Strona główna Wydarzenia Świebodzice Odnowiony zegar reklamuje miasto i partnerów

Odnowiony zegar reklamuje miasto i partnerów

0

Przed laty odmierzał czas widzom czekającym na seans w kinie Wolność, dzisiaj jest żywą pamiątką. I działającą! Dzięki pracy znanego świebodzickiego zegarmistrza Adama Mroziuka czasomierz stojący u zbiegu ulic Mickiewicza i Wolności odzyskał blask, a teraz został uzupełniony o dwie tablice.

Fot. UM Świebodzice

Odrestaurowany czasomierz został ozdobiony tablicami z herbem miasta Świebodzice po jednej i herbami miast partnerskich po drugiej stronie. Dwie pozostałe tablice zostaną zagospodarowane przez właściciela terenu – informuje magistrat w Świebodzicach.

Warto przypomnieć, że Adam Mroziuk ma ogromne zasługi dla ratowania historycznych zegarów w Świebodzicach. Od lat ratuje i remontuje zabytkowe zegary w mieście. Pierwszy był zegar na budynku Poczty Polskiej przy ul. Świdnickiej, następnie pełna restauracja wieżowego zegara świebodzickiego ratusza, a zaledwie kilka miesięcy temu pan Adam skończył kolejną „zegarmistrzowską robotę” – odtworzył zegar, który przed wojną znajdował się nad drzwiami wejściowymi do Szkoły Podstawowej nr 3. Czasomierza nie było w tym miejscu od niemal stu lat. Pan Adam sam wykonał tarczę i stylizowane wskazówki, zamontował mechanizm i efektowne podświetlenie. Szkoła kupiła części do mechanizmu, całą pracę pan Adam wykonał w wolnych chwilach, bez wynagrodzenia. Kolejny był zegar u zbiegu ulic Wałbrzyskiej, Mickiewicza i Kopernika obok dawnego kina.
W 2013 roku zegarmistrz został uhonorowany przez burmistrza Świebodzic nagrodą “Przyjaciel kultury”.
/opr. asz/
Poprzedni artykułWałbrzyska strefa z nowym wiceprezesem
Następny artykułFlagi unijne przed magistratem, hymn UE na Rynku. Samorządy kontra weto