Strona główna 0_Slider Kurator chce ją rozliczać za udział w protestach, burmistrz powołuje na pełnomocnika...

Kurator chce ją rozliczać za udział w protestach, burmistrz powołuje na pełnomocnika ds. kobiet

16

Wielu mieszkańców Świebodzic skrytykowało postępowanie, które wobec nauczycielki jednej z podstawówek wszczął dolnośląski kurator oświaty. Społeczniczka i działaczka na rzecz praw człowieka została doceniona nie tylko przez lokalną społeczność, ale także przez władze miasta.

Fot. UM Świebodzice

Justyna Gąsior od lat angażuje się i inicjuje akcje w obronie praw człowieka. Jako nastolatka uczestniczyła w działaniach i warsztatach, organizowanych przez SPDC Serce i późniejszego Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka. W swojej szkole upominała się o prawa dzieci i młodzieży LGBT, organizując tęczowy piątek. Jest zaangażowana w działania na rzecz obrony kobiet przed przemocą. Mocno zaangażowała się w spontaniczne protesty po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który drastycznie ograniczył prawo Polek do aborcji. Jedna z największych manifestacji w Świebodzicach odbyła się 25 października. – Jeśli Państwo są ciekawi, jak działa system wobec protestujących nauczycielek, to napiszę, że 23.11. kuratorium wszczęło postępowanie wyjaśniające ze względu na podejrzenie uchybienia godności zawodu przez publiczne używanie wulgaryzmów. Przemoc karmi się milczeniem, zatem będę na bieżąco informować o kolejach postępowania komisji dyscyplinarnej wobec mnie.Jestem pozytywnie nastawiona do rozmów z panem rzecznikiem. I bardzo ciekawa, jak to będzie się wszystko odbywać – napisała nauczycielka na swoim profilu kilkanaście dni temu. Dostała ogromne wsparcie mieszkańców oraz pomoc prawną.

Dzisiaj Urząd Miejski w Świebodzicach poinformował:

16 listopada 2020 r. do burmistrza miasta Świebodzice Pawła Ozgi wpłynęła petycja w sprawie powołania w Świebodzicach przy Urzędzie Miejskim stanowiska przedstawicielki ds. kobiet, jednocześnie rekomendując na to stanowisko świebodziczankę Panią Justynę Gąsior.

Burmistrz miasta Paweł Ozga wsłuchując się w bardzo ważne głosy mieszkanek Świebodzic podjął decyzję o powołaniu pełnomocnika.
Funkcja pełnomocnika ds. kobiet utworzona w naszym mieście, to działanie innowacyjne w skali regionu. Ościenne miasta nie posiadają osoby dbającej i reprezentującej wartości ważne dla kobiet – mówi Paweł Ozga burmistrz miasta.

Pani Justyna Gąsior jest szanowanym i doświadczonym filologiem polskim w Szkole Podstawowej Integracyjnej. Na co dzień bardzo zaangażowana w akcje charytatywne, społeczne. Jest liderką Szlachetnej Paczki, organizatorką dyktanda miejskiego, akcji szycia laleczek dla UNICEF, organizacji pomocy schroniskom dla zwierząt i hospicjum dziecięcym, lokalnym przedsiębiorcom, ambasadorką praw uczniowskich, ponadto działa bardzo aktywnie na rzecz kobiet, promuje działania antyprzemocowe, wspiera kobiecą twórczość artystyczną i literacką, a także staje w obronie praw kobiet.

Zadaniem pełnomocnika w Gminie Świebodzice będzie: podejmowanie działań na rzecz kobiet i równości szans, w tym w szczególności dotyczącej promocji zatrudnienia, aktywizacji zawodowej, ochrony przed przemocą oraz równouprawnienia kobiet we wszystkich dziedzinach życia oraz wspieranie kobiecej w ich twórczości artystycznej i literackiej.

Pani Justyna 2 grudnia uczestniczyła w spotkaniu z burmistrzem miasta Pawłem Ozgą, zastępcą Tobiaszem Wysoczańskim oraz sekretarz miasta Sabiną Cebulą, podczas którego odebrała nominację na stanowisko, dziękując włodarzom miasta za tak ważną  nobilitację skierowała słowa uznania i szacunku mówiąc, że władza, która szanuje kobiety nie mówi za nie, tylko oddaje im głos, jestem pierwszym rzecznikiem praw kobiet, ale nie ostatnim.

Dyżury pełnione przez panią Justynę będą w poniedziałki od godz. 16:00 do 18:00 w Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach, przy ul. Wolności 13.

Poprzedni artykułPacjenci z COVID-19 pod zdalną kontrolą. Ruszył program Domowej Opieki Medycznej
Następny artykułWygrały konkurs dla swojego rodzinnego Mokrzeszowa