Strona główna 0_Slider Biskup senior Dec w gronie antybohaterów 2020 roku, prof. Marcin Drąg na...

Biskup senior Dec w gronie antybohaterów 2020 roku, prof. Marcin Drąg na szczycie

7

Dwie osoby związane ze Świdnicą znalazły się w zestawieniu Gazety Wyborczej „Wrocławska choinka. Kto zabłysnął, kto dał plamę w mijającym roku”. Na szczycie autor subiektywnego rankingu umieścił chemika, badacza SARS-CoV-2, profesora Marcina Drąga. Wśród antybohaterów znalazł się biskup senior świdnickiej diecezji, Ignacy Dec.

Leszek Frelich wrocławską choinkę „ozdobił” osobami, które szczególnie zaznaczyły się w 2020 roku. Gwiazdą zostali lekarze i pielęgniarki, walczący z pandemia, w wśród „bombek” pojawia się na 3 miejscu prof.Marcin Drąg, absolwent II LO w Świdnicy. – Naukowiec w Zakładzie Chemii Bioorganicznej na Politechnice Wrocławskiej. Jego zespół na początku pandemii zbadał i opisał enzymy SARS-CoV-2, które odpowiadają za namnażanie koronawirusa i blokują ludzkie komórki przed obroną. Wyniki udostępnił światu za darmo. Otworzyły drogę do znalezienia lekarstwa na COVID-19 – czytamy w opisie.

Negatywnie zdaniem autora w 2020 zapisał się emerytowany biskup Ignacy Dec, który przez 15 lat kierował diecezją świdnicką. – Biskup senior diecezji świdnickiej wielokrotnie wypowiadał się w pogardliwy sposób m.in. o osobach LGBT i siał nienawiść z ambony. W szerzącej się pandemii stwierdził, że największym zagrożeniem ludzkości nie są choroby zakaźne, tylko ideologia gender. Ostatnio zasłynął obroną skandalicznej wypowiedzi Tadeusza Rydzyka nt. pedofilii – opisuje autor zestawienia. Biskup nie zmienił narracji także w przedświątecznym okresie. W rozmowie emitowanej w Radiu Maryja 23 grudnia wskazał, że pandemia to „znak czasu, upomnienie, bo ludziom się wydaje, że sobie sami poradzą, sami mogą się zbawić”. Nawiązał również do październikowych i listopadowych protestów po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który drastycznie ogranicza prawo Polek do wykonania aborcji. Mówił m.in.: „Widzieliśmy młodych ludzi na ulicach, którzy zostali zbałamuceni, jakoś wprzęgnięci w to dzieło, wielu nie wiedziało, o co chodzi, ale jest faktem, że jest dzisiaj wielka agresja przeciwko życiu, ale także przeciwko rodzinie, przeciwko chrześcijańskiemu modelowi rodziny.”

/opr. asz/

Poprzedni artykułRaport koronawirus: Kolejne 20 zakażeń w powiecie świdnickim
Następny artykułSpłonęła stodoła ze zbożem i sprzętem rolniczym