Strona główna 0_Slider Niedziela 6 grudnia będzie handlowa. Sanepid zapowiada wzmożone kontrole w weekend

Niedziela 6 grudnia będzie handlowa. Sanepid zapowiada wzmożone kontrole w weekend

8

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, która m.in. zezwoli na handel w najbliższą niedzielę, czyli 6 grudnia – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Dodatkowa niedziela handlowa ma „zmniejszyć liczbę klientów robiących zakupy w tym samym czasie”. Główny Inspektorat Sanitarny zapowiada prowadzenie wzmożonych kontroli dotyczących przestrzegania przepisów przeciwepidemicznych w okresie przedświątecznym.

Zgodnie z dotychczasowymi przepisami zawartymi w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w grudniu 2020 roku przewidziane były dwie niedziele handlowe – 13 i 20 grudnia. Zgodnie z wprowadzoną zmianą, handel będzie też możliwy 6 grudnia.

Na etapie prac legislacyjnych propozycję dodania kolejnej niedzieli handlowej uzasadniano tym, że „okres przedświąteczny, zwłaszcza przed Świętami Bożego Narodzenia, jest okresem, w którym liczba klientów dokonujących zakupów jest znaczna. Aby rozłożyć ten proces w czasie, a tym samym zmniejszyć liczbę klientów robiących zakupy w tym samym czasie, zasadne jest wprowadzenie dodatkowej niedzieli handlowej w dniu 6 grudnia 2020 roku. Z jednej strony umożliwi to zachowanie ograniczeń sanitarnych w związku z trwającą epidemią, a z drugiej strony będzie miało pozytywny wpływ na przedsiębiorców, przyczyniając się do poprawy ich sytuacji finansowej”.

Zgodnie z obostrzeniami wprowadzonymi z uwagi na epidemię koronawirusa, w sklepach i galeriach handlowych w dalszym ciągu obowiązuje limit osób – maksymalnie 1 klient na 15 m². Główny Inspektorat Sanitarny zapowiedział prowadzenie w najbliższych dniach wzmożonych kontroli przez pracowników sanepidu, którzy będą pilnować przestrzegania przepisów epidemicznych nie tylko w obiektach handlowych, a również w innych miejscach. – W weekend największy nacisk będzie położony na przestrzeganie przepisów w galeriach handlowych i na obiektach narciarskich, czyli na zachowanie dystansu w kolejkach czy na limity miejsc w gondolach – podkreślił Jan Bondar rzecznik prasowy GIS w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Jak dodał rzecznik, od 8 sierpnia do 22 listopada pracownicy sanepidu w całym kraju skontrolowali blisko 385 tys. miejsc objętych przepisami przeciwepidemicznymi – sklepy, punkty gastronomiczne, targowiska, zakłady fryzjerskie i zakład pracy. W wyniku tych działań nałożono ponad 15 tys. mandatów, 646 decyzji o ukaraniu, a także wydano ponad 51 tys. pouczeń.

/PAP, opr. mn/

Poprzedni artykułDrewniane łóżko – jak je wybrać, aby nie żałować swojej decyzji
Następny artykułPrzypominają i zachęcają do noszenia odblasków po zmroku