Strona główna 0_Slider Odeszła Irena Kozłowska – Pionierka Ziemi Świdnickiej, wieloletnia nauczycielka, zasłużona dla Świdnicy

Odeszła Irena Kozłowska – Pionierka Ziemi Świdnickiej, wieloletnia nauczycielka, zasłużona dla Świdnicy

1

W wieku 99 lat zmarła Irena Kozłowska – Pionierka Ziemi Świdnickiej i wieloletnia nauczycielka, wielokrotnie wyróżniana za swoją pracę zawodową i społeczną, uhonorowana tytułem Zasłużonej dla Świdnicy.

Irena Kozłowska urodziła się w 1921 roku Warszawie. W 1939 roku ukończyła II Miejskie Gimnazjum i Liceum żeńskie im. Jana Kochanowskiego. W czasie okupacji była członkiem AK, działała w tajnym nauczaniu, od roku 1943 prowadziła punkt kontaktowy cichociemnych. Po przyjeździe do Świdnicy podjęła pracę w Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych, którego dyrektorem był Mieczysław Kozar-Słobódzki. W szkole przy Równej pracowała w latach 1946-1973 i 1974-1976. Współtworzyła pierwszą bibliotekę w LO dla Dorosłych. Pomimo rozporządzenia, aby wszystkie biblioteki poniemieckie zdać na przemiał, udało się ocalić wiele wartościowych dzieł. Tytuł magisterski uzyskała w 1952 roku na Uniwersytecie Wrocławskim. Początkowo była jedyną anglistką w mieście i uczyła w wielu szkołach, między innymi w I LO w latach 1953-1973, w II LO w latach 1952-1954 i 1971-1979, w Liceum Spółdzielczym (obecnie Zespół Szkół Ekonomicznych) w latach 1946-1951 w niepełnym wymiarze godzin. Na emeryturę przeszła w 1978 roku. Nie zerwała jednak kontaktów ze szkołą, pracowała jeszcze w II LO na pół etatu. Cieszyła się szczególni sympatią wśród młodzieży.

Irena Kozłowska poza pracą zawodową działała społecznie w wielu stowarzyszeniach. Była współzałożycielką Koła Polonistów w Świdnicy w 1957 roku. Za swoja pracę zawodowa i społeczną otrzymała wiele wyróżnień m.in. Złoty Krzyż Zasługi, Nagrodę Ministra i Kuratora Oświaty. W maju 2020 roku Rada Miejska w Świdnicy uhonorowała ją tytułem Zasłużonej dla Miasta Świdnicy. – Pani Irena Kozłowska to pionierka naszego grodu, seniorka świdnickiej oświaty, wychowawczyni wielu pokoleń młodzieży, mentorka licznej grupy anglistów, warszawianka, żona powstańca warszawskiego, miłośniczka bridża, teatru, literatury (zwłaszcza kryminałów), podróży po kraju i świecie, która w naszym mieście znalazła „drugą ojczyznę”, poświęcając dla niej długie lata swojej nieprzeciętnej aktywności zawodowej i społecznej – podkreślano w laudacji z uroczystości nadania tytułu Zasłużonej.

Z wielką przykrością informujemy, że dzisiaj w wieku 99 lat odeszła Pani Irena Kozłowska – poinformowała w środę dyrekcja II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy.

Pożegnanie i msza święta żałobna odprawiona zostanie 29 grudnia 2020 roku o godz. 16.00 w kościele parafialnym pw. św. Józefa w Świdnicy. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się 12 stycznia 2021 roku o godz. 14.30 na Starych Powązkach w Warszawie.

/mn/

Poprzedni artykułOd 28 grudnia lodowisko i pływalnia nieczynne
Następny artykułBudżet gminy Strzegom na 2021 rok przyjęty jednogłośnie