Strona główna Wydarzenia Świdnica Miejski program szczepień przeciw grypie będzie kontynuowany. W tym roku nie udało...

Miejski program szczepień przeciw grypie będzie kontynuowany. W tym roku nie udało się go zrealizować

0

Do 2023 roku przedłużona została realizacja świdnickiego programu bezpłatnych szczepień dla mieszkańców powyżej sześćdziesiątego roku życia. W tym roku, pomimo ogromnego zainteresowania, akcji nie udało się przeprowadzić. Doprowadziły do tego problemy z dostępnością szczepionek.

Z miejskiego programu szczepień ochronnych mogą korzystać mieszkańcy Świdnicy w wieku powyżej 60 lat, z pierwszeństwem dla osób otrzymujących wsparcie z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, czy też osób nieobjętych pełną refundacją – w zakresie szczepień przeciw grypie – z budżetu państwa. Z realizowanego od 2017 roku programu skorzystało do tej pory 836 świdnickich seniorów.

W 2020 roku podczas próby realizacji programu szczepień napotkano problem. – Była to dosyć głośna sprawa i dotyczyła nie tylko Świdnicy, ale również większości miast w Polsce, które prowadzą podobne programy. Szczepionka była niedostępna na naszym rynku – przynajmniej dla miast. Można powiedzieć, że rząd zastosował pewną reglamentację. Dzwoniliśmy i kontaktowaliśmy się z różnymi podmiotami medycznymi, próbując ratować sytuację – niestety bez skutku. Nie dość, że ceny szczepionek poszły znacząco w górę, to były zwyczajnie niedostępne w takich ilościach. Być może w aptekach dostępne były pojedyncze szczepionki – tłumaczył wiceprezydent Świdnicy, Szymon Chojnowski podczas wtorkowej sesji Rady Miejskiej.

Pomysł zapewnienia świdnickim seniorom łatwego dostępu do szczepień będzie kontynuowany w kolejnych latach. Taką decyzję 29 grudnia podjęli miejscy radni, wyrażając zgodę na realizację programu w latach 2021-2023. Szacuje się, że w przyszłym roku szczepieniami objętych zostanie około 500 osób. Rocznie na ten cel zarezerwowane zostaną środki w wysokości 25 tys. złotych. Szczepienia mają być prowadzone w miesiącach wrzesień-październik każdego roku.

/mn/

Poprzedni artykułPolicjanci i sanepid sprawdzają przestrzeganie obostrzeń
Następny artykułKumulacja w jednym aucie