Strona główna 0_Slider Biskup senior ponownie zabrał głos w sprawie aborcji. O „duchowej ślepocie” podczas...

Biskup senior ponownie zabrał głos w sprawie aborcji. O „duchowej ślepocie” podczas mszy w intencji górników

16

4 grudnia biskup senior Ignacy Dec przewodniczył mszy świętej odprawionej w intencji górników w Kolegiacie NMP Bolesnej i Św. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu. Podczas homilii duchowny odniósł się do postulatów dotyczących aborcji sformułowanych przez Ogólnopolski Strajk Kobiet oraz uczestników protestów.

Przypomnijmy, od 22 października w Polsce trwają protesty związane z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Inicjatorem sprzeciwu wobec orzeczenia Trybunału jest Ogólnopolski Strajk Kobiet.

4 grudnia do postulatów protestujących odniósł się bp Ignacy Dec mówiący o duchowej ślepocie podczas nabożeństwa z okazji Barbórki, czyli święta górników. – Mówiąc o kalectwie ślepoty, zauważamy, że jest ślepota cielesna i ślepota duchowa. Czym jest ślepota fizyczna, to na ogół wiemy. Ze ślepoty cielesnej leczą nas lekarze. W wielu przypadkach udaje im się poprawić wzrok ludziom słabo widzącym. Większe kłopoty możemy mieć ze zrozumieniem ślepoty duchowej, która jest nie przyjmowaniem tego, co jest realne, co istnieje, a czego my zmysłowo nie doświadczamy. Ludzie bywają ślepi na Pana Boga. Nie wierzą w Jego obecność i Jego miłość. Nieczynny jest w nich wzrok wiary – wyjaśniał biskup senior diecezji świdnickiej, cytowany przez „Gościa Niedzielnego„.

Jak chcesz widzieć duchowo, nie musisz iść do lekarza. Popatrz na krzyż i co on ci mówi. Popatrz w swoje sumienie i odpowiedz sobie, co łączy cię z Bogiem? Widzimy dziś tyle osób ślepych na prawdę o aborcji. Kobiety domagają się prawa do aborcji, pozwolenia prawnego na zabijanie drugich i to bezbronnych. Zabierają najsłabszym prawo do życia, które jest pierwszym i podstawowym prawem każdego człowieka – wskazywał bp Dec.

Biskup senior Ignacy Dec znany jest z krytycznego stanowiska w sprawie aborcji. – Aborcja jest dzisiaj główną przyczyną śmierci na świecie. W 2018 roku zabito w świecie w wyniku aborcji prawie 42 miliony dzieci. Jeżeli przyjmiemy szacunkowo liczbę 50 mln rocznie przez co najmniej ostatnie 40 lat, to wychodzi nam porażająca liczba 2 miliardy dzieci zabitych przed ich narodzeniem, 2 miliardy niewinnych, bezbronnych ludzi. Dla porównania – szacunkowo liczba ofiar II wojny światowej wynosi ok. 40 milionów zabitych. Do tych ofiar aborcji dokonywanej w sposób oficjalny, w majestacie prawa, trzeba dodać ofiary aborcji ukrytej, która ma miejsce w procederze zapłodnienia pozaustrojowego „in vitro” – mówił hierarcha podczas wykładu wygłoszonego w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu z okazji inauguracji roku akademickiego. Jak sam wówczas przyznał, modlił się o rozstrzygnięcie, jakie zapadło w Trybunale Konstytucyjnym.

/mn/

Poprzedni artykułŚwiebodzicka choinka rozświetlona [FOTO]
Następny artykułSprzedaż biletów w pociągach Kolei Dolnośląskich ma być szybsza