Strona główna 0_Slider Jak będzie wyglądać kolęda w czasie epidemii? Episkopat wydał komunikat

Jak będzie wyglądać kolęda w czasie epidemii? Episkopat wydał komunikat

0

Od decyzji poszczególnych biskupów zależeć będzie, czy ze względu na sytuację epidemiologiczną tegoroczne wizyty duszpasterskie zostaną odwołane, przesunięte na późniejszy czas lub odbędą się w zmienionej formie – poinformował rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Leszek Gęsiak SJ. W diecezji świdnickiej decyzja w sprawie organizowania kolędy może zapaść jeszcze w tym tygodniu.

zdjęcie ilustracyjne (fot. parafia pw. NMP Królowej Polski w Świdnicy)

Rzecznik Episkopatu przypomniał, że każdy biskup decyduje o tym, w jakiej formie przeprowadzić tegoroczną kolędę, w zależności od sytuacji epidemiologicznej panującej na danym terenie. – W niektórych diecezjach wizyta duszpasterska została odwołana, w innych przeniesiona na późniejszy czas, a w jeszcze innych zamiast tradycyjnych odwiedzin księdza w domach odbędą się Msze św. dla parafian w kościele – zauważył ks. Gęsiak.

Zachęcam do śledzenia komunikatów biskupów i ogłoszeń parafialnych w kościołach i na stronach internetowych parafii, aby być na bieżąco odnośnie wizyty duszpasterskiej w danej diecezji. Nie ma bowiem ogólnopolskich wytycznych w tej kwestii – zaznaczył rzecznik Episkopatu. Dodał również, że to samo tyczy się udzielanych przez biskupów dyspens od uczestnictwa we mszy świętej w uroczystość Bożego Narodzenia. – Jeśli chodzi o dyspensy od uczestnictwa w Eucharystii w niedziele i święta to również należy śledzić komunikaty poszczególnych ordynariuszy, którzy będą informować wiernych o takiej możliwości na terenie swojej diecezji – powiedział ks. Gęsiak.

Ze względu na pandemię z tradycyjnej formy wizyt duszpasterskich zrezygnowano już w kilku diecezjach, w tym m.in. w diecezji legnickiej, gdzie kolędę w domach wiernych zastąpi msza święta odprawiana dla mniejszych grup, np. mieszkańców poszczególnych ulic, małych miejscowości czy konkretnych domów. W diecezji świdnickiej temat wizyt będzie omawiany podczas najbliższej konferencji księży dziekanów, planowanej na 3 grudnia. – Ksiądz Biskup zanim podejmie stosowne decyzje w tej sprawie pragnie wysłuchać gremium doradczego zgodnie z wytycznymi Kodeksu Prawa Kanonicznego, śledząc tym samym dane resortu zdrowia dotyczące liczby zakażeń koronawirusem. W związku z tym, informacja na temat wizyty duszpasterskiej w diecezji będzie podana w późniejszym czasie – informował ks. Daniel Marcinkiewicz, rzecznik świdnickiej kurii.

/opr. mn/

Poprzedni artykułPędzili w terenie zabudowanym, pożegnali się z prawem jazdy na 3 miesiące
Następny artykułStwórz najpiękniejszą bombkę! MDK ogłasza konkurs