Strona główna 0_Slider Ponad 300-letnie obrazy powróciły na swoje miejsce po zakończonej renowacji

Ponad 300-letnie obrazy powróciły na swoje miejsce po zakończonej renowacji [FOTO]

1

W świdnickiej katedrze trwają zakrojone na szeroką skalę prace konserwatorskie. Odpowiedzialni za ich realizację eksperci zajęli się również przywróceniem dawnego blasku obrazom zdobiącym wnętrza świątyni. Pięć z nich powróciło niedawno na swoje miejsce.

fot. Parafia Katedralna w Świdnicy pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika i Św. Wacława Męczennika

Autorami ponad 300-letnich obrazów owalnych są Jeremiasz Josef Knechtel i Johann Jacob Eybelwieser. Za wykonawcę bogato zdobionych ram uważa się Tobiasa Franza Stallmeyera, jednego ze współpracowników Johanna Riedla – kierującego warsztatem snycersko-rzeźbiarskim jezuitów świdnickich.

Po zdemontowaniu obrazy trafiły do pracowni konserwatorskiej z Krakowa, gdzie pod kierunkiem dr. Elizy Buszko robione było wszystko, by przywrócić im dawny blask. W grudniu odrestaurowane malowidła wróciły na swoje miejsce i zostały zawieszone w świdnickiej katedrze.

Całkowita wartość prac związanych z konserwacją, rewitalizacją i digitalizacją wnętrza świdnickiej katedry wynosi około 20 mln złotych, z czego około 17 mln złotych pochodzi ze środków Europejskiego Funduszy Rozwoju Regionalnego.

/UM Świdnica, opr. mn/

fot. Parafia Katedralna w Świdnicy pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika i Św. Wacława Męczennika

Poprzedni artykułRaport koronawirus. Zmarło kolejnych czworo mieszkańców powiatu świdnickiego
Następny artykułZaczął się „Weekend cudów”. Szlachetna Paczka dotrze do potrzebujących [FOTO]