Strona główna Artykuł sponsorowany Niedoczynność tarczycy – objawy i leczenie

Niedoczynność tarczycy – objawy i leczenie

0
Nadczynność tarczycy, zwana również chorobą niedoczynności tarczycy, jest powszechnym zaburzeniem. Przy niedoczynności tarczycy, tarczyca nie wytwarza wystarczającej ilości hormonu tarczycy. Tarczyca znajduje się w przedniej dolnej części twojej szyi. Hormony uwalniane przez gruczoł przechodzą przez krwiobieg i oddziałują na prawie wszystkie części ciała, od serca i mózgu, po mięśnie i skórę.

Tarczyca
Tarczyca kontroluje sposób, w jaki komórki Twojego organizmu wykorzystują energię z pożywienia, proces zwany metabolizmem. Metabolizm wpływa m.in. na temperaturę ciała, bicie serca oraz na to, jak dobrze spalasz kalorie. Jeśli nie masz wystarczającej ilości hormonu tarczycy, procesy w twoim organizmie ulegają spowolnieniu. Oznacza to, że twoje ciało produkuje mniej energii, a twój metabolizm staje się powolny.

Dowiedz się więcej o niedoczynności tarczycy

Objawy niedoczynności tarczycy
Objawy niedoczynności tarczycy mogą być niejasne i często mogą naśladować inne schorzenia. Mogą one obejmować:

 • Zmiany w cyklu menstruacyjnym
 • Zaparcie
 • Depresja
 • Włosy suche i wypadanie włosów
 • Skóra sucha
 • Zmęczenie
 • Większa wrażliwość na zimno
 • Powolne tempo bicia serca
 • Obrzęk tarczycy (wole)
 • Niewyjaśniony przyrost masy ciała lub trudności z odchudzaniem
 • Zespół cieśni nadgarstka (Carpal tunnel syndrome)

Przyczyny niedoczynności tarczycy
Najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy jest zapalenie tarczycy Hashimoto. „Zapalenie tarczycy” to zapalenie tarczycy. Zapalenie tarczycy Hashimoto jest zaburzeniem autoimmunologicznym. Z Hashimoto’s organizm produkuje przeciwciała, które atakują i niszczą tarczycę. Zapalenie tarczycy może być również wywołane przez infekcję wirusową.

Pierwotna niedoczynność tarczycy jest spowodowana problemem z samą tarczycą.

Wtórna niedoczynność tarczycy występuje, gdy inny problem zakłóca zdolność tarczycy do produkcji hormonów. Na przykład przysadka mózgowa lub podwzgórze wytwarzają hormony, które powodują uwalnianie hormonu tarczycy. Problem z jednym z tych gruczołów może spowodować, że tarczyca stanie się nieaktywna.

Czasami niedoczynność tarczycy wynikająca z problemu z podwzgórzem nazywana jest trzeciorzędową niedoczynnością tarczycy.

Czynniki ryzyka niedoczynności tarczycy
Kobiety, zwłaszcza starsze, są bardziej narażone na niedoczynność tarczycy niż mężczyźni. Prawdopodobieństwo wystąpienia niedoczynności tarczycy jest również większe, jeśli masz bliskiego członka rodziny z chorobą autoimmunologiczną.

Jeśli masz objawy niedoczynności tarczycy, lekarz zleci badanie krwi w celu sprawdzenia poziomu hormonów. Mogą one obejmować:

 • Hormon stymulujący pracę tarczycy (TSH)
 • T4 (tyroksyna)

Niższy niż normalny poziom T4 zwykle oznacza, że masz niedoczynność tarczycy. Jednak niektórzy ludzie mogą mieć podwyższony poziom TSH przy normalnym poziomie T4. Nazywa się to subkliniczną (łagodną) niedoczynnością tarczycy. Uważa się, że jest to wczesne stadium niedoczynności tarczycy.

Jeśli wyniki badań lub badanie fizyczne tarczycy są nieprawidłowe, lekarz może zamówić USG tarczycy lub skan tarczycy, aby sprawdzić, czy nie ma guzków lub stanów zapalnych.

Leczenie
Jeśli masz niedoczynność tarczycy, lekarz przepisze syntetyczny (stworzony przez człowieka) hormon tarczycy T4. Przyjmujesz tę pigułkę codziennie. Niektóre inne leki mogą wpływać na sposób, w jaki organizm absorbuje syntetyczny hormon tarczycy. Upewnij się, że lekarz wie o wszystkich lekach, ziołach i suplementach, które bierzesz, w tym produktów bez recepty.

Będziesz potrzebował regularnych badań krwi, aby sprawdzić poziom swojego hormonu tarczycy. Lekarz może wymagać dostosowania dawki leku od czasu do czasu.

Powikłania niedoczynności tarczycy

Nieleczona, niedoczynność tarczycy może spowodować:

 • Problemy z sercem
 • Niepłodność
 • Ból stawów
 • Otyłość

Problemy z tarczycą u kobiety w ciąży mogą wpływać na rozwijające się dziecko. W ciągu pierwszych trzech miesięcy ciąży dziecko otrzymuje od matki wszystkie hormony tarczycy. Jeśli matka ma niedoczynność tarczycy, dziecko nie otrzymuje wystarczającej ilości hormonu tarczycy. Może to prowadzić do problemów z rozwojem umysłowym.

Ekstremalnie niski poziom hormonu tarczycy może spowodować zagrażającą życiu chorobę zwaną obrzękiem śluzówkowym. Obrzęk śluzowy jest najcięższą formą niedoczynności tarczycy. Osoba z obrzękiem śluzówkowym może stracić przytomność lub wejść w śpiączkę. Stan ten może również spowodować bardzo niski poziom temperatury ciała, co może spowodować śmierć.

netlekarz.pl – choroby – obiawy – leczenie

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułDzisiaj ruszają negocjacje w Brukseli. Samorządy pokazują, ile dały fundusze europejskie
Następny artykułJaki będzie budżet gminy Świdnica na 2021 rok?