Strona główna Wydarzenia Świdnica Dzisiaj ruszają negocjacje w Brukseli. Samorządy pokazują, ile dały fundusze europejskie

Dzisiaj ruszają negocjacje w Brukseli. Samorządy pokazują, ile dały fundusze europejskie

9

W Brukseli rozpoczyna się dzisiaj posiedzenie Rady Europejskiej, podczas którego unijni liderzy podejmą próbę znalezienia kompromisu w sprawie unijnego budżetu na lata 2021-2027. Rządy Polski i Węgier nie godzą się na powiązanie wypłat z praworządnością. W rządzącej Zjednoczonej Prawicy nie ma jednomyślności. Weta kategorycznie żąda Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry, za kompromisem jest Porozumienie Jarosława Gowina. Zdecydowanie przeciw wetu są polskie samorządy, które od kilku dni informują o korzyściach, jakie płyną z udziału Polski w funduszach unijnych. Do akcji włączyło się 300 miejscowości, w tym Świdnica.

Od 9 do 11 grudnia tablicami informacyjnymi oraz flagami Polski i Unii Europejskiej oznaczonych zostało kilkanaście inwestycji, na przystankach autobusowych pojawiły się plakaty przypominające mieszkańcom o tym, co i w jakiej wysokości zostało sfinansowane ze środków unijnych. Do piątku w samo południe w Rynku świdniczanie usłyszą hymn Europy „Odę do radości”, a w godzinach wieczornych na budynku Rynek 39-40, w którym mieści się Centrum Aktywności Obywatelskiej zobaczą pokaz laserowy symboli unijnych. Na drzwiach autobusów miejskich, zakupionych z dofinansowaniem unijnym, umieszczone zostały naklejki przypominające o tym fakcie, dodatkowo jeden z autobusów przybierze barwy unijne. W miejskich szkołach podstawowych i przedszkolach przeprowadzone zostaną zajęcia z dziećmi na temat Unii Europejskiej, a na budynkach placówek wywieszone zostaną flagi Polski i unijne. W ostatnim rozdaniu środków unijnych do Świdnicy trafiło 219 mln złotych.

W ramach 7-letniego budżetu na lata 2021-2027 przewidziano dla Polski około 96,5 mld euro. W ramach Funduszu Odbudowy pula przewidziana dla Polski to około 27 mld euro bezzwrotnych dotacji, z tego 23 mld bezpośrednio z Funduszu, a pozostała kwota jako wsparcie polityki spójności i Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Oprócz tego w ramach Funduszu Polska może liczyć na 32 mld euro pożyczek gwarantowanych przez UE.

Weto dla Polski będzie oznaczało wykluczenie z udziału w środkach z Funduszu Odbudowy, które pozostałe państwa będą mogły na mocy osobnego porozumienia podzielić miedzy siebie. W przypadku budżetu obowiązywać będzie tzw. prowizorium budżetowe, na mocy którego pastwa członkowskie będą otrzymywały miesięcznie 1/12 środków wysokości poprzedniego budżetu, ale będą one mogły zostać wykorzystane wyłącznie na dokończenie rozpoczętych już projektów. Nie będzie wsparcia nowych inwestycji i programów.

tvn24/PAP/UM w Świdnicy
Zdjęcia pochodzą z portalu społecznościowego MPK, Beaty Moskal-Słaniewskiej, Rynek z Tradycjami oraz SP nr 4

Poprzedni artykułOd niedzieli nowy rozkład jazdy pociągów. Koleje Dolnośląskie informują o zmianach
Następny artykułNiedoczynność tarczycy – objawy i leczenie