Strona główna Artykuł sponsorowany Boże Narodzenie i Sylwester bez stresu. Wskazówki dla osób niedosłyszących i noszących...

Boże Narodzenie i Sylwester bez stresu. Wskazówki dla osób niedosłyszących i noszących aparaty słuchowe

0

Święta Bożego Narodzenia są cudowne, ale mogą też być trudne, wyczerpujące i stresujące. Zwłaszcza dla osób z ubytkiem słuchu i noszących aparaty słuchowe, dla których spotkania w gronie najbliższych choć radosne, wiążą się często także z hałasem i trudnością skupienia na rozmowie. Jak poradzić sobie z podobnymi sytuacjami? Czy wystarczy dobrej jakości i nowoczesny aparat słuchowy? Dorota Ulatowska, protetyk słuchu w gabinecie Świdnickie Aparaty Słuchowe podaje kilka cennych wskazówek.

Sprawdź aparat słuchowy i przygotuj się do świąt!
Jeszcze przed świętami warto sprawdzić aparat słuchowy. Czy nadal jest odpowiedni dla nas i spełnia swoją funkcję? Pomóc może profilaktyczny test słuchu, który należy wykonywać przynajmniej raz w roku. Dzięki badaniom upewnimy się, że aparat jest optymalnie dostosowany do zmieniającego się ubytku słuchu. Należy także skontrolować samo urządzenie. Odwiedź najbliższy gabinet, aby uzyskać kompleksowy serwis aparatów. Pamiętaj, by odpowiednio pielęgnować aparat słuchowy, w tym używać osuszacza – skutecznie usuwającego wilgoć z noszonych pomocy. Wymieniaj także wężyk, czyli dźwiękowód, łączący aparat słuchowy z wkładką, który ma ogromny wpływ na jakość słyszenia. Nie zapomnij o zakupie nowych baterii, a jeżeli wychodzisz świętowąć poza swoim domem, zabierz ze sobą baterie zapasowe. Jedne z najtańszych baterii znajdziesz w gabinecie przy ulicy Środkowej 9 w Świdnicy. Za 1 szt. baterii zapłacisz 1 zł, czyli całe opakowanie 6 szt. wyniesie nas tylko 6 zł. To stała cena, obowiązująca w tym gabinecie przez cały rok.

Przyzwyczajaj swój słuch
Do Bożego Narodzenia jeszcze pozostało kilka chwil. Ten czas warto przeznaczyć na przyzwyczajenie swojego słuchu do świątecznego zgiełku. Postaraj się używać aparatu słuchowego jak najczęściej i w ten sposób oswajaj się z różnymi dźwiękami. Sporadyczne noszenie aparatów słuchowych odzwyczaja bowiem mózg od słyszenia wielu częstotliwości, które występują w hałaśliwych sytuacjach. Mając ubytek słuchu, możesz mieć trudności przede wszystkim podczas rozmowy z dziećmi i wnukami. Młode osoby, a w szczególności dzieci mają wyższą tonację, niż głosy dorosłych i to właśnie te wyższe częstotliwości tracimy jako pierwsze wraz z wiekiem. Powinniśmy więc przyzwyczaić się do słyszenia wielu dźwięków na raz, aby poradzić sobie podczas spotkań świątecznych oraz noworocznych i móc cieszyć się z rozmów z bliskimi.

Odwiedź gabinet Świdnickich Aparatów Słuchowych przy ul. Środkowej 9/1 w Świdnicy i porozmawiaj ze specjalistami!

Zadbaj o komfortową przestrzeń na święta!
Kiedy jesteś organizatorem świątecznego przyjęcia we własnym domu, masz największe szanse na przygotowanie przestrzeni w sposób najbardziej korzystny dla siebie. Wybierz odpowiednie miejsce na główne spotkanie – aparaty słuchowe nie lubią echa, unikaj więc dużych przestrzeni i staraj się wykorzystać pomieszczenie z dywanami, zasłonami i miękkimi meblami (tapicerowanymi). Użyj także grubszego, bawełnianego lub lnianego obrusu, aby zmniejszyć odgłos stukających sztućców i talerzy podczas posiłku. Spróbuj utworzyć też plan miejsc siedzących z dala od głośników lub dźwięków telewizora, które są źródłem hałasu i mogą przyczyniać się do efektu Lombarda, który powstaje gdy osoby w „głośnym” otoczeniu zaczynają je przekrzykiwać, co znacznie podnosi poziom hałasu. W takich sytuacja najlepiej po prostu, by telewizor i inne urządzenia emitujące dodatkowy dźwięk, pozostały wyłączone. W lepszym rozumieniu rozmów z bliskimi pomocne będzie także takie usadzenie gości przy świątecznym stole, aby wszyscy widzieli swoje twarze. Dzięki temu, w sytuacjach niedosłyszenia, możliwe będzie czytanie z ruchu warg.

Gdy jesteś gościem na świątecznym spotkaniu – porozmawiaj z gospodarzem, poproś o spokojne dla siebie miejsce z dala od źródeł dźwięków. Zachęcaj współbiesiadników, aby rozmawiali z Tobą twarzą w twarz. W przypadku dużych trudności poproś kogoś bliskiego, aby był Twoim towarzyszem słuchu i informował Cię na bieżąco o tematach prowadzonych rozmów. Bez względu na miejsce świętowania, gdy poczujesz się zmęczony nie bój się odpocząć – wyjdź na spacer lub wycofaj się na chwilę w odosobnione, ciche miejsce. Pamiętaj – bądź dla siebie miły i wyrozumiały, przecież nikt nie słyszy doskonale przez cały czas!

Natomiast podczas spotkań sylwestrowych chroń swoje uszy przed fajewerkami i petardami. Wychodząc na zewnątrz chroń swój, już i tak osłabiony słuch, przed jego ponownym pogorszeniem. Przede wszystkim wyłącz swój aparaty słuchowy i zastąp go ochronnikami słuchu, np. piankowymi zatyczkami do uszu lub nausznikami. Upewnij się, że zachowujesz odpowiednią odległości od fajerwerków, ponieważ przy zbyt małej odległości, poniżej 20 metrów, żadna ochrona nie zapewni Tobie bezpieczeństwa.

Wskazówki dla rodziny i przyjaciół osób niedosłyszących i noszących aparaty słuchowe
Podczas rozmowy nie zakrywaj ust, nie mów z ustami pełnymi jedzenia – mów wyraźnie, nie za szybko, ani nie za wolno, używaj naturalnej, nieprzesadnej mimiki twarzy. Staraj się mówić pojedynczo, nie kilka osób na raz. Zwracaj uwagę na wszelkie oznaki zmęczenia i wycofania się z towarzystwa. Delikatnie i z wyczuciem zachęcaj do ponownego przyłączenia się do rozmowy. Przede wszystkim bądź wyrozumiały – cierpliwość, szacunek i życzliwość to wspaniały dar, zwłaszcza w ten świąteczny czas.

Spraw sobie prezent i zadbaj o słuch
Jeśli minęło trochę czasu od kiedy używasz aparatu słuchowego, święta mogą okazać się idealną okazją do nabycia nowego urządzenia i wypróbowania najnowszej dostępnej technologii. Pamiętaj, że po 5 latach od jego zakupu, ponownie przysługuje Tobie dofinansowanie NFZ. Nowe aparaty słuchowe mają zwiększoną funkcjonalność dzięki aplikacjom, które pozwalają dopasować sprzęt do każdej sytuacji. Możesz też cieszyć się wygodą przesyłania strumieniowego przez Bluetooth, dzięki czemu słuchanie ulubionej muzyki lub programów telewizyjnych jest jeszcze łatwiejsze. Natomiast rozmowy telefoniczne staną się dla Ciebie wygodne i komfortowe jak nigdy wcześniej.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o różnych markach i modelach aparatów słuchowych oraz o tym, który z nich może być dla Ciebie najlepszy, umów się już dziś na wizytę w Świdnickich Aparatach Słuchowych, przy ul. ul. Środkowa 9/1. Z gabinetem w Świdnicy skontaktujesz się pod nr tel. 577 583 033.

Ciesz się Bożym Narodzeniem i Nowym Rokiem z lepszym słuchem!

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykuł100. urodziny Heleny Goduli ze Świdnicy
Następny artykułW zdrowym ciele zdrowy duch – czyli co jeść, aby dobrze się czuć i pięknie wyglądać