Strona główna 0_Slider Zamknięcie placówek kulturalnych i większości sklepów w galeriach handlowych. Od soboty nowe...

Zamknięcie placówek kulturalnych i większości sklepów w galeriach handlowych. Od soboty nowe obostrzenia

2

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił wprowadzenie nowych obostrzeń, które mają ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Wśród nich znalazło się wprowadzenie nauczania zdalnego w klasach 1-3 w szkołach podstawowych, zamknięcie teatrów i kin, a także ograniczenie działalności galerii handlowych. Wszystkie zmiany zaczną obowiązywać od soboty, a w przypadku szkół od poniedziałku, i potrwają przynajmniej do 29 listopada.

Pandemia nasila się i dlatego nasza odpowiedź musi być zdecydowana. Kolejne restrykcje są potrzebne. Chronimy przez to służbę zdrowia i ludzi. Dzisiaj blisko 25 tys. przypadków to zdecydowanie zbyt dużo, żeby mówić o stabilizacji – stwierdził szef rządu podczas środowej konferencji prasowej.

Rozszerzamy nauczanie zdalne również na klasy 1-3 i przedłużamy okresy nauki zdalnej dla uczniów od 4 klasy do 29 listopada. Na tym etapie bardzo zasadnicze ograniczenia dotkną wszystkie placówki kultury – teatry, kina, muzea, teatry, galerie, wszystkie instytucje, które świadczą usługi kulturalne będą tymczasowo zamknięte, bo chcemy zmniejszyć ruch społeczny. Obiekty hotelarskie będą dostępne tylko dla osób podróżujących w celach służbowych. Handel – w mniejszych sklepach do 100 m2 będzie mogła przebywać 1 os/10m², a w sklepach pow. 100m² pozostaje 1 os./15 m². Sklepy w galeriach handlowych będą zamknięte z wyjątkiem spożywczych, aptek, drogerii czy usług. – mówił premier, wyliczając nowe ograniczenia.

Jeżeli epidemia dotknie powyżej 50 przypadków na 100 tys. mieszkańców to włączamy ten ostry hamulec bezpieczeństwa, ale jeśli przekroczy 75 to będziemy musieli wdrożyć zasady narodowej kwarantanny, czyli również ograniczenia w przemieszczaniu się. Jeżeli jednak liczba przypadków będzie mniejsza, powyżej 25 ale poniżej 50 na 100 tys. to jest możliwość powrotu do zasad stref czerwonych. Jeśli większa niż 10, a mniejsza niż 25 to powrotu do stref żółtych. Oby jak najszybciej to nastąpiło – stwierdził Morawiecki.

/mn/