Strona główna Artykuł sponsorowany Po czym poznać dobrego elektryka?

Po czym poznać dobrego elektryka?

0

Profesja elektryka to bardzo obiecujące i rozwojowe zajęcie. Osoby z kwalifikacjami z zakresu projektowania, montażu i serwisowania instalacji elektrycznych mają obecnie bardzo szerokie możliwości zatrudnienia. Certyfikowani elektrycy są wręcz rozchwytywani. Tacy fachowcy są potrzebni w wielu działach przemysłu: w branży oświetlenia, ogrzewania, silników elektrycznych do pojazdów i innych. Kompetentny elektryk bez trudu znajdzie pracę w sektorze usług: w warsztacie samochodowym, serwisie maszyn i urządzeń elektrycznych, przy montażu, obsłudze i konserwacji instalacji elektrycznych, przy naprawianiu linii napowietrznych czy przy podłączaniu maszyn i urządzeń elektrycznych. Atrakcyjnych ofert zatrudnienia dla wykwalifikowanych elektryków nie brakuje, a zapotrzebowanie na specjalistów posiadających wykształcenie w tym zawodzie ciągle rośnie. Jakie cechy powinien mieć dobry elektryk?

Polski rynek pracy: które zawody są najbardziej poszukiwane?
Nie każdy zawód ma taką samą szansę na współczesnym rynku pracy. Istnieją specjalizacje (tzw. zawody nadwyżkowe), w których ze względu na dużą liczbę kandydatów wyjątkowo trudno jest znaleźć satysfakcjonujące zatrudnienie. Wiele profesji jest określanych jako zawody zrównoważone, co oznacza, że zapotrzebowanie na profesjonalistów z takiej dziedziny jest równoważone liczbą osób posiadających do niej kwalifikacje. Na pewne specjalizacje zapotrzebowanie na rynku pracy jest jednak większe niż liczba osób zdolnych do ich wykonywania. To właśnie one, czyli tzw. zawody deficytowe, oferują największe perspektywy rozwoju. Deficyt pracowników obserwuje się obecnie w wielu dziedzinach, m.in. w zakresie branży elektrycznej.

Zawód: elektryk
W przypadku elektryków perspektywy zatrudnienia są bardziej niż obiecujące. Fachowcy z tej branży byli, są i będą potrzebni – zarówno w Polsce, jak i za granicą. Zdaniem ekspertów branża elektryczna ma przed sobą jeszcze wiele lat świetności, dlatego elektrycy mogą liczyć na pewną i dobrze płatną pracę. Zarobki osób pracujących na stanowisku elektryka są uzależnione od zakresu obowiązków, stopnia wykształcenia, poziomu umiejętności i zdobytego doświadczenia. Miesięczna pensja dobrego elektryka wynosi około 2000-7000 złotych netto. Zatrudnienia jako elektryk można poszukać też za granicą. Obecnie duże zapotrzebowanie na takich fachowców jest na przykład w Niemczech i Wielkiej Brytanii, gdzie za godzinę pracy można otrzymać około 13-15 euro.

Cechy dobrego elektryka
Ponieważ elektrycy na co dzień mają styczność z instalacjami elektrycznymi pod napięciem, ich praca jest jedną z najbardziej niebezpiecznych profesji. Do jej wykonywania niezbędne są zatem odpowiednie kwalifikacje.

W zawodzie elektryka liczą się wiedza i doświadczenie. Bardzo ważne jest również stosowne wykształcenie, dlatego aby zostać elektrykiem trzeba ukończyć odpowiednią szkołę. Taki fach można uzyskać po szkole zawodowej, technikum, szkole policealnej, szkole wyższej lub po kursie zawodowym, jaki można odbyć np. za pośrednictwem https://viessmann.plus/ . Brak kierunkowego wykształcenia nie przekreśla jednak możliwości rozwoju w tej dziedzinie. Zawód elektryka można wykonywać również po ukończeniu specjalistycznego kursu oraz zdobyciu odpowiednich uprawnień w ośrodkach egzaminacyjnych, np. SEP lub SIMP. Wiedzę umożliwiającą pracę jako elektryk można zdobyć także na specjalnych kursach online. Internetowy kurs technik elektryk dla dorosłych to nowa możliwość dla osób pragnących zdobyć wymarzony zawód lub przekwalifikować się na lepiej płatną branżę. Największe szanse na sukces w tej dziedzinie mają osoby lubiące matematykę i inne przedmioty ścisłe.

Praca elektryka wymaga szerokiej wiedzy teoretycznej i praktycznej. Współczesna branża elektryczna dynamicznie się rozwija, obejmując coraz nowocześniejsze technologie. Aby elektryk mógł nadążyć za wszystkimi nowinkami w branży wymaga się od niego ciągłego poszerzania zakresu posiadanej wiedzy i umiejętności. Dobrego elektryka cechuje umiejętność analitycznego myślenia i odporność na stres.

Dobry elektryk jest osobą staranną, sumienną i odpowiedzialną. Podczas pracy z instalacjami elektrycznymi nawet najmniejszy błąd może doprowadzić do tragedii, dlatego nie ma tu miejsca na przypadkowe, nieprzemyślane działania. W tej profesji liczą się umiejętność logicznego myślenia, zdolność rozwiązywania problemów (niekiedy bardzo złożonych) oraz sprawność fizyczna – szczególnie ważna w przypadku osób zajmujących się serwisem kabli i instalacji napowietrznych.

Istotnymi predyspozycjami osoby chcącej pracować w zawodzie elektryka są także spostrzegawczość, umiejętność skupienia i koncentracji uwagi na wykonywanym zadaniu, skrupulatność, wyobraźnia przestrzenna oraz dobry wzrok.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułSpecjalne premiery i kolejna edycja konkursu Świdnickich Recenzji Muzycznych
Następny artykułPo śmierci nowego właściciela wrócił do schroniska. Czeka na drugą szansę