Strona główna 0_Slider Obraz przedstawiający świdnicką katedrę trafi pod młotek. Jego wartość szacuje się na...

Obraz przedstawiający świdnicką katedrę trafi pod młotek. Jego wartość szacuje się na kilkadziesiąt tysięcy złotych

0

17 grudnia na sprzedaż wystawiony zostanie obraz czeskiego malarza, rysownika i litografa Karela Würbsa, przedstawiający katedrę w Świdnicy – informuje Świdnicki Portal Historyczny. Autor pracy z wielką dbałością o szczegóły uwiecznił monumentalną sylwetkę świątyni, dzięki czemu można porównać, jak zmieniła się ona od 1854 roku.

mat. DESA Unicum

Karel Würbs urodził się 12 sierpnia 1807 roku w Pradze i tu zmarł 6 lipca 1876 roku. Od najmłodszych lat wykazywał duże uzdolnienia artystyczne. Studiował w Akademii Praskiej, po ukończeniu której zarabiał na życie jako grawer i litograf. Po rocznych studiach w Holandii wrócił do Pragi, gdzie został między innymi wykładowcą na Akademii Praskiej – przywołuje Andrzej Dobkiewicz, redaktor naczelny „Świdnickiego Portalu Historycznego”.

Karel Würbs

Na jego zainteresowanie pejzażem, szczególnie miejskim, wpłynęły zapewne odbyte w młodzieńczych latach podróże, jak również późniejsza współpraca z wydawnictwem Haas & Hennig, które to zajmowało się wytwarzaniem litograficznych widoków miast. Weduty Würbsa znakomicie wpisują się w konwencję pejzażowego malarstwa kręgu czesko-niemieckiego 1. połowy XIX wieku. Ich geneza wyraźnie sięga końca poprzedniego stulecia i prezentuje romantyczne podejście do krajobrazu. Główną cechą kompozycji malarza staje się aspekt malowniczości. Würbs wprowadza do nich wielokrotnie także elementy sztafażu, które wpływają na rodzajowy charakter przedstawień. Niemałą uwagę przykłada też artysta do odtwarzania przyrody, która zdaje się jakby współuczestniczyć w kreowanej scenie – stwierdzono w opisie aukcji warszawskiego domu aukcyjnego DESA Unicum.

W prezentowanej w katalogu pracy, natura obecna jest pod postacią rozbudowanej partii nieba ze skłębionymi chmurami. Monumentalna sylwetka katedry św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy namalowana została przez Würbsa z drobiazgowością i pietyzmem. Gotycki gmach stanowi dominantę kompozycyjną i skupia na sobie całą uwagę widza. Niemniej jednak artysta zadał sobie sporo trudu aby sportretować tu cały tłum śląskich mieszczan uczestniczących w odbywającym się właśnie wokół świątyni targu. Pomimo pewnych uproszczeń form z łatwością można zaobserwować tu wiele detali i elementów kostiumologicznych. Uwieczniona na płótnie struktura architektoniczna jest z dzisiejszej perspektywy niezwykle interesującym świadectwem historii. Studiując dokładnie jej poszczególne partie i porównując je ze stanem obecnym, zauważyć można jak zmieniła się ona od 1854 roku – dodano.

Obraz olejny na płótnie o wymiarach 50×45 cm, sygnowany podpisem „C. Würbs 854”, zostanie wystawiony na aukcji 17 grudnia. Szacunkową wartość obrazu oceniono na kwotę 30-40 tys. złotych.

/Świdnicki Portal Historyczny, opr. mn/

Poprzedni artykułŻart czy nieprofesjonalny oszust?
Następny artykułW czwartek będzie można oddać krew