczepień pracowników sektora ochrony zdrowia możliwość zaszczepienia się otrzymają osoby m.in. wykonujące zawody medyczne, czyli udzielające świadczeń zdrowotnych, w tym diagności laboratoryjni, farmaceuci, psycholodzy kliniczni i inni, włącznie z pracownikami prywatnych podmiotów świadczących usługi zdrowotne. Szczepieniami objęci zostaną również pracownicy techniczni i administracyjni podmiotów leczniczych, laboratoriów diagnostycznych, transportu medycznego a także nauczyciele akademiccy uczelni i studenci kierunków medycznych.
  • Etap I: pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej oraz Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu; osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych; służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie; pracownicy sektora edukacji.
    Szczegóły kolejnych etapów w tym II i III, będą wynikały z wniosków z procesu szczepień przeprowadzonego na pierwszym etapie.
  • Etap II: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia, wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia; osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne.
  • Etap III: przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii; powszechne szczepienia pozostałej części populacji dorosłej.

/mn, ac/

fot. Dariusz Nowaczyński
video: Artur Ciachowski

Poprzedni artykułOczyszczacz powietrza dla domu – dlaczego warto go mieć
Następny artykułUwolnili swoją dyscyplinę, „grając na nosie” polskiemu rządowi…