Strona główna 0_Slider Od poniedziałku nowe ograniczenia. Zamknięte hotele, baseny, lodowisko, część sklepów w galeriach...

Od poniedziałku nowe ograniczenia. Zamknięte hotele, baseny, lodowisko, część sklepów w galeriach handlowych

1

W poniedziałek, 28 grudnia 2020, wchodzą w życie zapisy rozporządzenia Rady Ministrów z 21 grudnia. W nowych przepisach uwzględniono m.in. ograniczenie poruszania się w noc sylwestrową, a także obostrzenia w działalności hoteli i galerii handlowych.

Rozporządzenie przewiduje, że od 31 grudnia 2020 roku od godz. 19.00 do 1 stycznia 2021 roku do godz. 6.00 na obszarze Polski przemieszczanie się będzie możliwe wyłącznie w celu: wykonywania czynności służbowych lub zawodowych lub wykonywania działalności gospodarczej oraz zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.

od 28 grudnia do 17 stycznia w obiektach handlowych lub usługowych o powierzchniach powyżej 2000 m.kw. będzie obowiązywał zakaz handlu detalicznego. W galeriach będą jednak mogły działać sklepy spożywcze, apteki, drogerie, księgarnie, sklepy zoologiczne, budowlane, meblowe, z akcesoriami samochodowymi, usługami telekomunikacyjnymi. Ponadto w obiektach takich obowiązywał będzie zakaz prowadzenia działalności usługowej, z wyłączeniem usług: fryzjerskich, kosmetycznych, optycznych, medycznych, bankowych, pocztowych, polegających na wydawaniu i odbieraniu przesyłek, ubezpieczeniowych, naprawy pojazdów, myjni samochodowych, ślusarskich, szewskich, krawieckich, pralniczych oraz gastronomicznych polegających wyłącznie na przygotowywaniu żywności na wynos. Zakazane będzie również prowadzenie handlu detalicznego lub działalności usługowej na wyspach handlowych.

Z rozporządzenia wynika, że do 17 stycznia nadal normalnie prowadzić swojej działalności nie będą mogli przedsiębiorcy związani z hotelarstwem. Zgodnie z dokumentem takie usługi będzie można świadczyć np. w hotelach robotniczych i hotelach dla pracowników sezonowych; dla osób wykonujących zawód medyczny; dla pilotów i załogi samolotów; dla kierowców wykonujących transport drogowy; dla pacjentów i ich opiekunów czekających na uzyskanie świadczenia zdrowotnego; dla funkcjonariuszy służb państwowych m.in. policji, ABW, SOP, straży pożarnej itd. W hotelach będą mogli być zakwaterowani również sportowcy i ich trenerzy czy dyplomaci. Takie osoby będą musiały potwierdzić, że przebywając w hotelu są tymi osobami, za które się podają i korzystają z noclegu służbowo.

Na ten sam okres zamknięte pozostaną dyskoteki i kluby nocne (zakaz nie obejmuje sportowych klubów tanecznych), aquaparki, baseny, siłownie i kluby fitness z wyłączeniem tych obiektów, w których wykonywana jest działalność lecznicza. Obiekty sportowe pozostaną otwarte dla członków polskiej kadry narodowej związków sportowych oraz w przypadku działalności usługowej związanej z poprawą kondycji fizycznej (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 96.04.Z).

Nieczynne będzie lodowisko przy ulicy Śląskiej i pływalnia kryta przy ulicy Równej w Świdnicy, basen, ścianka wspinaczkowa i hala sportowa w Witoszowie Dolnym, baseny w Żarowie, Świebodzicach i Strzegomiu.

Do odwołania został przedłużony zakaz organizowania w domach imprez i spotkań powyżej 5 osób. Co ważne, do tego limitu nie wlicza się jednak osoby organizującej imprezę oraz osób z nią mieszkających. Zgodnie z nowymi przepisami, do limitu nie będzie się także wliczało osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.

Przedłużono obowiązywanie dotychczasowych restrykcji

Do 17 stycznia nadal nie będą mogły działać normalnie restauracje. Przedsiębiorcy prowadzący takie punkty – tak jak to jest obecnie – będą mogli wydawać posiłki jedynie na wynos.

W sklepach i na pocztach może przebywać jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 10 m² w przypadku obiektów i placówek o powierzchni nie większej niż 100 m². Z kolei w przypadku obiektów i placówek o powierzchni większej niż 100 m². może przebywać jednocześnie 1 osoba na 15 m².

Utrzymane zostały także godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-12.00 sklepy spożywcze, drogerie, apteki oraz poczty będą obsługiwać wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia.

Do 17 stycznia zakazuje się organizowania zgromadzeń, z wyłączeniem zgromadzeń organizowanych na podstawie zawiadomienia albo decyzji, przy czym nie może w nich uczestniczyć więcej niż 5 osób. Tak jak dotychczas, uczestnicy zgromadzenia muszą zakrywać usta i nos, są także zobowiązani do zachowania co najmniej 1,5 m odległości między sobą. Odległość pomiędzy zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m.

Rozporządzenie reguluje również zasady, według których do 17 stycznia mogą odbywać się zgromadzenia organizowane w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych. W kościołach nadal obowiązuje limit maksymalnie 1 osoby na 15 m², przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m. W świątyniach i obiektach kultu religijnego nadal obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult. Jeżeli wydarzenie religijne odbywa się na zewnątrz, należy zachować dystans 1,5 m i zakryć usta i nos.

Do 17 stycznia przedłużono zasadę, że w godzinach 8.00-16.00 od poniedziałku do piątku dzieci i młodzież do 16. roku życia mogą przemieszczać się wyłącznie pod opieką rodzica, opiekuna albo innej osoby dorosłej. Zasada ta nie obowiązuje, kiedy dziecko idzie do szkoły lub wraca z niej do domu.

Ponadto nowe rozporządzenie przewiduje, że nastolatkowie bez opieki osoby dorosłej będą mogli pójść do miejsca przeprowadzania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie lub egzaminu zawodowego, a w przypadku małoletnich realizujących praktyczną naukę zawodu – także do miejsca realizacji tej nauki. Ograniczenie nie obejmuje także przemieszczania się w ramach obozów szkoleniowych dla uczniów szkół mistrzostwa sportowego oraz uczniów oddziałów mistrzostwa sportowego, lub półkolonii.

Do 17 stycznia przedłużona została także praca zdalna urzędów. Utrzymano przepis, zgodnie z którym w urzędach administracji publicznej lub jednostkach organizacyjnych wykonujących zadania o charakterze publicznym kierownicy urzędów polecają pracownikom wykonywanie pracy zdalnej. W myśl rozporządzenia mogą jednak wyłączyć z zakresu pracy zdalnej pracowników realizujących zadania niezbędne do zapewnienia pomocy obywatelom, jeżeli nie jest możliwe ich wykonywanie poza urzędem.

Z pełną treścią rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii można się zapoznać w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.

/PAP, DU RP, opr. mn/

Poprzedni artykułJaki będzie budżet Świdnicy na 2021 rok? Głosowanie już we wtorek
Następny artykułMocno powieje do rana [Aktualizacja]